Dodaj ogłoszenie o pracy


DB Cargo Polska sygnatariuszem Karty Różnorodności

DB Cargo Polska jako pierwsza firma kolejowa w Polsce dołączyła do grona pracodawców, dla których równe traktowanie pracowników oraz zarządzanie różnorodnością stanowią istotny element strategii rozwoju.  

Podpisując Kartę Różnorodności DB Cargo Polska zobowiązała się do przeciwdziałania dyskryminacji, tworzenia i prowadzenia polityki równego traktowania oraz działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności w miejscu pracy. Firma wyraziła również gotowość do zaangażowania wszystkich pracowników oraz partnerów biznesowych i społecznych w działania promujące postanowienia karty.
- Podpisanie Karty Różnorodności to naturalny krok w rozwoju naszej organizacji. Krok będący konsekwencją wdrożonej jakiś czas temu strategii DB2020+, gdzie jednym z głównych kierunków rozwoju jest  stawanie się Atrakcyjnym Pracodawcą. Nasi pracownicy co dwa lata biorą udział w badaniu satysfakcji, w którym są pytani między innymi o kwestie dotyczące równego traktowania, poszanowania praw i różnorodności pracowników – mówi Marek Staszek, prezes zarządu DB Cargo Polska - Już dziś czerpiemy korzyści płynące z kultury pracy opartej na otwartości i wzajemnym szacunku. Dowodem tego jest twórczy potencjał naszych pracowników wyrażony ilością i kreatywnością zgłaszanych każdego roku pomysłów na usprawnienia. W dzisiejszym zglobalizowanym świecie zarządzanie różnorodnością przekłada się na konkretne wyniki biznesowe - dodaje.

Firma prowadzi liczne działania na rzecz zapewnienia swoim pracownikom przyjaznego środowiska pracy. Dlatego zarówno na poziomie zarządczym, procedur i regulacji wewnętrznych wdrażane są zapisy przeciwdziałające dyskryminacji ze względu na wyznanie, język, płeć, orientację seksualną, przekonania, cechy osobowe, pochodzenie, stan zdrowia czy wiek. W firmie zarówno na poziomie globalnym jak i lokalnym istnieje ogólnodostępny dla wszystkich pracowników Kodeks Etyczny, czy Polityka Rekrutacyjna oraz działa instytucja Obudsmana umożliwiająca zgłaszanie zachowań nieetycznych.
Tworzenie atrakcyjnego środowiska pracy to nasze zobowiązanie. Różnorodność stanowi ważny element w jego wypełnieniu. W DB Cargo Polska ponad 17 proc. załogi stanowią kobiety, które piastują 45 proc. najwyższych stanowisk menedżerskich. W naszej firmie można również spotkać spawaczki, suwnicowe czy toromistrzynie, zawody powszechnie uchodzące za męskie – mówi Tamara Staniowska, członek zarządu ds. HR DB Cargo Polska -  Różnorodność to także wiek, dojrzałość i doświadczenie. Zależy nam na zachowaniu właściwej równowagi między pracownikami młodymi a doświadczonymi. Po prostu im bardziej różnorodnie, tym większe szanse na biznesowy sukces - dodaje.

Karta Różnorodności obowiązuje w 17 krajach Unii Europejskiej. W Polsce koordynatorem międzynarodowej inicjatywy jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Więcej informacji o Karcie Różnorodności: http://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosci/

(źr. DB Cargo Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.