Dodaj ogłoszenie o pracy


Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce sięgają prawie 20 proc.

Główny Urząd Statystyczny wydał opracowanie statystyczne na temat różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. W 2016 rok przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było wyższe o 18,5 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto kobiet.

W 2016 r. wskaźnik GPG * zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn dla Polski wyniósł 7,2 proc, co oznacza, że kobiety za godzinę pracy zarabiały średnio o 7,2 proc. mniej od mężczyzn. Pod tym względem Polska jest jednym z krajów w Europie, gdzie odnotowano najmniejszą różnicę.


*Gender Pay Gap (GPG) – wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć. Jest to różnica między przeciętną godzinową stawką wynagrodzenia brutto mężczyzn i kobiet wyrażona poprzez procent przeciętnej godzinowej stawki wynagrodzenia brutto mężczyzn. Zgodnie z metodologią Eurostatu wskaźnik GPG wyliczany jest na podstawie przeciętnych stawek godzinowych wynagrodzeń ogółem brutto za czas opłacony (dla kobiet i mężczyzn zatrudnionych w grupach sekcji PKD 2007 w firmach o liczbie pracujących powyżej 9 osób). W badaniu struktury wynagrodzeń według zawodów uzyskano informację o 8,2 mln osób zatrudnionych w październiku 2016 roku.

(opr. BT/źr. Opracowanie GUS "Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce w 2016 r.")

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.