Dodaj ogłoszenie o pracy


Iwona Skwarska - Piątka dla logistyki

"Kobiety w logistyce - Iwona Skwarska, członek zarządu i dyrektor finansowa TNT Express Poland

 

Piątka dla logistyki

- Przygodę z logistyką zaczęłam w firmie ProLogis 11 lat temu. To nie była moja pierwsza praca: karierę rozpoczynałam w Deloitte & Touche Poland, gdzie pracowałam w księgowości, poznając coraz to nowe obowiązki aż do stanowiska głównej księgowej. Obowiązujące tam wysokie standardy przygotowały mnie do pracy w korporacji międzynarodowej, a przyswojone wówczas zasady nie straciły na aktualności do dzisiaj - mówi Iwona Skwarska.

 

Z motoryzacji do logistyki

Po Deloitte & Touche przyszła pora na zmianę branży, ale jeszcze nie na logistykę. Iwona Skwarska podjęła pracę w Volvo Auto Polska na stanowisku głównej księgowej, następnie kierowała rachunkowym ‘shared service center’ w Warszawie dla dywizji ciężarowej i osobowej, a potem awansowała na stanowisko business controller. – W firmie Volvo przepracowałam 5 lat. Potem była firma ProLogis, czyli wstęp do branży logistycznej. Tam przez cztery lata zajmowałam się controllingiem i nadzorowałam pracę księgowych-analityków. Czując potrzebę zmiany, odpowiedziałam na ogłoszenie o pracy w TNT. - mówi Iwona Skwarska. Poszukiwała znowu dynamicznej pracy i nie zawiodła się na branży logistycznej. - Jestem tutaj już 6 lat i to moja najdłuższa przystań zawodowa. Póki co praca tutaj dostarcza mi ciągle wyzwań i pozwala rozwijać się. - dodaje.

 

W TNT objęła stanowisko dyrektora finansowego, co zgodnie z polityką korporacji automatycznie oznaczało wejście do zarządu. Spodobało jej się to, że tu można być tak blisko klienta, jak w żadnym innym miejscu, w którym wcześniej pracowała. - To mi bardzo odpowiada, tutaj bardziej czuję rynek i tętno biznesu. Ścieżka od handlowca do decydenta jest krótka, potrzebne są błyskawiczne decyzje i dużo elastyczności. To miejsce pracy daje mi o wiele więcej satysfakcji, bo wymaga większej innowacyjności i zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań, patrząc nawet z pozycji finansów. - dodaje Iwona Skwarska. Tu spotkała pasjonatów logistyki, którzy w branży przepracowali całe swoje dotychczasowe życie zawodowe.

 

Gdyby miała porównać atrakcyjność pracy w TNT z poprzednimi miejscami pracy, zdecydowanie oceniłaby logistykę na 5. Nie ma niczego szczególnego, co by się jej nie podobało w logistyce - zdecydowanie chce rozwijać karierę w tej perspektywicznej branży. - Logistyka to bardziej męski świat, ale postępująca feminizacja między innymi tego biznesu jest faktem. TNT z powodzeniem realizuje politykę równych szans pod każdym względem. Firma posiada tytuł Investor in People - ówi pani Iwona. To dobre miejsce pracy dla kobiet, równe szanse są jedną z ważnych wartości.

 

Ważne aby zachować wartości

- Jedną z wartości, jaką wyniosłam z Volvo, jest konieczność zachowania równowagi w życiu: główne filary to praca, rodzina i pasja. Moim hobby jest jeździectwo, regularnie jeżdżę konno trzy razy w tygodniu. Jak najwięcej czasu spędzam z rodziną. - podkreśla pani Iwona. – Ze starszym synem dzielę umiłowanie sportu. Po dobrym treningu wraca się do obowiązków jak z małych wakacji, rośnie zapał do pracy i gotowość zmierzenia się z każdym nowym wyzwaniem zawodowym. - dodaje.

 

Iwona Skwarska ma uprawnienia sędziowskie PZJ, myśli o zrobieniu uprawnień instruktora jazdy konnej w niedalekiej przyszłości. Sędziuje na zawodach towarzyskich. Stale też podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Obecnie kontynuuje studia ACCA w celu zdobycia międzynarodowych uprawnień biegłego rewidenta. – Te studia porządkują finansową wiedzę teoretyczną i praktyczną, mają charakter prestiżowy i traktuję je jako przygodę intelektualną. - dodaje.

 

Wcześniej Iwona Skwarska ukończyła Uniwersytet Łódzki - Wydział Socjologiczno - Ekonomiczny na kierunku Zarządzanie i marketing, ze specjalnością Zarządzanie przedsiębiorstwem, a potem studia podyplomowe z rachunkowości na SGH i roczne studium podatkowe na jednej z prywatnych uczelni w Warszawie.

 

Opr. Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.