Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy istnieją jeszcze typowo męskie zawody?

Kobieta za kierownicą TIR-a?
Branża transportowa bywa postrzegana jako sektor zdominowany przez mężczyzn. Przykład Anny Muchy z firmy kurierskiej TNT Express przeczy stereotypom. Pani Ania jest jedną z ponad 2,7 tys. kobiet w Polsce, które mają prawo jazdy kategorii C+E (dane CPIK z 2011 roku). To jedyna kobieta w TNT Express, która jeździ ciężarówką z naczepą.
- Koledzy na początku nie wiedzieli jak się do mnie zwracać: "pani kierowco", "pani kierownico"? W końcu stanęło na "pani kierownik" – wspomina Anna Mucha. Pani Ania wykonuje ten zawód od 7 lat, a od 1,5 roku pracuje w TNT Express. - Kierowanie dużym samochodem było moim marzeniem odkąd skończyłam 18 lat. Zawsze lubiłam naprawiać samochody – mówi pani Ania – Dziś jestem tak zżyta ze swoją ciężarówką, że nazywam ją ‘księżniczką’. To komfortowe auto: w kabinie jest dużo miejsca, poza tym lubię patrzeć na drogę z tej wysokości.
A jednak..., początki nie były łatwe
- Zdarzało się, że "dostawałam w kość" od panów, słysząc różne komentarze o kobietach za kółkiem. Szybko nauczyłam się odpowiadać. Teraz jest już więcej kobiet prowadzących TIR-y, ale do dziś gdy podjeżdżam tyłem pod rampę, wszyscy panowie wychodzą i patrzą. Muszę to zrobić perfekcyjnie - opowiada Anna Mucha.
Jej 40-tonową Scanię w pomarańczowo-białych barwach TNT można spotkać na trasie S8, gdy z przesyłkami zmierza z Wrocławia do Warszawy. Pani Ania obsługuje połączenie wahadłowe pomiędzy centrami przeładunkowymi firmy. Kursy realizowane są w nocy, aby kolejnego dnia kurierzy mogli doręczyć przesyłki do adresatów.
- Mam niestandardowe godziny pracy, ale od sześciu lat jeżdżę tylko w nocy i nie tęsknię do innego zajęcia. Po prostu lubię to, co robię. Dobrze mi się pracuje – pracodawca ma szacunek dla kierowców, jest dobra atmosfera. Zapytana o to, czy kierowanie TIR-em to zawód dla kobiety, odpowiada - Oczywiście zdarzają się różne sytuacje. Czasem łapie się "kapcia" w głuchym polu. Gdy kiedyś w trasie zepsuł się samochód, koledzy przez telefon radzili jak go naprawić. Dwie wykręcone śrubki, połamane paznokcie i po sprawie. A z drugiej strony gdy chcę elegancko wyglądać, zdarza mi się zakładać szpilki do pracy.
Parytety niepotrzebne
Anna Mucha jest jedną spośród 400 kobiet pracujących w TNT Express (na blisko 1000 pracowników). Są wśród nich również panie kurierki, a w zarządzie firmy kobiety stanowią większość (zajmują 9 na 14 stanowisk).
-  TNT Express zatrudnia pracowników w różnorodnych obszarach – od administracji po działy operacyjne. Panie odpowiadają za jakość, bezpieczeństwo, obsługę klienta, projekty strategiczne, kadry, finanse, projekty odpowiedzialności społecznej, administrację, dział zakupów. Wspieramy rozwój zawodowy pracowników niezależnie od ich płci. Z naszych obserwacji wynika, że chęć rozwoju zawodowego jest nie tyle wypadkową płci, co ambicji, chęci samorealizacji i osiągnięcia sukcesu - podsumowuje Jolanta Krupowicz, marketing manager, TNT Express.
(źr. TNT Express)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.