Konto pracodawcy


Iwona Blecharczyk - Łatwo jest powiedzieć, że kierowcy „piratują”, ale za tym kryje się drugie dno…

Rozmowa z Iwoną Blecharczyk zawodowym kierowcą kat. C+E

W Polsce „kobieta za kółkiem TIR-a” to nieczęsto spotykany widok, a w krajach Zachodniej Europy? - Nie jest tak źle. W Polsce coraz więcej kobiet podejmuje się zawodowego prowadzenia aut ciężarowych, ale przyznam, że w krajach Zachodniej Europy jest ich znacznie więcej i nikogo nie dziwi kobieta za kierownicą TIR-a. Chociaż głównie jeżdżą na krótkich, krajowych trasach.

Czy kobiecie kierowcy jest łatwiej, czy trudniej znaleźć pracę? - O wiele trudniej niż mężczyźnie. Wiem to, bo sama niestety długo szukałam pracy jako kierowca. Nikt w Polsce nie był zainteresowany zatrudnieniem mnie, pomimo posiadania różnych uprawnień i certyfikatów. W końcu znalazłam pracę, ale w Belgii.

Jak Pani trafiła do tego zawodu? Wzrastała Pani w rodzinie o tradycjach transportowych? - Nie mam w rodzinie żadnego kierowcy zawodowego, więc jestem pierwsza i jak na razie jedyna. Nigdy też nie zamierzałam być kierowcą, bo z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, ukończyłam filologię angielską. Ale już po pierwszych miesiącach pracy w szkole wiedziałam, że to nie dla mnie. Kocham podróże i ciągły ruch, a prowadzenie pojazdów sprawia mi ogromną przyjemność, więc pomyślałam - czemu nie spróbować sił jako zawodowy kierowca. Zwłaszcza, że w pewnym momencie mojego życia pojawiali się ludzie, dzięki którym zainteresowałam się tym zawodem. Ukończyłam stosowne kursy prawa jazdy, szkolenia na certyfikat międzynarodowy przewoźnika rzeczy i osób, ADR-y. Po prostu pojawiła się jakaś szansa, i ją wykorzystałam.

Jak Panowie podchodzą do Pań kierowców? Trudno było wejść w to środowisko zawodowe? - Najważniejsze, to żeby nie udawać nikogo lepszego, a tym bardziej nie rywalizować z  innymi kierowcami i nie udowadniać, że jesteśmy lepsze od mężczyzn. Bo nie o to chodzi. Panowie często oferują pomoc przy za- i rozładunkach, parkowaniu, itp., a niektóre kobiety ją dorzucają. Czyli same siebie eliminują ze środowiska kierowców, bo naturalnym jest, że każdy ma jakieś problemy na drodze i pomagamy sobie nawzajem. Więc jeśli odrzucasz pomoc, to nie zdobędziesz szacunku.  Dużo też zależy od samego człowieka i mentalności. Kiedy miałam pierwszy ładunek do Polski, to myślałam się, że się wścieknę, bo trafiłam na bardzo niemiłych ludzi. Dyspozytorzy wyżywają się na kierowcach. W Polsce nadal jest przekonanie, że jak ktoś skończył studia i pracuje w biurze, to jest o klasę wyżej. A to nic innego jak brak kultury osobistej i znajomości zawodu kierowcy. Podziwiam kierowców w Polsce, bo mają o wiele cięższą pracę od swoich kolegów zagranicą.

Myśląc o przyszłości, jaki ma Pani pomysł na siebie, całe życie za „kółkiem”… - Oczywiście wiążę swoją przyszłość z transportem, ale nieco w innym trybie pracy, być może zdecyduję się na własną firmę transportową. Nie wiem, zobaczymy co wydarzy się w gospodarce. Poza tym, kiedyś zamierzam założyć rodzinę i myślę o macierzyństwie, a w takiej sytuacji kobiecie trudno byłoby wykonywać ten zawód.

Pierwszy kurs zapamiętała Pani jako … - Wielką frajdę, chociaż nie była to duża trasa, bo z Belgii do Luksemburga. Przez pierwszy miesiąc pracy jeździłam z drugim kierowcą, który był moim mentorem i wprowadzał mnie do zawodu. Więc te pierwsze kursy były łatwe i przyjemne, dyspozytorzy wysyłali nas po trasach całej Europie, abym zobaczyła jak się jeździ w różnych krajach. Drugi miesiąc był najtrudniejszy, kiedy już tylko mogłam liczyć sama na siebie.

Najbardziej i najmniej ulubione trasy? - Zdecydowanie lubię długie trasy, np. na Południe Europy, po Skandynawii, a nie lubię jeździć po krajach Beneluxu - zbyt krótkie i nudne trasy.

Zaangażowała się Pani w kampanię fundacji Trans.org - TruckersLife.eu na rzecz poprawy kondycji fizycznej kierowców zawodowych, m.in. poprzez budowę parków ćwiczeń na parkingach. Czy z naszymi kierowcami jest aż tak źle? - Tak, nie jest najlepiej. Uważam to za świetny pomysł, bo kierowcy są szczególnie narażeni na schorzenia, które wynikają z braku ruchu i siedzącego trybu życia. Mając do dyspozycji na parkingach nawet najprostsze urządzenia do ćwiczeń, zawsze jakiś procent kierowców z nich skorzysta. A to oznacza, że możemy ich uchronić przed śmiertelnymi chorobami, ale też i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, bo zdrowy i wypoczęty kierowca jest bardziej spokojny i skoncentrowany na drodze. Także popieram tę ideę i mam nadzieję, że wkrótce parkingowe siłownie będą czymś naturalnym w Polsce.

Prowadzi Pani bloga, gdzie opisuje swoje przeżycia z tras i zachowania na drogach, czy chce Pani przez to coś zmienić, zwrócić uwagę na jakiś problem? - Opisując co robię i na czym polega ten zawód, chcę zwrócić uwagę na problemy, z jakimi zawodowi kierowcy muszą borykać na co dzień i też zmienić trochę myślenie ludzi spoza branży o kierowcach, którzy nie mają o nich zbyt pochlebnych opinii. A wynika to głównie z oceny wypadków drogowych z udziałem pojazdów ciężarowych, podczas których najczęściej w zderzeniu ginie kierowca auta osobowego. Nikt jednak nie patrzy na przyczynę, tylko z założenia winę zrzuca się na kierowcę”TIR-a”. Szczególnie odczuwalne jest to w Polsce. W naszym kraju, kierowcy mają bardzo ciężką pracę. Narzuca im się bardzo restrykcyjne terminy dostaw, wręcz zmusza do łamania czasu pracy i przepisów drogowych. A jeżeli kierowca nie dojedzie na czas, to zabiera mu się wynagrodzenie. To jest chora sytuacja. Na Zachodzie Europy jest inaczej, bo przestrzega się zasad ruchu drogowego i ograniczeń prędkości. Polacy też potrafią się do tego dostosować, a w Polsce nie. Co jest nie tak? Oczywiście łatwo jest powiedzieć, że kierowcy „piratują”, ale za tym stoi coś więcej. Moim zdaniem należałoby nasilić kontrole firm, bo wiele z nich zmusza swoich kierowców do niebezpiecznej jazdy.

Marzeniem Pani jako kierowcy zawodowego jest… - Przejechać dużym amerykańskim truckiem całe Stany Zjednoczone Ameryki od wybrzeża do wybrzeża.

Co poza pracą Panią pasjonuje? - Mam bardzo mało czasu dla siebie, ale jeśli jest jakaś wolna chwila, to projektuję i szyję sukienki. Lubię też gotować. Więc jak zjeżdżam do domu, to szyję i gotuję.

Dziękuję za rozmowę,
Beata Trochymiak
Pracujwlogistyce.pl

kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
Klasyfikacja taryfowa towarów a Wiążąca informacja stawkowa?
Co ze starym urządzeniem do poboru opłat drogowych w Czechach?
10 wskazówek GEFCO - jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Leasing samochodów 2019 - jak zmiany w prawie wpłynęły na rynek
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Intralogistyka w 2019 – co działo się w polskiej gospodarce magazynowej?
Apetyt inwestorów na nieruchomości w CEE nie spada
Co czeka logistykę, produkcję i handel w 2020 roku?
Jak zadbać o komfortowe i twórcze środowisko pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska podsumowała miniony rok
Tańczący z paletami w Wielkim Finale Raben
Nowy dyrektor pionu operacyjnego VIVE Textile Recycling
BIK w 2019 roku podpisał umowy najmu na 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej
Koleje Mazowieckie posiadają super nowoczesny symulator jazdy
W 7R Park Tczew powstaje kolejny BTS – tym razem dla POLOmarket
Jak Dachser korzysta z inteligentnej intralogistyki?
Just-in-time w dużym rozmiarze - dedykowany transport lotniczy do elektrowni w Austr ...
Hillebrand przejmuje kolejne spółki
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC