Dodaj ogłoszenie o pracy


CHEP należy do 1 proc. najlepszych firm w Europie w zakresie CSR

CHEP został zaliczony do grona 1 proc. najlepszych firm ocenianych w kategorii zrównoważonego rozwoju przez niezależną agencję ratingową EcoVadis. CHEP uzyskał poziom EcoVadis Gold już drugi rok z rzędu. EcoVadis Gold to najwyższy, dostępny poziom tej prestiżowej nagrody, przyznawany za proekologiczny rozwój i osiągnięcia w obszarach dotyczących uczciwych praktyk biznesowych, środowiska, praktyk zatrudnienia oraz łańcucha dostaw. CHEP w ramach oceny praktyk biznesowych uzyskało bardzo wysokie noty w kategorii zatrudnienia i fair play w biznesie.

EcoVadis jest niezależną agencją ratingową, która koncentruje się na monitoringu firm i instytucji w zakresie zrównoważonego rozwoju i wyników. Stosowana metodologia badania opiera się na międzynarodowych standardach społecznej odpowiedzialności w korporacjach obejmujących inicjatywę Global Reporting, ONZ Global Compact oraz normę ISO 26000 w odniesieniu do 150 kategorii wydatków i 140 krajów. EcoVadis ocenił 20  tys. dostawców z 99 krajów w 150 sektorach rynkowych.
CHEP należy do grupy Brambles Limited, globalnej firmy zajmującej się logistyką łańcucha dostaw, która jest wymieniana w rankingu Dow Jones Global Sustainability Index. Brambles jest sygnatariuszem porozumienia ONZ Global Compact i jego założeń 2020 Sustainability Goals, aktywnie angażując się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG).
(źr. CHEP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.