Dodaj ogłoszenie o pracy


7. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej

Ponad 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw zmierzy się w VII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Logistycznej. Wielki sprawdzian branżowej wiedzy przyszłych logistyków i spedytorów odbędzie się 8 marca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Miejsce organizacji wydarzenia nie jest przypadkowe. Województwo śląskie to wiodący  rynek magazynowy i spedycyjny w Polsce. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę drogową i gęstości sieci kolejowej region stał się ośrodkiem dystrybucyjnym o ponadregionalnej skali.

Organizatorem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 1 w Czeladzi. Uczelnia od początku swojej działalności czynnie angażuje się w inicjatywy, mające na celu promocję kształcenia na kierunkach szczególnie ważnych dla rozwoju gospodarki. WSB kształci wykwalifikowane kadry inżynierskie i menedżerskie dla branży logistycznej w oparciu o nowocześnie wyposażone laboratoria oraz ścisłą współpracę z wiodącymi firmami logistycznymi w kraju.

Emocje i atrakcyjne nagrody
- Celem konkursu jest pokazanie, jak wielki potencjał drzemie w stale rozwijającej się  branży TSL i jakie możliwości otwierają się przed młodymi ludźmi, którzy poszukują  atrakcyjnych kierunków rozwoju zawodowego – mówi dr inż. Paweł Sobczak, wykładowca w Katedrze Logistyki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej – Nie ukrywam, że młodzież przyciąga też lista atrakcyjnych nagród i partnerów, którymi są wiodące firmy logistyczne i instytucje z branży TSL – dodaje.
Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W każdej edycji konkursu rywalizuje ze sobą kilkuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z różnych rejonów Polski, w tym ze Szczecina, Poznania, Radomska czy Andrychowa. Zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji, Patrycja Klatka, która do Dąbrowy Górniczej przyjechała aż z Krosna. Uczennicę do konkursu przygotowywała nauczycielka - Magdalena Gajda.
- Nie była to moja pierwsza próba. W poprzedniej edycji konkursu zajęła siódme miejsce, ale przez kolejny rok przygotowywałam się bardzo pracowicie i udało się – odebrałam Złoty Indeks Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Po maturze będę więc mogła studiować bezpłatnie logistykę – cieszyła się ubiegłoroczna zwyciężczyni konkursu. Laureatka wygrała również staż na lotnisku Katowice Airport, zaś klasa Patrycji została zaproszona na wizytę studyjną do portu lotniczego.
Tegorocznymi partnerzy merytoryczni wydarzenia to wiodące firmy z branży logistycznej:. Raben, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze oraz Śląskie Centrum Logistyczne, którzy ufundowali dla zwycięzców VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Logistycznej  staże, oraz wizyty studyjne i  nagrody rzeczowe.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Infrastruktury i Budownictwa oraz Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Związek Transport i Logistyka Polska oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne. Portal Pracujwlogistyce.pl objął nad wydarzeniem patronat medialny.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.wsb.edu.pl/kwl
   

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.