Dodaj ogłoszenie o pracy


Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce sięgają prawie 20 proc.

Główny Urząd Statystyczny wydał opracowanie statystyczne na temat różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. W 2016 rok przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było wyższe o 18,5 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto kobiet.

W 2016 r. wskaźnik GPG * zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn dla Polski wyniósł 7,2 proc, co oznacza, że kobiety za godzinę pracy zarabiały średnio o 7,2 proc. mniej od mężczyzn. Pod tym względem Polska jest jednym z krajów w Europie, gdzie odnotowano najmniejszą różnicę.


*Gender Pay Gap (GPG) – wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć. Jest to różnica między przeciętną godzinową stawką wynagrodzenia brutto mężczyzn i kobiet wyrażona poprzez procent przeciętnej godzinowej stawki wynagrodzenia brutto mężczyzn. Zgodnie z metodologią Eurostatu wskaźnik GPG wyliczany jest na podstawie przeciętnych stawek godzinowych wynagrodzeń ogółem brutto za czas opłacony (dla kobiet i mężczyzn zatrudnionych w grupach sekcji PKD 2007 w firmach o liczbie pracujących powyżej 9 osób). W badaniu struktury wynagrodzeń według zawodów uzyskano informację o 8,2 mln osób zatrudnionych w październiku 2016 roku.

(opr. BT/źr. Opracowanie GUS "Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce w 2016 r.")

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.