Dodaj ogłoszenie o pracy


Kobiety też tworzą kolej

Niewiele osób na co dzień zdaje sobie sprawę jak duży wkład w funkcjonowanie i rozwój kolei mają kobiety. Kolej to wciąż branża postrzegana jako męska, dlatego 8 marca jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że kolej ma także kobiece oblicze.

W Kolejach Mazowieckich zatrudnionych jest ponad 850 pań. To ponad 30 procent wszystkich pracowników. Pracują jako dyspozytorki, zwrotnicze oraz dyżurne ruchu, stanowią dużą część pracowników administracji oraz Oddziału Usług Utrzymania. Jednak najliczniejszą reprezentację stanowią kasjerki i informatorki oraz kierowniczki pociągów. To zawody bardzo odpowiedzialne i wymagające wielu umiejętności.

Spośród 850 pracowniczek Kolei Mazowieckich 170 to panie zatrudnione w Oddziale Usług Utrzymania. Codziennie, w ramach osiemnastu punktów zlokalizowanych nie tylko na Mazowszu, dbają o czystość w pociągach. To ciężka praca, często wykonywana w godzinach nocnych i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Warto dodać, że spora część kobiet w Kolejach Mazowieckich jest zatrudniona w administracji. Zajmują się nie tylko finansami czy obsługą kancelaryjną, ale także bezpieczeństwem kolejowym, pozyskiwaniem środków z UE, opracowywaniem rozkładu jazdy oraz konstruowaniem obiegów taboru.

Portal Pracujwlogistyce.pl dołącza do życzeń zarządu Kolei Mazowieckich - wszystkim Paniom, a szczególnie tym będącym dzisiaj na służbie, dbającym o czystość pociągów, zarządzającym naszym bezpieczeństwem, czuwającym nad prawidłowym kursowaniem pociągów, wyprawiającym pociągi w trasy zarząd składamy najserdeczniejsze życzenia!

(źr. red/ za inf. KM)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.