Dodaj ogłoszenie o pracy


Aż 71 proc. kadry kierowniczej Poczty Polskiej to kobiety

Poczta Polska podała dane dotyczące zatrudnienia kobiet w swojej organizacji. Ponad połowa – 56 proc. pocztowców to panie, które cenią sobie ustabilizowany rytm pracy, wolne popołudnia i weekendy. Aż 71 proc. kadry kierowniczej zatrudnionwej w Poczcie to kobiety, wśród naczelników urzędów panie stanowią 85 proc.

 – Kobiety są sumiennymi pracownicami. Można powiedzieć, że na ich pracy opiera się lwia część działalności Poczty Polskiej. Spółka jest stabilnym pracodawcą, wypłaca wszystkie należne świadczenia, regularnie opłaca składki, rozlicza nadgodziny. W ramach umów o pracę oferuje szereg dodatkowych benefitów, takich jak premie, trzynaste pensje, szeroki pakiet świadczeń socjalnych, stwarza możliwości nauki i rozwoju. Warto podkreślić, że firma jest otwarta na zatrudnienie osób, które chcą się przekwalifikować, osób z niepełnosprawnościami oraz tych powyżej 50. roku życia, a także wracających na rynek po dłuższej przerwie w pracy lub po urlopie wychowawczym – mówi Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczcie Polskiej.

Najwięcej kobiet pracuje w woj. opolskim – 68 proc. ogółu osób zatrudnionych w Poczcie w tym województwie), niewiele mniejszy ich odsetek jest w śląskim – 66 proc., lubuskim – 60 proc., małopolskim – 58 proc. i zachodniopomorskim – 58 proc. W Poczcie najwięcej pań ma na imię Anna, niewiele mniej jest Małgorzat i Agnieszek.
Kobiety coraz chętniej też zostają listonoszkami. Spośród blisko 26 tys. osób na tym stanowisku 26 proc. to kobiety.  Do roznoszenia korespondencji zwykle aplikują panie w wieku od 26 do 40 lat. Tylko 4 proc. pań znalazło się w gronie pocztowych kurierów. Także niewiele jest chętnych, by być kierowcami. Spośród wszystkich kierowców zatrudnionych w Poczcie Polskiej, tylko 2 proc. to kobiety, przy czym wśród kierowców pojazdów pow. 3,5 t są tylko cztery panie.

Wśród pracowników obsługi klientów – aż 97 proc. to kobiety. To najbardziej sfeminizowana grupa, przeciwny trend jest pośród kwalifikowanych pracowników ochrony – tylko 4 proc. to płeć żeńska, choć zdarza się, że kobiety są dowódczyniami zmiany. Natomiast w grupie osób pracujących jako operatorzy kontroli bezpieczeństwa, którzy mają uprawnienia do pracy na lotnisku kobiety stanowią 1/3 załogi pocztowej.

(źr. Poczta Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.