Dodaj ogłoszenie o pracy


Ruszył wolontariacki program UPS - tym razem na rzecz wsparcia młodych dziewcząt i kobiet

Przez cały październik blisko 20 tys. pracowników UPS na pięciu kontynentach będzie uczestniczyć w 14. edycji corocznego wydarzenia UPS pod nazwą Międzynarodowy Miesiąc Wolontariatu. Motywem przewodnim tegorocznej inicjatywy jest wsparcie działań organizacji non profit i organizacji pozarządowych, które skupiają się na tworzeniu możliwości rozwoju dla kobiet i młodych dziewcząt.
Pracownicy UPS przeznaczą na ten cel 325 tys. godzin wolontariatu w ramach ponad 300 wydarzeń w lokalnych społecznościach w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Łacińskiej, na Dalekim Wschodzie oraz na subkontynencie indyjskim, Bliskim Wschodzie i w Afryce (ISMEA). Tegoroczny motyw akcji wpisuje się w 10. rocznicę istnienia programu Women’s Leadership Development prowadzonego przez UPS. Program ten skupia liderów UPS z całego świata, którzy wspólnie realizują cele UPS, cele ich społeczności oraz własne cele zawodowe.
Każdego roku UPS organizuje Międzynarodowy Miesiąc Wolontariatu, w ramach którego przyznaje dotacje w wysokości 10 tys. USD dla 14 organizacji non profit, do których zgłaszają się pracownicy UPS z poszczególnych regionów w Stanach Zjednoczonych, z zagranicy oraz z jednostek biznesowych.

W 2016 r. w ramach wydarzenia Międzynarodowy Miesiąc Wolontariatu, m.in. będą realizowane projekty:
POLSKA - w ramach współpracy z Fundacją Temida, która pomaga kobietom w kryzysie, ofiarom przemocy domowej i w trudnej sytuacji życiowej - UPS latem zorganizował zbiórkę żywności, kosmetyków i środków czystości dla kobiet i dzieci przebywających w ośrodkach Fundacji. W październiku w UPS odbywa się zbiórka ubrań na rzecz podopiecznych Fundacji – trwa ona do końca miesiąca. Zaś 15 października pracownicy UPS – wolontariusze będą malować okna i kaloryfery w jednym z ośrodków Fundacji.
Ameryka Łacińska - koordynowanie wydarzeń w celu umożliwienia kobietom wsparcia prac Fundacji IFEMSI w Kolumbii. Uczestnictwo w wielu działaniach w zakresie wolontariatu w celu wspierania dzieci i osób starszych, we współpracy z organizacjami takimi jak United Way, Hogar Fe Viva, Comedor Infantil Un Rayito de Luz, A.C. i Hermanitas de los Pobres.
Europa - organizowanie spotkań liderów z innowacyjnych firm w celu dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie wspierania pracujących kobiet w Turcji, we współpracy z organizacjami takimi jak KLP – Women Leadership Platform, Kagider i TurkishWin. Przeprowadzanie remontów domów dziecka, schronisk dla kobiet oraz przedszkoli w Niemczech we współpracy z organizacjami takimi jak Frauenhaus i Kinderheim Gera. Zbieranie funduszy dla organizacji wspierających osoby z dystrofią mięśniową, mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa i stwardnieniem rozsianym, takich jak AVAPACE w Hiszpanii, UILDM we Włoszech i Fundacja Spektrum Liberi w Polsce.
Region ISMEA - organizowanie rekreacji oraz doradztwa dla nastoletnich dziewcząt w ramach Wiosek Dziecięcych SOS w Indiach. Zabawa z dziećmi z sierocińców oraz sprzątanie sierocińców we współpracy z organizacjami takimi jak Ngwa Road Motherless Babies Home, Hope Orphanage, Irese, Bishop Ganaka School, Green Pasture Orphanage Home i Red Cross Motherless Babies Home.
UPS Freight - przygotowywanie schronisk dla bezdomnych i domów dla rodzin przez malowanie pomieszczeń, organizowanie darowizn jedzenia i realizowanie projektów krajobrazowych dla organizacji Housing Families First i HomeAgain.

(red/źr. UPS)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.