Dodaj ogłoszenie o pracy


Marzena Świerczewska - Logistyka to cyfry

Z cyklu "Kobiety w Logistyce" - Marzena Świerczewska dyrektor Platformy Logistycznej w Jarostach FM Logistic

 

Logistyka to cyfry

 

Marzena Świerczewska to perfekcjonistka, która potrafi logistykę zdefiniować jako układ cyfr i kombinacji matematycznych. Ale finansistce, którą jest z wykształcenia nie można mieć tego za złe. - Logistyka to tak naprawdę cyfry. Wszystko co dzieje się na magazynie i w całej jego produktywności, można przeliczyć na konkretne wartości liczbowe. - mówi o zarządzaniu w logistyce Marzena Świerczewska.


Jak na perfekcjonistkę przystało, poproszona o przykład swojej definicji logistyki, wyjaśnia natychmiast co miała na myśli?
- Jeśli na jednej zmianie w magazynie pracuje 10 osób, a każda z nich może przewieźć 100 palet w ciągu 4 godzin, biorąc pod uwagę sprzęt i wyposażenie magazynu, jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować przepływy towarów jak i potrzeby zwiększenia liczby pracowników w określonym czasie i w określonym natężeniu ruchu w magazynie. Kiedy zaczęliśmy dokładnie obliczać pewne normy, to zobaczyliśmy, gdzie sami popełnialiśmy błędy. Dlatego z pełnym przekonaniem mówię, że logistyka to głównie cyfry. - wyjaśnia.

 

Jak trafiła do logistyki?
Do pracy w FM Logistic trafiła przed studiami na SGH. Karierę zaczynała w sekretariacie. Na początku myślała, że długo tu nie popracuje, bo wydawało się jej, że nie pasuję do logistyki i nie wiedziała jeszcze za bardzo co to jest ta logistyka. Tym bardziej, że jej marzeniem była praca na stanowisku ekonomistki np. w dużym banku. Tak się jednak nie stało, bo w firmie zastała. Szybko awansowała do działu faktur i rozliczeń, czyli zgodnie ze swoim kierunkiem wykształcenia. Potem została kierownikiem tego działu i po 5 latach pracy w firmie otrzymała w końcu wymarzone stanowisko – kierownika ds. kontroli zarządzania.  - Nigdy w życiu nie chciałam zarządzać ludźmi. Od zawsze chciałam pracować w kontrolingu, gdzie miałam swoje ulubione cyferki. Po kilku latach pracy na tym stanowisku, otrzymałam jednak propozycję pracy na stanowisku kierownika magazynu.  Po namyśle stwierdziłam, że spróbuję. - opowiada o swoim awansie p. Marzena.
- Nawet nie wiedziałam, że mi tak dobrze pójdzie. Kiedy obejmowałam magazyn, to mieliśmy gigantyczne spóźnienia, trudno nam się rozmawiało z klientem. Przede wszystkim starałam się wysłuchać oczekiwań klienta i razem wypracować jakieś rozwiązanie. Osiągnęliśmy wszystkie wymagane przez zarząd firmy wskaźniki. Muszę nas pochwalić, bo dzisiaj ten magazyn jest jednym z najlepszych magazynów naszego klienta. Udało się to osiągnąć dzięki mojemu zespołowi pracowników, który w tej chwili liczy ok. 250 osób. - mówi z dumą.


Ale jak sama przyznaje początki były trudne. Bo nie dość że kobieta, to jeszcze z finansów i chce zarządzać zespołem, który ma kilkuletnie doświadczenie na magazynie.
 - Krok, po kroku uczyliśmy się współpracować razem. Nauczyłam zespół, że jak podejmujemy decyzje to również ponosimy ich konsekwencje, czyli wspólna odpowiedzialność. Nieważne, czy ktoś jest operatorem wózka, czy managerem. Wszyscy w równym stopniu odpowiadamy za swoje działania i swoją pracę. Cieszę się, że udało mi się pozyskać zaufanie pracowników. Ja też staram się ich zrozumieć i postawić siebie na ich miejscu - mówi o swoim sposobie zarządzania Marzena Świerczewska.
W między czasie została wysłana na półroczny kontrakt do placówki FM Logistic w Hiszpanii koło Barcelony, gdzie zdobyła nowe doświadczenia i miała szansę spojrzeć na swoją pracę z nowej perspektywy. Po powrocie z kontraktu w Hiszpanii bardzo szybko wdrożyła się w nową rolę zarządzania platformę logistyczną.

Szybkie samochody

Wolny czas po pracy najchętniej spędza aktywnie. Przyznaje, że nie lubi prac domowych w kuchni ani w domu, ale za to uwielbia kosić trawę, pracować w ogrodzie czy dbać o samochód. Kocha psy - jest właścicielką dwóch dobermanów. To co ją fascynuje i kusi zarazem to szybkie samochody i szybka jazda. Jej ulubioną marką jest AUDI a najpiękniejszym miejscem Mazury, gdzie stara się spędzać każdą wolną chwilę.

 


(Opr. Beata Trochymiak)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.