Konto pracodawcy


Anna Trzcińska - Domeną logistyki jest informatyzacja, w której to kobiety doskonale się odnajdują

 

 

Rozmowa z Anną Trzcińską, kierownikiem Oddziału Warszawskiego Dachser Sp. z o.o
 
 
Domeną logistyki jest informatyzacja, w której to kobiety doskonale się odnajdują
 
Jakim miejscem pracy jest branża logistyczna?
- Niesłychanie ciekawym i inspirującym. Z reguły, rzeczy łatwe są nudne, a logistyka jest dość skomplikowanym obszarem działalności, więc nie ma tutaj miejsca na rutynę. Z drugiej strony,  z tego też względu nie łatwo się wszystkim w niej odnaleźć. Mnie fascynuje w logistyce to, że ciągle jest jeszcze coś do odkrycia i można znaleźć nowe rozwiązania w logistycznej obsłudze klientów.
 
 
Od początku kariery zawodowej, była Pani związana z logistyką?
- Nie, moja pierwsza praca zupełnie dotyczyła innego obszaru działalności. Chociaż z wykształcenia można powiedzieć, że jestem logistykiem. Ukończyłam SGPiS (obecnie SGH), Wydział Handlu Wewnętrznego, specjalność ekonomika i organizacja transportu. Ale moja pierwsza praca związana była z branżą fonograficzną - firmą wydającą kasety video i płyty analogowe z nagraniami muzycznymi. W ciągu kilku lat pracy w tym sektorze, zajmowałam się sprzedażą, produkcją i dystrybucją kaset oraz płyt. W pewnym momencie przyszedł czas, że zaczęłam rozglądać się za nową pracą, chciałam coś zmienić. Wówczas otrzymałam od znajomego informację, że jedna z firm spedycyjnych poszukuje kierownika działu handlowego. Zapytał, czy nie chciałabym aplikować na to stanowisko. Postanowiłam spróbować, chociaż oznaczało to dla mnie dosyć dużą zmianę. Moje obawy dotyczyły tego, że wcześniej sprzedawałam produkty, a tutaj w grę wchodziła sprzedaż usług, czyli czegoś, czego nie można było dotknąć i opisać, a na dodatek niewiele o nich wiedziałam. W praktyce okazało się to nie takie trudne i dosyć szybko nauczyłam się wartości, które przynosi usługa spedycyjno - transportowa. Pierwsze kroki w branży TSL  stawiałam w firmie Scanspol, w której m.in. współtworzyłam linie i taryfy drobnicowe. Kiedy doszło do konsolidacji rynku i Scanspol połączył się z Transmeble International z Poznania, a później z Schenker Polska miałam już inne zadania, zajmowałam się obsługą kluczowych klientów firmy. A po kilkunastu latach otrzymałam propozycję pracy w Dachser, gdzie pracuję do dzisiaj.
 
 
Porównując logistykę obecną do logistyki z lat 90., która jest Pani bliższa?
- Pewne procesy się nie zmieniają, np. przemieszczenie towaru, przeładunki, czy proces dystrybucji, tutaj zasady są takie same. Natomiast ogromna zmiana nastąpiła po stronie informatycznej i przepływu informacji. W logistyce kontraktowej doszła też automatyzacja, czyli już wysoko zaawansowana technologia. Więc największy postęp dokonał się i nadal dokonuje w systemach informatycznych, którymi się posługujemy. Aplikacje są coraz bardziej zaawansowane, przechowują coraz więcej informacji i są coraz bardziej otwarte dla klienta. To wymaga ciągłej nauki i dokształcania.
 
 
Czy kobiety lepiej odnajdują się w tej obecnej logistyce, czy tej dawnej?
- To zależy od osobowości konkretnej osoby i to bez względu na płeć. W branży logistycznej są działy, gdzie lepiej sprawdzają się mężczyźni, a w niektórych lepiej kobiety. Np. na stanowiskach dyspozytorskich lepiej radzą sobie panowie. Do pracy w logistyce trzeba mieć odpowiednie cechy osobowościowe, chęć do tego typu pracy i otwartość na zmiany. Muszę przyznać, że kobiety w wykorzystywaniu możliwości aplikacji systemów informatycznych są lepsze od panów, bo lepiej rozpoznają te możliwości, a więc i bardziej optymalnie z nich korzystają.
 
 
Co lubi i czego nie lubi Pani najbardziej w logistyce?
- Lubię poszukiwać tych elementów, które składają się na potrzeby klienta i dopasować tak usługę, aby w pełni je zaspokoiła. Nie lubię natomiast wszelkiego rodzaju zachowań nieetycznych, nierzetelnych, nieuczciwych. Rzetelność w tej branży jest bardzo ważna, gdyż  klienci dzielą się z operatorem logistycznym informacją o własnych produktach, co wymaga udzielenia kredytu zaufania przez każdą ze stron.
Czy miała Pani kiedyś dość logistyki?
- Był taki moment w moim życiu, kiedy zastanawiałam się nad zmianą zawodu. To wiązało się z przykrym wypadkiem, któremu uległam i miałam problemy z powrotem do pracy. W takich sytuacjach wiele rzeczy się przewartościowuje. Człowiek nie wie co będzie dalej, a z drugiej strony nie wyobraża sobie siedzenia bezczynnie. W czasie rekonwalescencji zajęłam się robieniem witraży i wtedy przyszedł ten moment, kiedy zastanawiałam się, czy to nie jest działalność dla mnie, czy nie powinnam zapomnieć o logistyce. Myślałam nawet o prowadzeniu gospodarstwa rolnego i hodowli ptaków, których obserwacja jest moim hobby. Ale w końcu los zdecydował za mnie, szczęśliwie powróciłam do zdrowia, co umożliwiło mi powrót do pracy w logistyce.
Czas wolny poświęca Pani...
- Obserwacjom ptaków, których świat jest fascynujący i można wiele się od niego nauczyć. Co roku staram się być w jakimś innym regionie, gdzie mogę zobaczyć jak wygląda życie w naturze różnych gatunków awifauny. Przy tym dużo fotografuję. W tym roku byłam w delcie Dunaju i udało mi się sfotografować zimorodka, kraskę i żołnę, co było miłym zaskoczeniem. Na przyszły rok planuję wyjazd do rezerwatu maskonurów. Kocham przyrodę i muszę przyznać, że gdybym miała ponownie wybierać studia i drogę zawodową, pewnie byłaby to weterynaria.
Dziękuję za rozmowę,
Beata Trochymiak
Pracujwlogistyce.pl
kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
FM Logistic rozbuduje dla Polpharmy swoje największe centrum dystrybucji farmaceutyk ...
Wyróżnienie dla ID Logistics w 24. Rankingu Firm TSL
JYSK zwiększa powierzchnię magazynową do 80 tys.mkw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC