Konto pracodawcy


Rusza program mentoringowy dla liderek i liderów z branży morsko-logistycznej!

Rozwój technologii, wprowadzenie nowoczesnego modelu zarządzania w sektorze morskim i logistycznym wpływa na wzrost zainteresowania tym kierunkiem rozwoju zawodowego wśród kobiet. Zmiany te są jednak wciąż zbyt powolne. Według licznych opracowań biznesowych większa różnorodność w organizacji przekłada się nie tylko na jej wyniki finansowe, lecz także na poprawę poziomu innowacyjności. Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER wraz z Miastem Gdańsk rozpoczynają druga edycję bezpłatnego programu mentoringowego, którego celem jest wspieranie rozwoju karier kobiet chcących związać się zawodowo z portami, stoczniami, logistyką, nauką czy pracą na morzu.

W branży morskiej kobiety mogą na siebie liczyć
- Przed nami wciąż wiele do zrobienia w zakresie wyrównania szans rozwoju karier zawodowych kobiet w branżach tradycyjnie męskich. Jednak są liczne przykłady pań, które w sektorze morskim zaszły bardzo wysoko, są szanowanymi i wysoce cenionymi ekspertkami. Zależy nam aby takie właśnie osoby podzieliły się wiedzą, doświadczeniem z młodymi, poczatkującymi pracownicami – tłumaczy Anna Miler, koordynatorka projektu z ramienia gdańskiego STARTERA.

Kinga Kończyńska, uczestniczka pierwszej edycji programu, tak podsumowała swój udział w programie jako mentee - Program przede wszystkim podbudował moją pewność siebie. Dzięki niemu odważyłam się na realizowanie swoich zawodowych marzeń. Aktualnie pracuję w firmie, w której chciałam odbyć choćby praktykę studencką. Jestem młodszym inżynierem rozruchu głównie żurawi pokładowych, ale też innych urządzeń dźwignicowych np. suwnic. Tę współpracę podjęłam krótko po zakończeniu programu mentoringowego. Potrafię odnaleźć się w męskim zespole, w którym jestem jedyną kobietą. Mam możliwość rozwoju zawodowego w obrębie firmy, w różnych jej gałęziach i na nim chciałabym się skupić.

Mentorkami w edycji, którą z sukcesem (17 par mentoringowych, prawie 100 godzin spotkań) udało się zrealizować mimo ograniczeń pandemicznych w 2020 roku były między innymi: Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk, prezeska zarządu Stowarzyszenia Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu WISTA Poland, Ellina Lolis - dyrektor zarządzająca i wiceprezes w JF Hillebrand Poland czy Katarzyna Knuth - konstruktorka w Choreń Design & Consulting, który swój udział podsumowała tak:
- Mnie osobiście to doświadczenie skłoniło do refleksji – czy miałyśmy podobne doświadczenia, jak ja wtedy reagowałam, czy coś można było zrobić inaczej? Proces zadziałał też trochę na moje ambicje, zastanowienia się czy moja kariera idzie w tym kierunku, w którym planowałam? Czy jest coś co bym chciała zmienić?

Katarzyna dołączyła także do międzynarodowego programu mentoringowego organizacji Women Offshore. Jej mentee to studentka Marine Engineering na Federal University of Petroleum w Resources Nigerii.

W tym roku program mentoringowy będzie realizowany w niewielkiej grupie osób, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Do roli mentorek i mentorów zostaną zaangażowane osoby na stanowiskach specjalistycznych jak i kierowniczych, czyli podejmujące decyzje o rekrutacji oraz budowaniu zespołu. Przed rozpoczęciem pracy z mentees, wezmą udział w 16-godzinnym programie warsztatowym, w trakcie którego poznają praktyczne narzędzia wspierające rozwój kariery, które wykorzystać mogą także w swoich organizacjach. Wśród poruszanych tematów znajdą się także kwestie związane z nierównym traktowaniem, mobbingiem i molestowaniem. Do udziału w charakterze mentee mogą aplikować pracowniczki ze stażem w branży nie dłuższym niż 24 miesiące lub studentki od 2 roku studiów licencjackich na kierunku związanym z branżą morsko-logistyczną. Szczegółowe warunki udziału określa regulamin.

Ograniczenia nie istnieją
- Do projektu zapraszamy także mężczyzn – w roli mentorów. Jako dyrektorzy i kierownicy mogą aktywnie działać na rzecz budowania środowiska pracy, które sprzyja osiąganiu przez kobiety kolejnych zawodowych celów – mówi Anna Miler.

Patronat nad programem objęła WISTA Poland Stowarzyszenie Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu. Jesteś studentką kierunków związanych z morzem i logistyką, jesteś kobietą i pracujesz w branży morsko-logistycznej zarządzając zespołami lub planując awans? Jesteś mężczyzną chcącym rozwijać swoje kompetencje liderskie, w tym komunikacyjne i wrażliwość w zakresie równego traktowania i równych szans na rynku pracy?

Dla takich osób program mentoringowy to idealna szansa na rozwinięcie kompetencji liderskich. Więcej informacji o rekrutacji na stronie https://kobiety.inkubatorstarter.pl.
Rekrutacja mentorek, mentorów i mentees rozpocznie się 26 kwietnia 2021 roku.

Program obejmuje:
- 16 godzin warsztatów dla mentorek i mentorów
- 10 procesów mentoringowych, 80 godzin sesji mentoringowych
- sesje superwizyjne pozwalające omówić przebieg mentoringu, a także rozwijać się w roli.
- sesje ewaluacyjne - dla zespołu mentorskiego i osobno dla mentees – mające na celu pogłębioną ocenę zmian, które przyniósł program zarówno dla zespołu mentorskiego jak i mentess.

Kontakt w sprawie szczegółowych informacji: Anna Miler, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 58 731 65 54

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

kobiety w logistyce
Kobieca strona DHL Supply Chain
O zmianach i najnowszych trendach na rynku logistycznym rozmawiamy z Martą Tęsiorowską z Prologis
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Jak nauczyć kierowcę zawodowego jeździć taniej?
Nowe rozporządzenie UE - jednolitość kontroli i harmonizacja przestrzegania wytycz ...
Jakie obowiązki w czasie upałów ma pracodawca?
Karnet ATA ułatwia czasowy wywóz towarów
Urlopy 2021 – nowe uprawnienia pracodawcy a pracownika
Od 1 lipca zmiana samochodu osobowego na ciężarowy będzie wymagała zapłaty podat ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Po co właściwie ta właściwość?
Proponowane zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców zwiększą koszty o 35 proc.
Płatności po terminie zmorą dla 8 na 10 firm – czy może być jeszcze gorzej?
Przewoźnicy drogowi z rekordowym zadłużeniem
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Stabilny wzrost rynku magazynowego w segmencie Small Business Unit
Grupa Raben zdecydowała się na kredyt powiązany ze zrównoważonym rozwojem
ID Logistics przedłuża umowę z Auchan Retail Polska
CEVA Logistics z tytułem Lidera w Magicznym Kwadrancie Gartnera 2021
Hegelmann Poland buduje centrum operacyjne dla kierowców
Hillebrand przejmuje kolejną firmę z rynku logistyki dla branży beverage
PEKAES uruchomił kolejne połączenie drobnicowe do Grecji
UPS pomoże firmom e-commerce we wdrażaniu zmian w unijnych przepisach o VAT
Continental testuje prototypy opon do elektrycznych ciężarówek
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC