Dodaj ogłoszenie o pracy


Agnieszka Pamuła - Między Wschodem a Zachodem...

 - Agnieszka Pamuła kierownik oddziału DTA Sp. z o. o. w Pruszkowie

 

Między Wschodem a Zachodem...

 

 - Z wykształcenia zielarka, z zamiłowania podróżnik, a z zawodu spedytor - mówi o sobie w kilku słowach Agnieszka Pamuła. Pracę tuż po studiach zaczęła w dużej firmie handlowej przy biurze Radcy Handlowego Ambasady Polski w Moskwie. Ale nie zagrzała tam długo miejsca, bo było zbyt spokojnie. Po pół roku przeniosła się do centrali handlu zagranicznego - dawny Metronex w Warszawie. - Posługuję się płynnie językiem rosyjskim, więc od zawsze moja praca związana była z rynkami wschodnimi. Zasady handlu ze Wschodem poznałam od podszewki, zaczynając od stanowiska asystentki aż po dyrektora działu handlowego w firmach handlowych, gdzie spędziłam kilkanaście lat. Oczywiście musiałam uzupełnić w swoim czasie wiedzę merytoryczną na warszawskiej SGH, na wydziale zarządzania i marketingu. - mówi Agnieszka Pamuła o swoim doświadczeniu zawodowym.

 

Czemu więc przeszła do spedycji? -  Miałam bardzo dużo kontaktów handlowych, a ponieważ realizacja kontraktów wiąże się również z dostarczeniem towaru (co kiedyś nie było wcale takie łatwe), dział handlowy odpowiadał również za logistykę tego transportu, łącznie z przeładunkami. Więc siłą rzeczy zapoznałam się z pracą terminali przeładunkowych, przez które wysyłany był towar do Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu albo Tadżykistanu koleją szerokotorową z Małaszewicz i Woli Baranowskiej linią LHS. To tutaj nauczyłam się spedycji i organizacji transportu. - wyjaśnia. Po kilkunastu latach pracy w handlu przyszedł moment, żeby coś zmienić.


- Stwierdziłam, że w handlu nie mogę już bardziej rozwinąć się zawodowo, a spedycji do końca jeszcze nie poznałam. - mówi. - Odpowiedziałam na ogłoszenie DTA, gdzie zaproponowano mi pracę. Rozglądając się za nowym biurem dla jednego z istniejących oddziałów, znalazłam ciekawe miejsce na stworzenie jeszcze jednego, w Pruszkowie. Zupełnie inne zadania, inny klient, nowe wyzwanie, to mnie chyba najbardziej zaintrygowało. Właściwie każdy z kilkunastu oddziałów DTA, poza odprawą celną, znajdując się w kluczowych logistycznie miejscach Polski ma trochę inne zadania, związane z potrzebami klienta.
- Zarząd Grupy DTA zaufał mi i pozwolił zrobić badania rynku, projekt i dalej, na napisanie biznesplanu, aż po jego realizację i otwarcie biura. - wylicza p. Agnieszka. Obecnie oddział, którym kieruje, liczy kilka osób, ale to dopiero początek drogi, jaką przyjęła w swoim projekcie. - Otwarcie tego oddziału zaledwie półtora toku temu uważam za duży sukces. Nasz zespół wypracowuje zyski, ciągle stawiamy sobie nowe wzywania, jesteśmy prężnym zespołem. - mówi. - Oczywiście skupiamy się na rynkach wschodnich, organizując dostawy i przeładunki towarów między Wschodem a Zachodem Europy. - dodaje. Na rozwój tego oddziału ma jeszcze sporo nowych pomysłów, chociaż jej doświadczenie w branży TSL wynosi kilka lat. Wiedzę z zakresu zarządzania w logistyce uzupełniła na kolejnych studiach podyplomowych transportu i spedycji na warszawskiej SGH.
Nie lubi odkładać pracy na jutro. Do swojej pracy podchodzi zadaniowo i stara się zrealizować wszystkie zadania tak, aby klienci mieli poczucie zaufania, że oddali towar w dobre ręce.

 

Do swojego pierwszego zawodu, który zdobyła po ukończeniu Akademii Timiriaziewa w Moskwie na kierunku roślin leczniczych, nigdy nie wróciła. Zioła pozostały jej pasją. - Często zaglądam do koszyczka zielarskiego, ta miłość do ziół pozostała mi do dzisiaj. Medycyna naturalna od zawsze mnie fascynowała, ale oczywiście podchodzę do jej zastosowania z dużym rozsądkiem. Na pewno ta pasja pozostanie do końca życia. - mówi Agnieszka Pamuła. Wolny czas uwielbia spędzać aktywnie. Dużo pływa, nurkuje, kocha podróże oraz poznawanie nowych kultur i ludzi. Zwiedziła Afrykę Północną, kraje Europy Wschodniej a właściwiej egzotyczne i trochę zapomniane rejony byłego Związku Radzieckiego. Często bywa w miejscach oddalonych od cywilizacji, bez prądu oraz zasięgu telefonu komórkowego. - Bliski kontakt z naturą pomaga mi zregenerować siły i nabrać pozytywnej energii. - dodaje z uśmiechem.

 

Opr. Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.