Dodaj ogłoszenie o pracy


O równouprawnieniu i dyskryminacji kobiet w pracy

W jakiej sytuacji na rynku pracy są kobiety? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją czy tez z pełnym równouprawnieniem - zapytał o to portal Praca.pl.

Odpowiedzi na te pytania nieco zaskakują, bowiem prawie 68 proc. ankietowanych przyznało, że w swoim otoczeniu spotkało się z przejawami dyskryminacji ze względu na płeć. Ponad 60 proc. uczestników badania stwierdziło, że zawodowa sytuacja kobiet tylko częściowo zależy od nich samych. Na niektóre rzeczy nie mają wpływu. Blisko 29 proc. uważa jednak, że to od kobiet zależy czy będą się rozwijać, awansować i zarabiać więcej. Tylko 11 proc. jest przeciwnego zdania, twierdząc, że sytuacja kobiet uwarunkowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi.

Czy jest szansa na zmianę?
Tylko niecałe 17 proc. ankietowanych uważa, że kobiety są traktowane na równi z mężczyznami, a aż 50 proc. twierdzi, że, mimo nieznacznych przejawów dyskryminacji, sytuacja poprawia się.  Aktywność zawodowa Polek stale się zwiększa w wielu obszarach życia zawodowego. Pracodawcy coraz częściej doceniają potencjał kobiet i stawiają na ich kompetencje. Zmniejsza się też różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, które, według prognoz PwC w 2021 roku osiągną ten sam poziom.
Badanie przeprowadzone przez portal Praca.pl w terminie 23.02-06.03.2017 na próbie 463 użytkowników.

(red./źr. Praca.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.