Dodaj ogłoszenie o pracy


WISTA policzy kobiety pracujące w gospodarce i logistyce morskiej!

WISTA Poland (Women’s International Shipping and Trading Association), organizacja zrzeszająca kobiety pracujące w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, logistyce i handlu, podsumowała działalność w roku 2020 i przyjęła plany na rok 2021. Pośród nich jest jeden szczególny projekt – przeprowadzenie w Polsce ankiety „Women in Maritime - IMO & WISTA International Survey 2021” w celu zbadania jaką część rynku pracy w gospodarce morskiej zajmują kobiety. To międzynarodowa inicjatywa International Maritime Organization (IMO) i WISTA International.

12 maja, Wiścianki spotkały się na walnym zgromadzeniu aby podsumować działalność WISTA Poland w roku 2020 i przyjąć plany na rok 2021. Co roku zebranie to odbywa się w budynku BCT Gdynia. Jednakże w tym roku, z uwagi na obostrzenia covidowe, jedynie Zarząd zgromadził się w BCT, a pozostałe członkinie uczestniczyły w spotkaniu online.

2020 - intensywna działalność pomimo ograniczeń
Pomimo pandemii, ubiegły rok był równie intensywny w działalności WISTA Poland, jak lata poprzednie. Organizacja brała udział w licznych inicjatywach, promując kobiety w gospodarce i logistyce morskiej, współpracując z przedsiębiorstwami morskimi, organizacjami lokalnymi, mediami, stowarzyszeniami oraz uczelniami. Jednym z głównych celów działalności WISTA jest dotarcie do młodej kadry i przekazanie jej doświadczenia zawodowego oraz wprowadzenie do branży morskiej. Ten cel organizacja realizuje chociażby poprzez cykliczne spotkania z osobowościami ze świata morskiego czy udział w programie mentoringowym Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, w którym studentki i młode kobiety wchodzące dopiero na rynek pracy mogą skorzystać z pomocy ekspertek i menedżerek.

Badanie zatrudnienia kobiet w gospodarce morskiej
W tym roku WISTA Poland chce zrealizować kolejne ambitne wyzwanie. Badanie nt. zatrudnienia kobiet w gospodarce i logistyce morskiej. To międzynarodowy projekt IMO i WISTA International pt. „Women in Maritime - IMO & WISTA International Survey 2021”, którego celem jest stworzenie globalnego raportu o kobiecym rynku pracy w gospodarce morskiej. Badanie stanowi tylko jedną część pośród wielu działań tego projektu, mających na celu stworzenie podstaw do dalszej dyskusji na temat tego, jak budować zróżnicowany rynek pracy w sektorze usług morskich, niezbędny dla zrównoważonej przyszłości. Każda narodowa organizacja WISTA przeprowadzi badanie w swoim kraju, a jego wyniki zostaną zbiorczo opracowane w jednym globalnym dokumencie.
WISTA Poland rozpoczyna właśnie akcję informacyjną w naszym kraju, zwracając się z apelem o udział w badaniu do wszystkich przedsiębiorstw będących częścią gospodarki morskiej.

- Różnorodność w gospodarce morskiej ma ogromne znaczenie. Siła kobiet jest siłą napędową gospodarki na całym świecie, stymuluje wzrost i rozwój, a także przynosi korzyści całej globalnej społeczności morskiej i poza nią. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie w niej pozycji kobiet. Niestety nie mamy jak do tej pory rzetelnych danych na temat zatrudnienia kobiet w branży morskiej. Konieczne jest więc ich zebranie, aby móc planować przyszłość, realizować ambitne cele i kształcić nowe kadry. Zapraszam wszystkie przedsiębiorstwa z sektora morskiemorskich ośrodków szkoleniowych.

Szczegóły na temat ankiety znajdują się na stronie: https://wistainternational.com/news/imo-and-wista-international-launch-first-women-in-maritime-survey/ 

(źr. WISTA Poland)

 

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.