Dodaj ogłoszenie o pracy


Kobiety też tworzą kolej

Niewiele osób na co dzień zdaje sobie sprawę jak duży wkład w funkcjonowanie i rozwój kolei mają kobiety. Kolej to wciąż branża postrzegana jako męska, dlatego 8 marca jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że kolej ma także kobiece oblicze.

W Kolejach Mazowieckich zatrudnionych jest ponad 850 pań. To ponad 30 procent wszystkich pracowników. Pracują jako dyspozytorki, zwrotnicze oraz dyżurne ruchu, stanowią dużą część pracowników administracji oraz Oddziału Usług Utrzymania. Jednak najliczniejszą reprezentację stanowią kasjerki i informatorki oraz kierowniczki pociągów. To zawody bardzo odpowiedzialne i wymagające wielu umiejętności.

Spośród 850 pracowniczek Kolei Mazowieckich 170 to panie zatrudnione w Oddziale Usług Utrzymania. Codziennie, w ramach osiemnastu punktów zlokalizowanych nie tylko na Mazowszu, dbają o czystość w pociągach. To ciężka praca, często wykonywana w godzinach nocnych i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Warto dodać, że spora część kobiet w Kolejach Mazowieckich jest zatrudniona w administracji. Zajmują się nie tylko finansami czy obsługą kancelaryjną, ale także bezpieczeństwem kolejowym, pozyskiwaniem środków z UE, opracowywaniem rozkładu jazdy oraz konstruowaniem obiegów taboru.

Portal Pracujwlogistyce.pl dołącza do życzeń zarządu Kolei Mazowieckich - wszystkim Paniom, a szczególnie tym będącym dzisiaj na służbie, dbającym o czystość pociągów, zarządzającym naszym bezpieczeństwem, czuwającym nad prawidłowym kursowaniem pociągów, wyprawiającym pociągi w trasy zarząd składamy najserdeczniejsze życzenia!

(źr. red/ za inf. KM)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.