Dodaj ogłoszenie o pracy


Kierunek samodzielność – podsumowanie programu wspierającego kształcenie dzieci z domów dziecka

Pierwsza pilotażowa edycja programu „Kierunek Samodzielność” dobiegła końca. Program skierowany jest do młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczącej się w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych. Realizowany jest przez DPD Polska oraz Towarzystwo Nasz Dom. W ramach przedsięwzięcia wytypowano cztery osoby – podopiecznych domów dziecka, które otrzymają pomoc ułatwiającą dalsze kształcenie lub zdobycie zawodu.

W ramach projektu zdolni uczniowie mogli ubiegać się o dofinansowanie do kursów pomagających zrealizować ich plany zawodowe. Najciekawsze i najlepiej uzasadnione zgłoszenia, poparte pozytywną oceną ze strony wychowawców, zostały nagrodzone kursami zawodowymi, które pomogą młodym, ambitnym osobom wychowującym się w domach dziecka lepiej wystartować w dorosłe życie. Kursy księgowości, rysunku, zdobienia potraw oraz na prawo jazdy, młodzi ludzie znaleźli w swojej okolicy sami w ramach zadań postawionych przed kandydatami.
- Cieszymy się, że możemy wesprzeć  tę grupę młodzieży w procesie wchodzenia w dorosłość. Mało kto zdaje sobie sprawę ze skali problemu, jaki dotyka osoby kończące swój pobyt w placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Program „Kierunek Samodzielność” daje im szansę, by wzięli sprawy w swoje ręce i poczuli realny wpływ na własne życie – mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.
– Nasze wspólne przedsięwzięcie ma na celu podanie potrzebującym przysłowiowej wędki po to, aby mogli sami złowić rybę. Oprócz wsparcia materialnego dajemy także wsparcie psychiczne w dążeniu do zdobycia zawodu i usamodzielnienia się  – dodaje Rafał Nawłoka.
- Spośród aplikacji, które spłynęły w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne do programu  „Kierunek Samodzielność”, wybraliśmy te, które w spójny sposób przedstawiały potrzebę edukacyjną i wysoki poziom motywacji kandydata oraz zasadność wyboru konkretnego kursu. Wśród laureatów znalazła się studentka finansów i maturzysta chcący studiować architekturę, ale także utalentowany uczeń szkoły gastronomicznej i przedsiębiorcza adeptka zawodu z zakresu pielęgnacji urody – wymienia  Elżbieta Prządka z Towarzystwa Nasz Dom.
Podopieczni Programu będą mogli także skorzystać ze szkolenia w formie warsztatu, które w ramach wolontariatu przeprowadzi dla nich FC EDU Skuteczna Edukacja. Jest to organizacja realizująca program „The Leader in Me – 7 nawyków skutecznego działania dla edukacji” stworzony przez słynnego psychologa, Stephena R. Coveya.
- Bez wahania zdecydowałyśmy się charytatywnie poprowadzić szkolenie dla finalistów programu „Kierunek samodzielność" - mówi Magdalena Niemczuk - Kobosko, prezes zarządu FC EDU - Cel jest świetny, zgodny z tym, w co wierzymy. W młodych ludziach jest wielki potencjał, wystarczy go wspierać. Nie wszyscy to wsparcie dostają w rodzinie, ale wszyscy go potrzebują. W programie szkoleniowym Coveya wiele mówi się o proaktywności. Podopieczni programu udowodnili, że są proaktywni: chcą się kształcić i wierzą we własne siły. To będzie przyjemność dołożyć cegiełkę do ich sukcesu – dodaje Magdalena Niemczuk – Kobosko.

(źr. DPD Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.