Dodaj ogłoszenie o pracy


PKP Cargo wspiera „Leśne Gospodarstwa Węglowe”

PKP Cargo włączyło się w działania związane z ochroną klimatu. Zarząd spółki podpisał właśnie list intencyjny z Lasami Państwowymi, który dotyczy realizacji projektu „Leśne Gospodarstwa Węglowe”.

Istotą Projektu „Leśne Gospodarstwa Węglowe” jest realizacja dodatkowych działań wpływających korzystnie na bilans węgla w ekosystemie leśnym. Do takich działań zaliczyć można m.in. zalesianie gruntów, rozbudowę struktury pionowej drzewostanów, stosowanie metod odnowienia lasu i prac pielęgnacyjnych ograniczających emisję węgla z gleby, stosowanie gatunków drzew o większej naturalnej zdolności do pochłaniania CO2. Obecnie leśne gospodarstwa węglowe funkcjonują na terenie 23 nadleśnictw w całej Polsce, w tym na terenie wielu Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Planowane jest także podjęcie działań mających na celu zmniejszenie emisji CO2 na terenach mokradłowych. Część pilotażowa projektu będzie trwała 10 lat, a zachowanie ciągłości projektu planowane jest na 30 lat. Projekt przewiduje stworzenie systemu obrotu tzw. jednostkami dwutlenku węgla (JDW). Każda jednostka wyraża zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze o jedną tonę wskutek prowadzonych w leśnictwie działań dodatkowych. Dochody ze sprzedaży JDW będą przeznaczone na działania o charakterze proekologicznym bądź prospołecznym, takie jak np. czynna ochrona przyrody, wsparcie społecznych i środowiskowych pozaprodukcyjnych funkcji lasu, edukacja przyrodnicza i leśna, projekty z zakresu budowy infrastruktury leśnej. To kupujący JDW będą decydować o tym na co LP przeznaczą fundusze ze zbycia jednostek dokumentujących działania leśników na rzecz ochrony klimatu.

- PKP Cargo jako największy operator logistyczny w Polsce docenia znaczenie podpisanego dzisiaj listu intencyjnego dla procesu łagodzenia zmian klimatycznych i zmniejszania negatywnego oddziaływania gospodarki na środowisko naturalne. Kolej należy do najbardziej ekologicznych środków transportu, dlatego odpowiedzieliśmy pozytywnie na propozycję Pana Konrada Tomaszewskiego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, włączając się do działań na rzecz ograniczenia ilości dwutlenku węgla w atmosferze – powiedział prezes Maciej Libiszewski.

(źr. PKP Cargo)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.