Dodaj ogłoszenie o pracy


Agnieszka Świerszcz - Przepis na zarządzanie hubem

"Kobiety w logistyce" - Agnieszka Świerszcz dyrektor ds. operacji w hubach DHL Express (Poland)

 

Przepis na zarządzanie hubem...

 

Od 11 lat w logistyce, z wykształcenia technolog żywności i żywienia człowieka. - Jestem dowodem na to, że niekoniecznie trzeba robić zawodowo to, co jest zgodne z kierunkiem wykształcenia. Dziś zdobyta na studiach wiedza przydaje mi się w życiu, ale niekoniecznie w logistyce. Nie ma to jednak dla mnie żadnego znaczenia, gdyż to, co robię jest moją prawdziwą pasją. - mówi Agnieszka Świerszcz
Pani Agnieszka pierwsze kroki zawodowe stawiała w przemyśle spożywczym, gdzie przepracowała 6 lat. Jako technolog żywności była kierownikiem produkcji w firmie Bahlsen tworząc "przepisy" na słone przekąski w fabryce pod Oławą. - Nie ukrywam, że tamta praca zgodna z moim profilem wykształcenia bardzo mi się podobała, kiedy w pewnym momencie zadzwonił do mnie headhunter i zaproponował zupełnie coś nowego - pracę w DHL (wówczas jeszcze Servisco). Ponieważ jego oferta wydała mi się atrakcyjna postanowiłam spróbować i tak znalazłam się w logistyce. - mówi Agnieszka Świerszcz.

 

Ludzie, rozwój, dynamika
To co ją przekonało, to możliwość większego kontaktu z ludźmi i zbudowanie czegoś nowego od podstaw. Wówczas to DHL budował nowy hub- sortownię w Zabrzu, w której została kierownikiem. – Czułam, że moje możliwości rozwoju zawodowego w fabryce kurczyły się, a ja potrzebowałam nowych wyzwań i nie żałuję tej zmiany. Chociaż początki były trudne. Kiedy zobaczyłam plac budowy nowej sortowni, a potem pojechałam na jednomiesięczne szkolenie w Niemczech jako jedyna kobieta w grupie 50 panów, zadawałam sobie pytanie co ja tutaj robię. Ale wraz z coraz lepszym poznawaniem tematu, moje wahania przechodziły. - wspomina Pani Agnieszka.
Pracę w Zabrzu zaczęła jako kierownik operacyjny w hub-ie, a po roku otrzymała awans na dyrektora całego obiektu w Zabrzu, co na ówczesne czasy nie było typowe, bo większość tego rodzaju stanowisk zajmowali mężczyźni. - Czasami jeszcze zdarza mi się zobaczyć zdziwienie w oczach klientów, kiedy w drzwiach hub-u  wita ich kobieta  a nie mężczyzna.  Po chwili rozmowy ta bariera znika, w ogóle przestaje istnieć. Wynika to pewnie z faktu, że zarządzanie w logistyce jest wciąż postrzegane jako męska domena. Nie zgadzam się z tym. Po prostu są ludzie, którzy umieją zarządzać, i są ludzie którym to nie odpowiada. I nie ma tutaj znaczenia płeć, tylko cechy i predyspozycje, chociaż stereotypy nadal funkcjonują. - dodaje.
Po 6 latach pracy w Zabrzu otrzymała propozycję przejścia na dyrektora centralnego hub-u DHL w Warszawie i propozycję przyjęła.

 

W logistyce jak ryba w wodzie
- Po dwóch latach utworzono dział operacji w hub-ach i połączono trzy huby w Warszawie, Poznaniu i Zabrzu w jedną całość. Ogłoszono rekrutację na stanowisko dyrektora ds. operacji w hub-ach, czyli na kogoś kto będzie zarządzał tymi trzema jednostkami oraz pracą 1,5 tys. ludzi. Ku mojemu zadowoleniu wybór padł na mnie. - mówi o swoim awansie Agnieszka Świerszcz.
Dziś, pomimo wahań, które odczuwała na początku podczas przejścia z branży spożywczej do logistycznej, wyznaje że zdecydowanie polubiła logistykę. Najbardziej zafascynowało ją to, że firma pozwoliła jej na stworzenie czegoś nowego począwszy od budowy obiektu poprzez organizację pracy i zarządzanie tym obiektem a potem całą strukturą. Nowe technologie, perspektywa dynamicznego rozwoju, praca z ludźmi, operacje, to wszystko ją zaczęło pasjonować i pochłaniać. – Nadal po tych 11 latach pracy w DHL, pasjonuje mnie to co robię, lubię stale zmieniające się środowisko i zdarzające się sytuacje kryzysowe, które stawiają nowe wyzwania i wymagają szybkiej reakcji. Tak jak podczas ubiegłorocznej zimy, kiedy musieliśmy przeorganizować operacyjny system obsługi przesyłek na terenach całkowicie niedostępnych z powodu silnych opadów śniegu.  To wszystko powoduje że czuje się tutaj jak ryba w wodzie. Dla mnie najważniejsze jest to, że na swej drodze zawodowej spotkałam wielu naprawdę wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierali i od których mogłam się wiele nauczyć. To prawdziwe szczęście. Tak jest i dziś - mówi p. Agnieszka. To ciężka praca, ale dająca jej dużo satysfakcji. Jako członek rady wspierającej zarząd w decyzjach strategicznych ma wpływ na to co dzieje się w firmie, przedstawiając rekomendacje w zakresie kierunków jej rozwoju.
Wolny czas najchętniej spędza ze swoim mężem i córką oraz z przyjaciółmi, chodząc po górach, realizując dalekie podróże (ostatnio na Kubie i w Meksyku). - To daje mi dużo energii i w tym jest moja siła. - podsumowuje Agnieszka Świerszcz


(Opr. Beata Trochymiak)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.