Dodaj ogłoszenie o pracy


Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza – tak wynika z danych Poczty Polskiej. Panie szczególnie sobie cenią stałe godziny i jednozmianowy system pracy, wolne popołudnia i weekendy.

Spośród blisko 26 tys. listonoszy już 26 proc. to kobiety.  W województwach opolskim i śląskim panie to połowa zatrudnionych listonoszy, w Warszawie natomiast tylko 9 proc. Ciekawostką jest fakt, że jak wynika z danych Poczty Polskiej, więcej kobiet decyduje się na wybór tego zawodu na wsiach niż w miastach. Najczęściej do pracy na stanowisku listonosza aplikują panie w wieku od 26 do 40 lat.
– W ostatnich latach zdecydowanie więcej pań zgłasza się na organizowane przez nas rekrutacje. Często o tym, że mamy wakaty, nowi pracownicy dowiadują się od swoich znajomych – już zatrudnionych w naszej spółce. Bardzo często zgłaszają się do nas panie, którym skończył się urlop wychowawczy i po kilkuletniej przerwie wracają na rynek pracy. Dla nich ważne jest, że popołudnia mogą spędzić z rodziną – mówi Agnieszka Grzegorczyk, dyrektor zarządzający Pionu Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej.

W trzech ostatnich latach Poczta zwiększała zatrudnienie, liczba listonoszy wzrosła o blisko 3 tys. Ubiegłoroczne dane pokazują, że nowi listonosze, to głównie kobiety. Poczta Polska będąc największym pracodawcą w kraju zatrudnia blisko 81 tys. osób. Spółka to rzetelny pracodawca – wypłaca należne świadczenia, opłaca składki, skrupulatnie rozlicza nadgodziny. W ramach umów o pracę ma wiele dodatkowych benefitów – premie, trzynastą pensję, szeroki pakiet świadczeń socjalnych, możliwości nauki i rozwoju. Firma jest też otwarta na zatrudnienie osób, które chcą się przekwalifikować, osób z niepełnosprawnościami oraz powyżej 50 roku życia, a także po dłuższej przerwie w pracy.

(źr. Poczta Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.