Dodaj ogłoszenie o pracy


Środowisko Pocztowców jest silnie sfeminizowane - kobiety zajmują tam różna stanowiska

Poczta Polska jest największym pracodawcą w kraju, zatrudniającym blisko 80 tysięcy osób. Analizując dane związane z zatrudnieniem w firmie, można z całą pewnością stwierdzić, że środowisko Pocztowców jest silnie sfeminizowane. Kobiet pracujących w Poczcie jest o ponad 8,5 tysiąca więcej niż mężczyzn, a ich średni staż pracy wynosi 17 lat.

Większość obowiązków wykonywanych w Poczcie Polskiej przez kobiety ma charakter biurowy. Najwięcej kobiet zatrudnionych jest w Pionie Sprzedaży oraz Pionie Operacji Logistycznych. Panie dominują liczebnie na stanowiskach związanych z obsługą klienta, kontrolerskich, obsługi zaplecza eksploatacyjnego, ekspedycyjno-rozdzielczych, opracowywania przesyłek, czy zarządzania sprzedażą.

W Poczcie Polskiej jest także wiele kobiet, zajmujących stanowiska zwyczajowo postrzegane jako męskie. W zespole Spółki pracują: aż 93 kobiety pełniące stanowiska kwalifikowanych pracowników ochrony, 96 pań - kierowców samochodów do 3,5 tony, 77 magazynierek, 41 dyspozytorek we flocie samochodowej. Z kolei 24 kobiety to operatorki kontroli bezpieczeństwa, a 4 kobiety na stałe prowadzą samochody o masie powyżej 3,5 tony. Dodatkowo, w dziale IT Poczty Polskiej pracują kobiety zajmujące się cyberbezpieczeństwem, które jest jednym z filarów nowej strategii Spółki.
- Jestem członkiem zespołu zarządzającego infrastrukturą cyberbezpieczeństwa. Zespół odpowiada za narzędzia pomagające chronić systemy Poczty Polskiej przed zagrożeniami. Systemy wykrywania włamań, skanowania podatności, firewalle na poziomie sieciowym i aplikacyjnym, systemy korelacji zdarzeń – mówi Marzena Piko-Zemła, administrator systemów IT.

Warto zaznaczyć, że średni staż pracy kobiet w Poczcie Polskiej to 17 lat.
Poczta Polska to instytucja wielokrotnie nagradzana, również w kategoriach związanych ze środowiskiem pracy i adaptacją zawodową. W ramach konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” Spółka otrzymała tytuł „Firmy Przyjaznej Niepełnosprawnym”. Została wyróżniona konkursie „HR Dream Team 2019” za Ogólnopolską Świąteczną Kampanię Rekrutacyjną realizowaną pod hasłem „Sprezentuj sobie pracę!”. Poczcie Polskie przyznano także Wyróżnienie HR Najwyższej Jakości 2020 za autorski projekt rozwojowy – Akademia Rekrutacji i Employer Brandingu.

(źr. Poczta Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.