Dodaj ogłoszenie o pracy


WISTA policzy kobiety pracujące w gospodarce i logistyce morskiej!

WISTA Poland (Women’s International Shipping and Trading Association), organizacja zrzeszająca kobiety pracujące w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, logistyce i handlu, podsumowała działalność w roku 2020 i przyjęła plany na rok 2021. Pośród nich jest jeden szczególny projekt – przeprowadzenie w Polsce ankiety „Women in Maritime - IMO & WISTA International Survey 2021” w celu zbadania jaką część rynku pracy w gospodarce morskiej zajmują kobiety. To międzynarodowa inicjatywa International Maritime Organization (IMO) i WISTA International.

12 maja, Wiścianki spotkały się na walnym zgromadzeniu aby podsumować działalność WISTA Poland w roku 2020 i przyjąć plany na rok 2021. Co roku zebranie to odbywa się w budynku BCT Gdynia. Jednakże w tym roku, z uwagi na obostrzenia covidowe, jedynie Zarząd zgromadził się w BCT, a pozostałe członkinie uczestniczyły w spotkaniu online.

2020 - intensywna działalność pomimo ograniczeń
Pomimo pandemii, ubiegły rok był równie intensywny w działalności WISTA Poland, jak lata poprzednie. Organizacja brała udział w licznych inicjatywach, promując kobiety w gospodarce i logistyce morskiej, współpracując z przedsiębiorstwami morskimi, organizacjami lokalnymi, mediami, stowarzyszeniami oraz uczelniami. Jednym z głównych celów działalności WISTA jest dotarcie do młodej kadry i przekazanie jej doświadczenia zawodowego oraz wprowadzenie do branży morskiej. Ten cel organizacja realizuje chociażby poprzez cykliczne spotkania z osobowościami ze świata morskiego czy udział w programie mentoringowym Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, w którym studentki i młode kobiety wchodzące dopiero na rynek pracy mogą skorzystać z pomocy ekspertek i menedżerek.

Badanie zatrudnienia kobiet w gospodarce morskiej
W tym roku WISTA Poland chce zrealizować kolejne ambitne wyzwanie. Badanie nt. zatrudnienia kobiet w gospodarce i logistyce morskiej. To międzynarodowy projekt IMO i WISTA International pt. „Women in Maritime - IMO & WISTA International Survey 2021”, którego celem jest stworzenie globalnego raportu o kobiecym rynku pracy w gospodarce morskiej. Badanie stanowi tylko jedną część pośród wielu działań tego projektu, mających na celu stworzenie podstaw do dalszej dyskusji na temat tego, jak budować zróżnicowany rynek pracy w sektorze usług morskich, niezbędny dla zrównoważonej przyszłości. Każda narodowa organizacja WISTA przeprowadzi badanie w swoim kraju, a jego wyniki zostaną zbiorczo opracowane w jednym globalnym dokumencie.
WISTA Poland rozpoczyna właśnie akcję informacyjną w naszym kraju, zwracając się z apelem o udział w badaniu do wszystkich przedsiębiorstw będących częścią gospodarki morskiej.

- Różnorodność w gospodarce morskiej ma ogromne znaczenie. Siła kobiet jest siłą napędową gospodarki na całym świecie, stymuluje wzrost i rozwój, a także przynosi korzyści całej globalnej społeczności morskiej i poza nią. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie w niej pozycji kobiet. Niestety nie mamy jak do tej pory rzetelnych danych na temat zatrudnienia kobiet w branży morskiej. Konieczne jest więc ich zebranie, aby móc planować przyszłość, realizować ambitne cele i kształcić nowe kadry. Zapraszam wszystkie przedsiębiorstwa z sektora morskiemorskich ośrodków szkoleniowych.

Szczegóły na temat ankiety znajdują się na stronie: https://wistainternational.com/news/imo-and-wista-international-launch-first-women-in-maritime-survey/ 

(źr. WISTA Poland)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.