W jakiej sytuacji na rynku pracy są kobiety? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją czy tez z pełnym równouprawnieniem - zapytał o to portal Praca.pl.
Odpowiedzi na te pytania nieco zaskakują, bowiem prawie 68 proc. ankietowanych przyznało, że w swoim otoczeniu spotkało się z przejawami dyskryminacji ze względu na płeć. Ponad 60 proc. uczestników badania stwierdziło, że zawodowa sytuacja kobiet tylko częściowo zależy od nich samych. Na niektóre rzeczy nie mają wpływu. Blisko 29 proc. uważa jednak, że to od kobiet zależy czy będą się rozwijać, awansować i zarabiać więcej. Tylko 11 proc. jest przeciwnego zdania, twierdząc, że sytuacja kobiet uwarunkowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi.
Czy jest szansa na zmianę?
Tylko niecałe 17 proc. ankietowanych uważa, że kobiety są traktowane na równi z mężczyznami, a aż 50 proc. twierdzi, że, mimo nieznacznych przejawów dyskryminacji, sytuacja poprawia się. Aktywność zawodowa Polek stale się zwiększa w wielu obszarach życia zawodowego. Pracodawcy coraz częściej doceniają potencjał kobiet i stawiają na ich kompetencje. Zmniejsza się też różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, które, według prognoz PwC w 2021 roku osiągną ten sam poziom.
Badanie przeprowadzone przez portal Praca.pl w terminie 23.02-06.03.2017 na próbie 463 użytkowników.
(red./źr. Praca.pl)