Dodaj ogłoszenie o pracy


Kierunek samodzielność – podsumowanie programu wspierającego kształcenie dzieci z domów dziecka

Pierwsza pilotażowa edycja programu „Kierunek Samodzielność” dobiegła końca. Program skierowany jest do młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczącej się w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych. Realizowany jest przez DPD Polska oraz Towarzystwo Nasz Dom. W ramach przedsięwzięcia wytypowano cztery osoby – podopiecznych domów dziecka, które otrzymają pomoc ułatwiającą dalsze kształcenie lub zdobycie zawodu.

W ramach projektu zdolni uczniowie mogli ubiegać się o dofinansowanie do kursów pomagających zrealizować ich plany zawodowe. Najciekawsze i najlepiej uzasadnione zgłoszenia, poparte pozytywną oceną ze strony wychowawców, zostały nagrodzone kursami zawodowymi, które pomogą młodym, ambitnym osobom wychowującym się w domach dziecka lepiej wystartować w dorosłe życie. Kursy księgowości, rysunku, zdobienia potraw oraz na prawo jazdy, młodzi ludzie znaleźli w swojej okolicy sami w ramach zadań postawionych przed kandydatami.
- Cieszymy się, że możemy wesprzeć  tę grupę młodzieży w procesie wchodzenia w dorosłość. Mało kto zdaje sobie sprawę ze skali problemu, jaki dotyka osoby kończące swój pobyt w placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Program „Kierunek Samodzielność” daje im szansę, by wzięli sprawy w swoje ręce i poczuli realny wpływ na własne życie – mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.
– Nasze wspólne przedsięwzięcie ma na celu podanie potrzebującym przysłowiowej wędki po to, aby mogli sami złowić rybę. Oprócz wsparcia materialnego dajemy także wsparcie psychiczne w dążeniu do zdobycia zawodu i usamodzielnienia się  – dodaje Rafał Nawłoka.
- Spośród aplikacji, które spłynęły w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne do programu  „Kierunek Samodzielność”, wybraliśmy te, które w spójny sposób przedstawiały potrzebę edukacyjną i wysoki poziom motywacji kandydata oraz zasadność wyboru konkretnego kursu. Wśród laureatów znalazła się studentka finansów i maturzysta chcący studiować architekturę, ale także utalentowany uczeń szkoły gastronomicznej i przedsiębiorcza adeptka zawodu z zakresu pielęgnacji urody – wymienia  Elżbieta Prządka z Towarzystwa Nasz Dom.
Podopieczni Programu będą mogli także skorzystać ze szkolenia w formie warsztatu, które w ramach wolontariatu przeprowadzi dla nich FC EDU Skuteczna Edukacja. Jest to organizacja realizująca program „The Leader in Me – 7 nawyków skutecznego działania dla edukacji” stworzony przez słynnego psychologa, Stephena R. Coveya.
- Bez wahania zdecydowałyśmy się charytatywnie poprowadzić szkolenie dla finalistów programu „Kierunek samodzielność" - mówi Magdalena Niemczuk - Kobosko, prezes zarządu FC EDU - Cel jest świetny, zgodny z tym, w co wierzymy. W młodych ludziach jest wielki potencjał, wystarczy go wspierać. Nie wszyscy to wsparcie dostają w rodzinie, ale wszyscy go potrzebują. W programie szkoleniowym Coveya wiele mówi się o proaktywności. Podopieczni programu udowodnili, że są proaktywni: chcą się kształcić i wierzą we własne siły. To będzie przyjemność dołożyć cegiełkę do ich sukcesu – dodaje Magdalena Niemczuk – Kobosko.

(źr. DPD Polska)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.