Dodaj ogłoszenie o pracy


Kobieca załoga w Emirates SkyCargo

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, frachtowe linie lotnicze Emirates SkyCargo złożyły załogę z kobiet, które pilotowały samolot frachtowy na trasie wiodącej przez 6 miast i 4 kontynenty. Kobieca załoga miała zwrócić uwagę na to, że kobiety zatrudnione w lotnictwie przyczyniają się do rozwoju gospodarki i pomagają ludziom na całym świecie. Kobiety zwiększają swoją obecność w branży lotniczej na całym świecie i bezpośrednio wspierają wymianę międzynarodową w najróżniejszych obszarach, w których lotnictwo odgrywa ważną rolę, tak jak na przykład w handlu.

Przewoźnik opublikował film, na którym żeńska załoga pilotuje samolot towarowy Boeing 777 Emirates SkyCargo na trasie obejmującej kilka miast na czterech kontynentach. Kapitan Ellen Roz z USA i pierwsza oficer Heidi McDiarmid z Australii pokonały blisko 30 tys. km w 10 dni w ramach pięciu lotów towarowych: z Frankfurtu do Meksyku, następnie do Quito, Aguadilli, Amsterdamu i na koniec do Dubaju, przewożąc ponad 300 ton ładunku – od świeżych kwiatów i owoców po leki. Na trasie z Frankfurtu do Meksyku towarzyszyła im także kapitan Heather Wolf z Kanady.

Kobiety w Emirates
Kobiety stanowią ponad 40 proc. wszystkich zatrudnionych osób w Emirates, a większość pracuje jako personel pokładowy. Piloci Emirates płci żeńskiej pochodzą z przeszło 30 krajów i mają od 23 do 62 lat. Kobiety ponad 160 różnych narodowości (w tym ponad 1,1 tys. obywatelek Zjednoczonych Emiratów Arabskich) są zatrudnione na stanowiskach operacyjnych m.in. w działach operacji lotniczych, konstrukcyjnym, obsługi technicznej i czyszczenia samolotów, cateringu, cargo i operacji na płycie postojowej, a także przy obsłudze klienta w działach usług lotniskowych czy sprzedaży oraz na stanowiskach w obsłudze biznesowej w centrali spółki.

– Od samego początku Grupa Emirates w dużym stopniu zawdzięcza swój sukces ciężkiej pracy i talentowi naszych pracowniczek na najróżniejszych stanowiskach. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet chcemy uczcić ich ogromne osiągnięcia nie tylko w ramach Emirates, ale także w branży lotniczej ogółem. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że nasz wielonarodowy zespół kobiet przeciera szlaki, łącząc ludzi na całym świecie, a ponadto stanowi wzór do naśladowania, zachęcając kobiety do pracy w lotnictwie – powiedział Abdulaziz Al Ali, wiceprezes Grupy Emirates ds. zasobów ludzkich.
Linie Emirates świętują także wspólnie z pasażerami na pokładzie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w nagradzanym systemie rozrywki pokładowej Emirates ice można obejrzeć ponad 120 filmów wyreżyserowanych przez kobiety. Wśród nich pojawiły się hity Hollywood takie jak Aniołki Charliego w reżyserii Elizabeth Banks czy Mamma Mia! Phyllidy Lloyd, a także nagrodzone Oscarami The Hurt Locker. W pułapce wojny Kathryn Bigelow czy Między słowami Sofii Coppoli. Katalog obejmuje także filmy nieanglojęzyczne, takie jak The Sky is Pink Shonali Bose czy Dziewczynka w trampkach Haify al-Mansour.

Loty frachtowe
W przeciwieństwie do lotów pasażerskich, loty cargo Emirates mają na celu przewóz towarów i nie zawsze rozpoczynają się i kończą w Dubaju. Trasa obejmuje zazwyczaj kilka miejsc wylotu i miejsc docelowych obsługiwanych rotacyjnie na przestrzeni kilku dni. Zapewnia to większą elastyczność operacji cargo i umożliwia szybki i sprawny przewóz towarów z miejsca produkcji na rynki, na których jest na nie zapotrzebowanie.

Ponadto samoloty frachtowe Emirates latają do kierunków nieobjętych połączeniami pasażerskimi. Przykładem takiego kierunku w siatce Emirates jest Ekwador, który należy do największych producentów kwiatów na świecie. Samoloty towarowe Emirates przewożą świeże kwiaty cięte z Quito do Amsterdamu przez Aguadillę (Portoryko). Dzięki temu kwiaty trafiają z Ekwadoru do Holandii szybciej, niż gdyby musiały zostać przetransportowane do Dubaju, a dopiero stamtąd do Amsterdamu.
Samolotem pilotowanym przez kapitan Roz i pierwszą oficer McDiarmid na trasie z Quito-Aguadilla-Amsterdam zostało przewiezionych ponad 75 ton świeżych kwiatów. Loty towarowe Emirates z Quito tworzą bezpośredni kanał eksportowy dla ekwadorskiej branży kwiaciarskiej do Amsterdamu, największego centrum dystrybucji kwiatów na świecie. Usługi przewoźnika zasilają gospodarkę Ekwadoru i zapewniają utrzymanie ponad 100 tys. osób pracujących przy hodowli i zbiorach kwiatów. Loty cargo umożliwiają także szybki transport dóbr takich jak leki ratujące życie z miejsc ich produkcji do pilnie potrzebujących chorych. Żeńska załoga Emirates przewiozła z Frankfurtu do Meksyku blisko 10 ton cennych leków.

Każdego tygodnia Emirates SkyCargo realizuje regularne połączenia towarowe do ponad 40 kierunków na całym świecie. Oprócz tego samoloty towarowe Boeing 777 Emirates wykonują loty czarterowe na specjalne zlecenie klientów, dostarczając najróżniejsze towary – od maszyn ponadgabarytowych po pomoc humanitarną. W 2019 roku flota Emirates SkyCargo wykonała ponad 300 operacji czarterowych na całym świecie.

(źr. Emirates SkyCargo)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.