Konto pracodawcy


Agnieszka Błaszczyk-Dąbrowska - Nietypowa zmiana miejsca - z support-u do biznesu

Wywiady/Rozmowy portalu Pracujwlogistyce.pl  z cyklu - "Kobiety w logistyce

  

(na zdj. Agnieszka Błaszczyk-Dąbrowska, źr. DHL GF)"Nietypowa zmiana miejsca - z support-u do biznesu" - rozmowa z Agnieszką Błaszczyk-Dąbrowską Marketing & Sales Director DHL Global Forwarding

  


PwL:Do logistyki trafiła Pani z...
- Z branży budowlanej, po 11 latach pracy w Budimeksie. Chciałam spróbować czegoś nowego, ale nie szukałam konkretnej branży tylko dobrej marki i dobrego pracodawcy. Jak każda kobieta myślałam o ciekawej i stabilnej pracy pod kątem bezpieczeństwa zatrudnienia.

  

PwL: Jak poczuła się Pani w logistyce, pierwsze wrażenie to...
- Nie doznałam szoku, bo sposób komunikacji i budowania relacji oraz podejmowania decyzji jest podobny jak w budownictwie. Nie odczułam też różnic kulturowych, bo zarówno tam, jak i tutaj istnieją twarde reguły prowadzenia biznesu. W logistyce jest przewaga mężczyzn - również po stronie klienta, w budownictwie tak samo. Jedyna różnica to taka, że w branży budowlanej operowało się projektami na większą skalę finansową i było szybciej widać efekty pracy (bardziej wizualne). Natomiast branża logistyczna jest dużo bardziej szarpana, jest dużo trudniejsza. Rzadko zawierane są długoterminowe kontrakty z klientami w przeciwieństwie do branży budowlanej, w której zawiera się kontrakt na wykonawstwo każdej inwestycji.

 

PwL: W budownictwie zajmowała się Pani...
- Byłam HR-owcem, a w DHL zaczynałam jako dyrektor ds. HR i byłam pewna, że tak pozostanie. Całokształt jakości oferowanego wsparcia przez mój dział HR i zrozumienie problemów biznesowych zaważył na tym, że prezes, Piotr Iwaniuk, będąc niezwykle odważnym człowiekiem, umożliwiając mi niesamowity rozwój zaproponował mi przejście z support-u do biznesu.

 

PwL: Co takiego Pani zrobiła...
- Przez pierwsze trzy miesiące pracy w DHL GF jeździłam od biura do biura i robiłam wywiady z ludźmi, żeby dowiedzieć się, co muszę zrobić dla tej firmy, aby zbudować efektywny pion HR, który pomoże partnerom biznesowym motywować naszych pracowników. Jeździłam i poznawałam nie tylko rekrutując. Po dwóch latach mojej pracy, kiedy dość dobrze poznałam oczekiwania managerów biznesowych, podjęliśmy decyzję o konsolidacji operacji morskich z trzech miast do jednego (z Krakowa, Gdańska i Łodzi) do Łodzi. Była to i nadal jest kontrowersyjna innowacja w branży. Jako pionierzy w branży musieliśmy być bardzo czujni ciągle weryfikując nowo zaimplementowany proces obsługi klienta. Ówczesny dyrektor operacji regionu centrum Tomasz Tesche poprosił mnie żebym przeprowadziła diagnozę tematu od strony HR. Prowadząc analizę pod uwage wzięłam najistotniejszy moim zdaniem czynnik, czyli wpływ jakości pracowników i procesu w jakim pracują na co dzień na sprzedaż firmy. Prezesowi spodobało się moje podejście do problemu i otrzymałam zapytanie, czy nie chciałabym pracować w sprzedaży.

 

PwL: Czyli było to odkrycie w sobie nowych predyspozycji i talentów...
- Gdyby ktokolwiek mnie zapytał, czy kiedykolwiek podejmę pracę w sprzedaży moja odpowiedź brzmiałaby "nigdy w życiu". Nie była to dla mnie łatwa decyzja z wielu względów. Zawsze uważałam, że praca w HR jest moim powołaniem. Natomiast będąc już w dziale sprzedaży zrozumiałam, że tutaj tematy związane z ludźmi to 99% mojej codziennej pracy. Mam tu na myśli klientów, podległych pracowników i współpracowników z innych działów. W zarządzaniu sprzedażą najważniejszy jest dobór kompetentnych i zmotywowanych pracowników oraz praca nad ich rozwojem. Dobrze ustawione procesy powinny systematyzować i ułatwiać im pracę. Ku mojemu zdziwieniu sama bardzo dobrze odnajduję się w kontakcie z klientem w czym zdecydowanie pomaga mi doświadczenie w HR zwłaszcza w zakresie prowadzenia treningów sprzedażowych.

 

PwL: Czuje się Pani bardziej logistykiem czy budowlańcem...
- Trudne pytanie. Hmm... odpowiem tak - nie czuję się ani budowlańcem ani logistykiem. Natomiast czuję się człowiekiem, który ma zapewnić biznes firmie, w której pracuje i który powinien tak prowadzić procesy biznesowo-sprzedażowe, aby DHL GF był konkurencyjną firmą na rynku i osiągał wysokie wyniki sprzedażowe jak na lidera w branży przystało.

 

PwL: W branży logistycznej najbardziej lubi Pani...
- Branża logistyczna bardzo mi się podoba, bo jest ciekawa i rozwija nas każdego dnia. Patrzymy na całą mapę świata i dopiero tutaj dowiadujemy się jak mało znamy geografię i uwarunkowania międzykulturowe w prowadzeniu biznesu. Dwie rzeczy są świetne - pierwsza to szerokie spojrzenie na biznes międzynarodowy i nie tylko na biznes logistyczny, bo spotykamy się z klientami z różnych branż i możemy poznać różne procesy zachodzące po stronie klienta. Logistyka poszerza horyzonty, tutaj trzeba bardzo szybko się organizować i szybko podejmować decyzje, nie ma miejsca na wahanie. Chyba nie ma bardziej rozwojowej branży od logistyki.

 

PwL: Największe obawy i rozczarowania...
- Przychodząc do logistyki bałam się, tego że nie będzie tempa i będzie wszystko wolniej, że trafię do globalnej korporacji gdzie będę musiała siedzieć w masie procedur i biurokracji. Szybko moje myśli zostały zweryfikowane. Tutaj nie ma miejsca na zbędne papiery, bo nasze miejsce pracy jest przy kliencie.

 

PwL: Praca w logistyce pochłania mniej czy więcej czasu...
- Nie ma znaczenia czy pracowałam w budownictwie czy teraz w logistyce, wychodząc z pracy mam swoje życie prywatne i(na zdj. Kot Maine Coon, podopieczny Agnieszki Błąszczyk-Dąbrowskiej, źr. arch. pryw.) swoje pasje, których przybywa. Ostatnio nabyłam kota Maine Coona, psychologię którego próbuję poznać. Hoduję storczyki oraz kaktusy - to jest moja pierwsza pasja życiowa. Najstarszy kaktus ma 27 lat, którego otrzymałam od swojej mamy. No i przede wszystkim taniec - latynoamerykański  tj. samba, rumba, cha-cha. Tańczę amatorsko od dziecka i nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, która zawsze była pasją moich rodziców, i skutecznie mnie nią zarazili. Oczywiście kocham też podróże. Fascynują mnie Antypody. Spędziłam ponad rok w Australii, zwiedziłam Fiji i Nową Zelandię. Australię staram się odwiedzać raz na 4 lata maksymalnie. Więc jak widać logistyka też sprzyja rozwojowi moich planów prywatnych. - mówi uśmiechając się Agnieszka Błaszczyk-Dąbrowska.

 

Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów oraz wielu sukcesów,
Beata Trochymiak
redaktor portalu
Pracujwlogistyce.pl

kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
W Czechach już niedługo ruszy satelitarny system opłat drogowych - jesteś gotowy ...
Kuehne+Nagel podpisał umowę z wiedeńskim lotniskiem na obsługę farmaceutyków
Raben w trosce o zmiany klimatyczne inwestuje w proekologiczne pojazdy
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC