Konto pracodawcy


Jeszcze bliżej społeczności - DPD Polska podsumowuje działania CSR 2020

DPD Polska realizuje ideę zrównoważonego rozwoju pomimo ograniczeń związanych z pandemią covid-19. Firma dąży do usprawnień w logistyce miejskiej i wraz z całą DPDgroup wzmacnia zobowiązanie dotyczące zmniejszenia śladu węglowego. Promuje przedsiębiorczość i zachowuje wrażliwość na potrzeby najbliższych społeczności, oferując swoje wsparcie tym, którzy w tym trudnym czasie szczególnie go potrzebują.

- Choć pandemia koronawirusa nieoczekiwanie zmieniła naszą codzienność, nie powstrzymała pracowników DPD przed angażowaniem się w projekty społeczne. Z powodów epidemicznych nie mogliśmy tak jak dotychczas wspierać lokalnych projektów CSR, gdyż większość z nich po prostu nie mogła się odbyć lub przeniosła się do świata wirtualnego. W poczuciu misji społecznej przyjęliśmy jednak rolę partnera logistycznego dla wielu ważnych inicjatyw, które miały na celu wspieranie medyków w walce z COVID-19 i pomoc najsłabszym. Jesteśmy firmą wrażliwą społecznie, dlatego bez względu na okoliczności staramy się nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują – komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

W tym roku firma DPD Polska aktywnie wspierała walkę z epidemią koronawirusa, nie tylko zapewniając skuteczną i bezpieczną dostawę przesyłek. Firma włączyła się w akcję #SuperBohater, by jako partner logistyczny dostarczyć do szpitali i placówek medycznych paczki pierwszej potrzeby. Zapewniła wsparcie ruchu młodych lekarzy „Korona z głowy”, przekazała w formie darowizny sprzęt ochronny dla personelu medycznego Zagłębiowskiemu Centrum Onkologii oraz została partnerem logistycznym ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Fryzjerzy dla medyków”, transportując w ręce pracowników służby zdrowia vouchery na wybrane usługi fryzjerskie. Zapewniła też transport okularów w ramach akcji „Pogotowie okularowe” AurumOptics mającej na celu zachęcenie do wpłat funduszy na rzecz medyków zaangażowanych w walkę z pandemią. Pracownicy szpitali z rąk kurierów DPD Polska otrzymali także pakiety upominkowe przygotowane przez firmę Nestle.

Spółka wsparła również charytatywnie działania Grupy Essilor jako partner programu „Zobacz Lepszą Przyszłość”, a także poprzez udział w akcji #TestWzrokuChallenge, której celem było przekazanie okularów korekcyjnych dla dzieci z SOS Wioski Dziecięce lub rodzin zastępczych. W tym roku firma już po raz szósty odpowiedziała na „List do Świętego Mikołaja”, w ramach której obdarowała upominkami podopiecznych domów dziecka Towarzystwa Nasz Dom w Olecku i w Skopaniu. DPD Polska była też partnerem logistycznym inicjatywy o nazwie „Każdy może pomóc”, transportując paczki z prezentami dla dzieci z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Udzieliła również wsparcia hospicjum w Częstochowie, m.in. biorąc aktywny udział w biegu charytatywnym „Wybiegaj życie” oraz dostarczyła środki higieny osobistej do Domowego Hospicjum w Białymstoku.

W minionym roku DPD Polska już po raz drugi wzięła udział w rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych dla Fundacji DKMS. Powodem zaangażowania była choroba jednego z kurierów DPD, dzięki czemu w ciągu tygodnia do bazy DKMS zgłosiło się aż ponad 1 000 potencjalnych dawców. Tego lata setki pracowników i współpracowników DPD Polska uczestniczyły także w popularnych zbiórkach połączonych z wykonywaniem pompek (m.in. #Gaszynchallenge, #dlaHani), których celem było zebranie funduszy na leczenie dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni. DPD Polska wspiera działania na rzecz promocji sportu i aktywnego stylu życia. Jest jednym z partnerów Polskiego Związku Piłki Siatkowej, sponsorem tytularnym klubu ekstraklasy piłki siatkowej kobiet DPD Legionovia Legionowo, partnerem logistycznym Skry Bełchatów i ZAKSY Kędzierzyn Koźle, a także zasłużonego klubu koszykarskiego Stelment Zielona Góra. Współpracuje również z wieloma klubami piłkarskimi - Legią Warszawa, Widzewem Łódź i ŁKS Łódź czy Stalą Rzeszów. DPD Polska w minionym roku po raz kolejny pełniła rolę głównego sponsora wyścigu rowerowego na Śnieżkę – Uphill Race. Regularnie organizuje również wewnętrzne inicjatywy promujące aktywność fizyczną, takie jak akcja „Pozytywnie zakręceni”, mająca zachęcić pracowników firmy do zamiany „czterech kół” na rower lub bieg. Kierując się postulatem „Bliżej społeczności” firma wspiera najbliższą sobie społeczność kurierów i przewoźników. Pod koniec 2017 r. powstała Fundacja DPD, która ze środków uzyskanych m.in. ze zbiórek publicznych udziela pomocy społecznej kurierom i ich rodzinom w trudnej sytuacji życiowej i zdrowotnej. Przez ponad trzy lata z jej pomocy skorzystało prawie 40 osób, z czego aż 18 w 2020 roku, w tym dzieci przewlekle chore i z niepełnosprawnościami oraz osoby poszkodowane w wypadkach.

Przyjazna logistyka miejska
W 2020 roku operator rozszerzył sieć nadań i odbiorów DPD Pickup, która obecnie liczy już 3 tys. placówek. Ważnym elementem sieci są DPD Pickup Oddziały Miejskie pozwalające ograniczyć ruch kołowy w dzielnicach mieszkalnych, biznesowych oraz w centrach miast. Pracujący w nich kurierzy dostarczają przesyłki za pomocą pojazdów nisko lub zero emisyjnych oraz pieszo. DPD Polska rozwija też model logistyczny, polegający na decentralizacji procesów, co znacząco skraca trasy przejazdów pojazdów LNH i zmniejsza emisje. W tym roku do użytku został oddany jego kolejny, ważny element – sortownia w Rudzie Śląskiej usprawniająca obsługę paczek w południowej części kraju. Obiekt powstał zgodnie z nowoczesnymi standardami energetycznymi – zainstalowano w nim system fotowoltaiczny oraz oświetlanie LED, podobnie jak w wielu innych placówkach firmy, np. w Słupsku i Kaliszu.
- Dążymy do tego, by wszystkie nasze nowo powstające obiekty były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Stosujemy rozwiązania oszczędzające energię i wodę, prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów. Regularnie dokonujemy także certyfikowanych zakupów tzw. „zielonej energii”, co przyczynia się do obniżenia śladu węglowego - komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

Firma w tym roku zakupiła także 50 elektrycznych furgonów MAN eTGE, które będą dostarczać przesyłki w centrach dużych i średniej wielkości miast. Pierwsze stacje ładowania DPD Polska stanęły w Krakowie i Kaliszu. Kolejne pojawią się m.in. w Gdańsku, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu. We wrześniu ubr. Grupa zobowiązała się do 2025 r. znacząco obniżyć ślad węglowy doręczeń w wybranych europejskich miastach i zmniejszyć emisje o co najmniej 80 proc. w porównaniu z rokiem 2020. W tym celu rozszerzy flotę o 7 tys. pojazdów z napędem alternatywnym, zainstaluje 3600 stacji do ładowania, będzie monitorować jakość powietrza w wybranych miastach i uruchomi 80 nowych oddziałów miejskich. Do 2025 roku Grupa zainwestuje łącznie 200 milionów euro, by poprawić jakości życia mieszkańców europejskich miast.

Innowacyjna przedsiębiorczość
DPD Polska po raz szósty była partnerem Fundacji Nowych Technologii, organizatora konkursu naukowego „E(x)plory” dla uczniów szkół średnich i studentów, który w tym roku wyjątkowo odbył się w przestrzeni wirtualnej. Celem programu E(x)plory jest wspieranie utalentowanej młodzieży w realizacji innowacyjnych projektów naukowych i inżynierskich oraz promowanie ich osiągnięć na arenie międzynarodowej. Wraz z Towarzystwem Nasz Dom firma kontynuowała program Kierunek Samodzielność zapewniający podopiecznym placówek opiekuńczo – wychowawczych możliwość ubiegania się o kursy, które ułatwiają spełnienie zawodowych marzeń i start w dorosłe życie. W tym roku stypendyści programu dodatkowo przeszli szkolenie z przedsiębiorczości, na którym poznali zasady konstruowania i realizowania budżetu.

(źr. DPD Polska)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Brexit – przewoźniku o czym wiedzieć powinieneś?
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
Brexit w transporcie: sytuacja się normuje?
Indeks Logistyczny Agility o szansach na światowe ożywienie w 2021!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Fracht FWO Polska ogłasza kolejne rekrutacje i przedstawia kierunki rozwoju
Wzrost zadłużenia na rynku KEP - średnio dłużnik z tej branży ma do oddania ok. ...
CHEP i Zbyszko rozszerzają współpracę
Poczta Polska zbuduje swój hub w Porcie Solidarność (CPK)
Dock Doors of Giving - Prologis przekazał ponad 275 tys. euro na cele dobroczynne
UPS opublikował wyniki za 2020 – przychody wzrosły o 14,2 proc.
FM Logistic rozpoczyna budowę nowego centrum magazynowego w Wiskitkach
GLS wdrożył geokodowanie paczek
ID Logistics podsumowało 2020 rok – wzrost sprzedaży o 7,1 proc.
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC