Dodaj ogłoszenie o pracy


Grupa Raben otrzymała kolejne wyróżnienie za działalność CSR!

Grupa Raben otrzymała nagrodę w konkursie Firma Rodzinna Roku – kreator odpowiedzialności biznesowej i społeczne. Celem konkursu jest wyłonienie i promocja przedsiębiorstw rodzinnych, które działają w wyjątkowy sposób. Co roku Kapituła Konkursowa, składająca się z wybitnych ludzi świata nauki i biznesu, ocenia działalność i debatuje nad wyborem Laureata Konkursu – Firmy Rodzinnej Roku.
Uroczyste wręczenie statuetki dla laureata konkursu odbyło się podczas Gali Wieczornej III Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych. W uzasadnieniu jury podkreśliło wkład Grupy Raben w działania społeczności lokalnych, chęć dzielenia się wiedzą oraz edukację pracowników.
- Przyznanie nagrody za społeczną odpowiedzialność Grupy Raben zbiega się w czasie z jubileuszem 25 lat jej działalności na polskim rynku. Gdy dziś myślę o początkach i historii Grupy Raben, czuję jeszcze       większą odpowiedzialność za decyzje, które podejmuję. Ręczę za nie nie tylko swoim nazwiskiem, ale
i opinią, reputacją trzech pokoleń mojej rodziny. Mam przeświadczenie, że jestem tylko jednym
z zarządzających w długiej tradycji firmy Raben, ponieważ wierzę, że wiele jeszcze przed nami. Sadzę, że odpowiedzialność w firmach rodzinnych stanowi podstawę ich funkcjonowania. Chcemy bowiem, aby wartość, którą teraz tworzymy, stała się elementem stabilnego fundamentu pod następne lata  – komentuje Ewald Raben, CEO Grupy Raben.
Warto dodać, że najnowszy raport Edalman Trust Barometer 2016 - uwzględniający dane z 28 krajów, uzyskane na podstawie ankiet wypełnionych przez 33 tys. respondentów – wskazuje, że firmom rodzinnych ufa w Europie ponad 70 proc. badanych. Podczas, gdy zaufanie do przedsiębiorstw z sektora publicznego deklaruje 40 proc. badanych.

(źr. Grupa Raben)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.