Konto pracodawcy


Polska promuje w czasie swojej prezydencji w UE idee Roku Wolontariatu, to dobry czas na wdrożenie CSR w firmie

Katarzyna Nowakowska dyrektor zarządzająca Fundacji Ronalda McDonalda, doradca w zakresie CSR, relacji inwestorskich, komunikacji, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wolontariat pracowniczy to niezwykła okazja do wzmocnienia firmy. Teraz, gdy rusza akcja promocyjna na skalę kraju i UE łatwo można dołączyć z własnym projektem i zespołem. Warto  spojrzeć na swoją firmę przez pryzmat wartości ekonomiczno-społecznych. Można zacząć od audytu i jednego projektu, właśnie od wolontariatu pracowniczego.

Główne obszary odpowiedzialności społecznej czyli CSR (corporate social responsibility) zawarte są w kilku punktach, do których zalicza się: respektowanie prawa, przestrzeganie praw pracowników i ich potrzeb, etykę w relacjach biznesowych, szacunek dla klientów i ich praw, wolontariat, zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach działań oraz ekologię. 

Niewielu firmom udaje się w pełnym wymiarze wdrożyć zasady CSR, ale to nie oznacza, że nie warto zacząć. CSR opłaca się każdej firmie i zespołowi już na pierwszy etapie choćby na początku udało się wdrożyć działania tylko w jednym z  ww. punktów. Aby mądrze zacząć – warto zacząć od audytu i rzetelnej oceny, na jakim etapie znajduje się firma i dokąd dalej zmierza. Podstawą jest sprawdzanie, czy  w każdym z obszarów przestrzega się prawa i taki audyt kontrolny nie powinien być jednorazowym przedsięwzięciem, ale właśnie pierwszym i stale już powtarzanym elementem CSR w firmie. Do czego służy audyt? Do przeanalizowania, czy można zrobić więcej od minimum.
Pamiętajmy, firma zarządzająca swoją odpowiedzialnością społeczną szybciej zdobywa pozycję lidera na rynku oraz buduje zaufanie społeczne. Z odpowiedzialności społecznej można zrobić trwałą przewagę konkurencyjną. Według danych z krajów o rozwiniętej idei CSR  taki poziom jest trudny do osiągnięcie i udaje się to zaledwie 1% firm,  Liderami  pozostaje od 1 do 5%, ale najwięcej firm od 20 do 95% pozostaje na etapie audytu przestrzegania prawa (to również jest CSR!). Wśród polskich firm TSL tylko kilka  firm „aspiruje” do grupy liderów.

Prezes jest najważniejszy

Wiele firm wdrażając programy odpowiedzialności społecznej robi błąd, zaczynając wdrażanie CSR od podstaw organizacji i najniższych stanowisk. Inicjatywy z dołu do góry mają ogromną wartość, ale dla CSR kluczowa jest postawa Zarządu. Za stosowanie strategii i reguł odpowiedzialnego biznesu na co dzień odpowiada Zarząd – negatywne wzorce mają ogromną siłę oddziaływania na całą organizację i nie uda się trwale rozwijać w firmie filozofii wartości ekomoniczno-społecznych  bez świadomości Zarządu o strategicznej wartości takich działań.
Kolejnym krokiem jest stworzenie w firmie funkcji, stanowiska, które odpowiada za rozwój i realizację celów CSR. Najwyższym poziomem zaangażowanie w CSR jest  wpisanie zadań i celów odpowiedzialności społecznej na listę premiowanych osiągnięć i to na każdym szczeblu i dla każdego z pracowników. Jeśli program rozwoju i oceny kadr z elementami CSR  zostanie już wdrożony wtedy warto pamiętać, że odpowiedzialność społeczna to również wszystkie działania zmierzające do upowszechniania dobrych praktyk, dzielenia się nimi z otoczeniem, branżą  czy organizacjami biznesowymi. Nic nie działa tak skutecznie, jak dobry przykład. Oczywiście nic nie odbędzie się bez całego zespołu pracowników, których oceny i wynagradzanie powinny uwzględniać cele i politykę zrównoważonego rozwoju. Firma nie może uprawiać polityki „zwodzenia” proszących, ale powinna wiarygodnie informować o skali pomocy, a zarząd wspierać zaangażowanie pracowników!

kobiety w logistyce
50 proc. kobiet w składzie nowego zarząd DB Cargo
Kobieca załoga w Emirates SkyCargo
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Projekt rozporządzenia KE dla transportu drogowego w czasach pandemii
Zwolnienia grupowe w dobie pandemii - kiedy pracownikom należą się odprawy?
Wyroby medyczne czyli zamieszanie z procentami
Tarcza antykryzsowa - pułapki kryterium przychodowego. Będzie strata, ale ZUS płac ...
Jak korzystać z tarczy antykryzysowej - koronawirus a transport
Osoby fizyczne mają złożyć PIT do 30 kwietnia, odroczenia płatności dla pracoda ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Rozwój transportu drogowego po koronawirusie
Jak wygląda handel po wybuchu pandemii?
Nadal nie zlikwidowano barier w rozwoju transportu intermodalnego – alarmuje NIK
Cena ropy naftowej… poniżej zera – co dalej?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
CEVA Logistics dzięki robotyzacji zwiększa wydajność magazynów o 400%
GLS Poland rozpoczyna współpracę z BLIKIEM
Darmowa platforma Clicktrans dla transportu przesyłek pomocowych dla szpitali
Fracht FWO realizuje kolejne dostawy z Polski do USA dla elektrowni wiatrowych
Emirates SkyCargo oferują już regularne loty cargo
DB Schenker przedłuża współpracę z NEONET
GEFCO otwiera centrum dystrybucyjne w Schiphol
Dachser zapowiada utrzymanie stabilnej strategii rozwoju w Polsce
Jak kurierzy GLS pomagają walczyć z epidemią?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC