Dodaj ogłoszenie o pracy


Grupa Raben podwójnie nagrodzona za działania CSR

Badanie przeprowadzone przez Centrum CSRP.PL udowadniają, że istnieje duży rozdźwięk pomiędzy deklaracjami firm na temat CSR a rzeczywistością. Niezależne rankingi, które poparte są rzetelną analizą danych i audytem, dają pewność, że opisane na stronach internetowych przedsiębiorstw informacje są faktem. Zaliczyć można do nich publikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej Ranking Odpowiedzialnych Firm (audytowany przez firmę Deloitte), a także inicjatywa tygodnika Politykaka - Listki CSR, których partnerem merytorycznym jest także Deloitte.  

17 maja 2016 roku, Złoty Listek CSR otrzymała Grupa Raben, a już 19 maja 2016 roku firmę nagrodzono w Rankingu Odpowiedzialnych Firm, przyznając 2. miejsce w zestawieniu branżowym oraz 21. w klasyfikacji ogólnej. Wyniki 10. edycji Rankingu zostały ogłoszone na gali podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Piąta, jubileuszowa edycja Listków CSR Polityki to dobra okazja do corocznego podsumowania działań organizacji w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Cieszymy się, że Grupa Raben nie tylko odnosi sukcesy w realizacji działań z tego obszaru, ale przede wszystkim zarządza swoim wpływem na otoczenie w sposób strategiczny i w powiązaniu z podstawową działalnością. Grupę Raben wyróżnia wiarygodne komunikowanie efektów swoich działań oraz ciągłe budowanie świadomości o roli firmy w otoczeniu społecznym i gospodarczym. Mam nadzieję, że Złoty Listek CSR to impuls do dalszych działań, w szczególności do realizacji  wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Wierzę, że w kolejnych latach Grupa Raben będzie mogła jeszcze dobitniej pokazać swoją rolę w rozwoju najbliższego otoczenia i polskiej gospodarki – mówi Rafał Rudzki, starszy menadżer w zespole Sustainability Consulting Central Europe w Deloitte.
- Ranking Odpowiedzialnych Firm umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami i branżami, co motywuje nas każdego roku do jeszcze wytrwalszej pracy. Weryfikacja danych nadsyłanych sprawia, że analiza jest rzetelna, a wyniki wiarygodne. Tym bardziej cieszymy się, że każdego roku udaje nam się uzyskać lepszy rezultat - komentuje Marta Szymborska, kierownik ds. PR i CSR w Grupie Raben.

W związku z inicjatywą, jaką jest Ranking Odpowiedzialnych Firm, Deloitte przeprowadza weryfikację przesłanych przez firmy kwestionariuszy. - Nasza rola polega na zbadaniu i potwierdzeniu zgodności ze stanem faktycznym odpowiedzi udzielonych przez spółki w wypełnionych i przesłanych przez nie kwestionariuszach – tłumaczy Jacek Kuchenbeker, Starszy Menedżer w zespole Sustainability Consulting Central Europe. - W ramach obecnej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, zmodyfikowany został kwestionariusz badania. Ogranicza to możliwość kompleksowego porównania tegorocznych odpowiedzi spółek z deklaracjami składanymi w ramach wcześniejszych edycji badania. Jest to tym większe wyzwanie, że poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Nowo zdefiniowane pytania dotyczyły zagadnień wskazujących na poziom ambicji spółek w podejmowaniu działań ze sfery odpowiedzialnego biznesu. W trakcie weryfikacji, spółki musiały nie tylko udowodnić fakt wdrożenia określonych rozwiązań czy podejmowania konkretnych działań, ale także wykazać choćby ich innowacyjność. Co więcej, prawidłowe i kompletne wypełnienie ankiety badania wymagało od przedsiębiorstw zaangażowania naprawdę imponującego grona osób wewnątrz danej organizacji  – dodaje Jacek Kuchenbeker.

(źr. Raben Group)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.