Dodaj ogłoszenie o pracy


40% polskich firm chce inwestować w rozwój kompetencji w zakresie ESG

ESG staje się kluczowym elementem strategii biznesowych polskich organizacji, odpowiadając na rosnące oczekiwania inwestorów, klientów i pracowników. Jak pokazują dane ManpowerGroup, pracodawcy planują w ciągu najbliższych 12 miesięcy wdrożyć rozwiązania, które zapewnią przewagę konkurencyjną ich przedsiębiorstwom oraz przygotują je na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.

W ramach analizy ManpowerGroup polscy pracodawcy zostali zapytani o to, jakie decyzje dotyczące zatrudnienia podjęły lub planują podjąć organizacje w najbliższych 12 miesiącach, by zrealizować strategię ESG. Ankietowane organizacje zadeklarowały, że chcą podnosić kwalifikacje oraz szkolić już zatrudnione osoby (39%), a także rekrutować nowych pracowników (34%). Respondenci również wskazywali, że zamierzają skorzystać ze wsparcia zewnętrznych konsultantów (24%). Część organizacji przygotowuje się także do przydzielenia obowiązków związanych z ESG do zatrudnionych już pracowników (23%) oraz zapewnia, że ma w zespole wszystkie talenty, jakich potrzebuje do realizacji działań ESG (16%).

– Wdrożenie strategii ESG staje się jednym z najważniejszych zadań dla firm w nadchodzących latach. Bezpośrednim czynnikiem wpływającym na działania przedsiębiorstw jest zbliżający się wymóg szczegółowego raportowania aktywności w tym zakresie. Znaczenie ESG rośnie także z innych powodów, takich jak wzmożone zainteresowanie konsumentów, klientów, dostawców, pracowników i kandydatów tym, czy ich ulubione marki oraz pracodawcy wprowadzają założenia zrównoważonego rozwoju. Ten obszar staje się coraz ważniejszym elementem oceny organizacji i budowania przewagi konkurencyjnej – mówi Luiza Luranc Jaworek, dyrektorka sprzedaży w ManpowerGroup i podkreśla, że dedykowane szkolenia, inwestycje w zespoły to skuteczne metody na doskonalenie organizacji, które jednocześnie otwierają nowe możliwości dla pracowników. – Dynamicznie zmieniający się rynek wymaga otwartości, gotowości do ciągłej adaptacji oraz tworzenia dodatkowych stanowisk, czego bardzo dobrym przykładem jest obszar ESG. Pracodawcy wskazując pracownikom innowacyjne kierunki działania oraz wspierając ich w zdobywaniu odpowiednich kompetencji stwarzają warunki do rozwoju, co jest jedną z najważniejszych potrzeb zgłaszanych przez zatrudnionych – dodaje ekspertka wskazując, że w wielu firmach brakuje doświadczenia i wiedzy na temat wdrożenia strategii ESG, w takim przypadku warto pozyskać ekspertów z zewnątrz, a to o doskonały kierunek rozwoju dla osób, które chcą związać swoją zawodową przyszłość z tą dziedziną lub rozważyć przekwalifikowanie.

Priorytet ESG zależy od wielkości organizacji
Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, mniejsze firmy zatrudniające do 249 pracowników stawiają w największym stopniu na podnoszenie kwalifikacji oraz szkolenie swoich pracowników. Natomiast przedsiębiorstwa z rozbudowanymi kadrami od 250 do ponad 5000 zatrudnionych skupiają się na poszukiwaniu nowych talentów, które będą odpowiedzialne za inicjatywy ESG.
- Analizując wielkość firm, można zauważyć, że mikroprzedsiębiorstwa w największym stopniu deklarują obecność w swoich strukturach osób gotowych do realizacji celów ESG. Może to wynikać z częstej wielozadaniowości pracowników oraz ich zdolności do szybkiego dostosowywania się do innych obowiązków. Małe i średnie firmy również intensywnie inwestują w podnoszenie kwalifikacji i szkolenia swoich kadr. Natomiast duże, a także największe organizacje głównie pozyskują talenty z zewnątrz, uruchamiając rekrutacje oraz tworząc nowe stanowiska. Obecnie przedsiębiorstwa intensywnie przygotowują się do obowiązkowego raportowania ESG, co zwiększa zainteresowanie usługami zewnętrznych doradców. Aż 24% firm wyraziło chęć skorzystania z ich pomocy w budowaniu odpowiedniej strategii – komentuje Luiza Luranc Jaworek.

– Kariera w obszarze ESG to doskonała propozycja dla osób zaangażowanych społecznie czy w kwestie ochrony środowiska, dla których odpowiedzialny rozwój ma istotne znaczenie. Coraz większą uwagę zwraca się na unikalne podejście do wyboru ścieżki zawodowej przez kandydatów z pokolenia Z, którzy oczekują, że ich praca będzie miała głębszy sens i pozytywnie wpłynie na otoczenie. Stanowiska związane z ESG, zarówno w ramach pracy w zespole realizującym strategię firmy, jak i w roli zewnętrznego konsultanta wspierającego organizacje w osiąganiu ich celów, stanowią idealną odpowiedź na te potrzeby – podsumowuje ekspertka ManpowerGroup.

(źr. ManpowerGRoup)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.