Konto pracodawcy


ANTRANS Anna Pacia

Rozmowa z Ireneuszem Pacia, współwłaścicielem firmy ANTRANS Anna Pacia

Stawiamy na rynku wschodnie

Firma powstała 20 lat temu i specjalizuje się w … Dokładnie w sierpniu tego roku obchodziliśmy 20-lecie firmy. W roku 1993 zakupiłem pierwszy ciągnik z naczepą i sam jeździłem jako kierowca, a żona prowadziła sprawy administracyjno-księgowe. Z roku na roku liczba pojazdów zwiększała się, ale przełom nastąpił w roku 2003, kiedy zakupiliśmy jednorazowo 10 nowych ciągników. Później zaczęliśmy kupować kolejne, aż doszliśmy do 40 pojazdów i ponad 50 podwykonawców w chwili obecnej. Co do specjalizacji, to zaczynaliśmy od transportu krajowego, w którym działaliśmy od 1993 r. do końca 1999 r. W roku 2000 weszliśmy na trasy międzynarodowe (kraje Europy Zachodniej), a także w usługi spedycyjne i ta specjalizacja pozostaje nadal jako trzon naszej działalności. W najbliższej przyszłości zamierzamy rozwinąć trasy na kierunkach wschodnich.

Załoga Antrans

Antrans obsługuje głównie branże … Przede wszystkim współpracujemy z branżą automotive, dla której dystrybuujemy części samochodowe, ale też pracujemy dla producentów sprzętu AGD, elektroniki oraz wozimy ładunki ciężkie takie jak stal. Są to transporty zarówno całopojazdowe jak i drobnicowe. Uruchomiliśmy też własne linie drobnicowe pomiędzy Polską a Włochami. Posiadamy niewielki magazyn cross-dockingowy (o pow. 1000 m2), w którym przeładowujemy towary z Włoch i dalej dystrybuujemy je na cały kraj.

Co z usługami magazynowymi i logistyką … Póki co, nie zamierzamy wchodzić w usługi magazynowania i przechowywania towarów, chociaż chcemy powiększyć dwukrotnie powierzchnię naszego magazynu do 2,5 tys. m2, ale związane jest to ze zwiększeniem liczby przeładunków w celu dalszej ich dystrybucji. Posiadamy też oddział spedycji w Katowicach, której to chcemy też poświecić więcej uwagi i bardziej rozwinąć.

Nowe kierunki rozwoju to … Jak już wspomniałem – stawiamy na rynki wschodnie i spedycję. Na początku wejście na Ukrainę, gdzie planujemy otworzyć oddział i pozyskać kooperantów. Na pewno będziemy chcieli wykorzystać nasze linie drobnicowe, czyli obsługę dostaw towarów, głównie z Włoch i dalszą ich dystrybucję do Rosji, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu.

Inwestycje dotyczą … Magazynu, o którym już wspomniałem. Wdrożyliśmy też system do monitorowania transportu - Atrom z funkcją autosat. Korzystamy z kart paliwowych oraz giełd ładunków. Wyposażamy naszych podwykonawców w systemy GPS. Inwestujemy tylko w te narzędzia, które będą w pełni wykorzystane w pracy, którą wykonujemy. Co dwa, trzy lata zamierzamy też wymieniać regularnie tabor na nowy.

Antrans jest zrzeszony w …. Nigdy nie byliśmy zrzeszeni w żadnej organizacji branżowej, ani samorządu gospodarczego w Polsce. Obserwując działalność tych organizacji uważam, że nie służą one rozwojowi rynku transportowego i nie dbają o polskiego przewoźnika. Z drugiej strony, od początku też naszej działalności, skupialiśmy się na kierunkach Europy Zachodniej, gdzie nie było tak dużych problemów biurokratycznych, jak np. przy trasach na kierunkach wschodnich i przynależność do organizacji umożliwiała wręcz wykonywanie usług transportowych. Żadna też z organizacji zrzeszająca przewoźników, czy to spedytorów, nie potrafi określić bezpośrednich korzyści z członkostwa w niej, więc ponoszenie opłat na składki (często sięgające kilku tysięcy złotych rocznie) bez konkretnego celu, wydaje się zbędnym wydatkiem.

Firma zatrudnia obecnie …. Około 60 osób oraz 40 na zasadzie kontraktów, czyli w sumie ok. 100 osób, w tym 57 kierowców.

Rozwój kadry w Antrans polega na … Szkoleniach i motywacji. Staramy się dobrych pracowników związać z firmą na długi czas. Uważam, że najlepszym systemem motywacyjnym są wynagrodzenia i premie. Na przykład dla kierowców wdrożyliśmy system wynagrodzeń związany z liczbą lat pracy w naszej firmie, czyli pierwsza podwyżka wynagrodzenia jest po trzech latach, ale oczywiście w między czasie taki kierowca ma szansę na premie. Dzięki temu od kilku lat nie mamy problemów z rotacją pracowników, a zwłaszcza w gronie kierowców. Cały czas ich szkolimy m.in. z ecodriving-u, prawa transportowego, w tym ADR, czasu pracy, aby nie było problemów z wykroczeniami, czy zachowaniem na europejskich drogach.  

Najbardziej w czasie kryzysu w latach 2008-2012 firmie doskwierały … Mała podaż ładunków, większa konkurencja i walka cenowa. Ale z drugiej strony kryzys wymusił na naszej firmie rozwój. Przemodelowaliśmy nieco biznes. Wprowadziliśmy więcej miejsc załadunku i rozładunku, dzięki czemu świadczymy usługi dystrybucji na szerszą skalę, a także rozwinęliśmy lepiej linie drobnicowe.

Zagrożenia i szanse w nadchodzącym roku 2014, upatrujecie w … Płatnościach, czyli dotrzymaniu ich terminów. W transporcie to największa zmora, co wyłożyło już niejedną firmę.  Niestety wiele firm spedycyjnych (tzw. kanapowych) działa fikcyjnie na giełdach ładunków i tylko po to, aby wykorzystać przewoźnika. Ochrona przed nimi, pomimo wielu zabezpieczeń ze strony giełd jest trudna i chyba niemożliwa do wyeliminowania. Zagrożeniem pozostaje też nadal walka cenowa o frachty. Natomiast największej szansy, powtórzę - upatrujemy w rozwinięciu tras na rynkach wschodnich. Ostatnio otrzymujemy sporo zapytań od kontrahentów o te trasy, więc tutaj widzę spore możliwości rozwoju.

Dziękuję za rozmowę,
Beata Trochymiak

Firma rodzinna założona w 1993 r. przez Ireneusza i Annę Pacia, z siedzibą w Jeżówce k/Wolbromia (woj. Małopolskie). Antrans specjalizuje się w transporcie drogowym całopojazdowym, drobnicowym, dedykowanym na relacjach krajowych i międzynarodowych, w szczególności na trasie Polska - Włochy – Polska, oraz do/z Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii, UK. Firma świadczy też usługi spedycyjne. Posiada oddział Katowicach oraz magazyn cross-dockingowy o powierzchni 1000 m2. Ze względu na ciągle powiększającą się bazę klientów zamierza poszerzyć zakres działalności o trasy na Rosję, Ukrainę, Białoruś, Kazachstan. Na dzień dzisiejszy firma posiada 40 ciągników siodłowych wraz z naczepami typu firanka, wszystkie wyposażone w system nawigacji satelitarnej. Są to pojazdy marki DAF, Volvo, Renault. Antrans współpracuje z ponad 50 podwykonawcami. Obsługuje 200 kontrahentów. Rocznie: przewozi ponad  83 tys. ton ładunków, pokonuje dystans ponad 6,7 mln km, realizuje 3,6 tys. zleceń, jest sponsorem drużyny piłkarskiej ANTRANS KRÓLEWSCY.

kobiety w logistyce
50 proc. kobiet w składzie nowego zarząd DB Cargo
Kobieca załoga w Emirates SkyCargo
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Projekt rozporządzenia KE dla transportu drogowego w czasach pandemii
Zwolnienia grupowe w dobie pandemii - kiedy pracownikom należą się odprawy?
Wyroby medyczne czyli zamieszanie z procentami
Tarcza antykryzsowa - pułapki kryterium przychodowego. Będzie strata, ale ZUS płac ...
Jak korzystać z tarczy antykryzysowej - koronawirus a transport
Osoby fizyczne mają złożyć PIT do 30 kwietnia, odroczenia płatności dla pracoda ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Rozwój transportu drogowego po koronawirusie
Jak wygląda handel po wybuchu pandemii?
Nadal nie zlikwidowano barier w rozwoju transportu intermodalnego – alarmuje NIK
Cena ropy naftowej… poniżej zera – co dalej?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
ID Logistics - dynamiczny I kwartał, wzrost sprzedaży o 9,6 proc.
Ponad 100 proc. więcej wydali kupujący na kwietniowych e-zakupach
11,3 mln ton przeładowanych w I kwartale 2020 w Porcie Gdańsk
CEVA Logistics dzięki robotyzacji zwiększa wydajność magazynów o 400%
Grupa Raben ponownie Marką Godną Zaufania
Agility realizuje kontrakty dla brytyjskiego Ministerstwa Obrony
GLS Poland rozpoczyna współpracę z BLIKIEM
Darmowa platforma Clicktrans dla transportu przesyłek pomocowych dla szpitali
Fracht FWO realizuje kolejne dostawy z Polski do USA dla elektrowni wiatrowych
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC