Dodaj ogłoszenie o pracy


Gdzie pod koniec roku będzie potrzebnych najwięcej rąk do pracy?

W ostatnim kwartale bieżącego roku najłatwiej o nową pracę będzie w południowo-zachodnim regionie kraju. To w takich województwach jak dolnośląskie i opolskie firmy będą poszukiwać najwięcej rąk do pracy. Chociaż prognozy rekrutacyjne pracodawców są tam najbardziej optymistyczne ze wszystkich 6 regionów Polski, to zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie o połowę mniejsze niż rok temu. Umiarkowane szanse na znalezienie nowej pracy czekają na mieszkańców centralnego, północnego i południowego regionu, najmniejsze będę we wschodniej i północno-zachodniej części kraju – prognozuje ManpowerGroup.

Końcówka roku przyniesie lepsze niż w trzecim kwartale perspektywy zmiany pracy. Dobrą wiadomością dla pracowników lub osób planujących zmianę kariery jest informacja, że we wszystkich 6 przeanalizowanych przez ManpowerGroup regionach Polski przeważają firmy chcące od października do grudnia rekrutować nowych pracowników.

Największe zapotrzebowanie na zasoby kadrowe zgłaszają przedsiębiorstwa z południowo-zachodniej części kraju. Prognoza netto zatrudnienia (różnica między odsetkiem firm planujących powiększać zespoły, a tymi, które chcą je redukować) wynosi tam +7 proc. Mniejsze szanse czekają na poszukujących pracy w regionie centralnym, czyli w województwach łódzkim i mazowieckim (+6 proc.), północnym – kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie (+6 proc.) i południowym – małopolskie, śląskie (+6 proc.). Najmniej nowych pracowników będą rekrutować przedsiębiorstwa zlokalizowane we wschodniej części kraju – lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie (+3 proc.) oraz północno-zachodniej – wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie (+3 proc.).

- Po dłuższym okresie negatywnego wpływu pandemii na zatrudnienie w wielu branżach, od początku września widzimy znaczące ożywienie. Po zakończonym sezonie urlopowym firmy mierzą się często z szybką potrzebą realizacji swoich zamówień, co łączy się z potrzebą pozyskania dodatkowych pracowników. Regiony, w których prognoza zatrudnienia jest najwyższa charakteryzują się dużym nasyceniem firm, a co za tym idzie większymi potrzebami personalnymi. Również teraz te województwa reagują dynamicznie i wykazują gotowość do uzupełnienia stanów osobowych. O wzroście pracowników mówią przedsiębiorstwa zlokalizowane na południu i południowym-zachodzie, gdzie wysoki udział mają firmy produkcyjne, logistyczne czy centra biznesowe - mówi Luiza Luranc, dyrektor sprzedaży w firmie rekrutacyjnej Manpower.

- Wzrosty zatrudnienia notowane są w intensywnie rozwijającej się w czasie pandemii branży e-commerce. Ożywienie widzimy również w produkcji, nawet w branży motoryzacyjnej skoncentrowanej w regionie południowym i południowo-zachodnim, która była jedną z najbardziej dotkniętych kryzysem. Przedsiębiorstwa z tych obszarów poszukują najczęściej osób do prac prostych, ale jednocześnie na rynku nadal są dobre perspektywy zatrudnienia dla specjalistów. Nowych pracowników poszukują firmy działające w obszarze obsługi klienta oraz centra usług wspólnych. Tu szczególnie pożądane są osoby znające języki obce. Pandemia przyczyniła się do wzrostu popularności pracy zdalnej, którą cześć firm obiera jako docelową formę współpracy. Takie podejście otwiera szerokie, zupełnie nowe możliwości dla kandydatów, ponieważ miejsce zamieszkania przestaje być ograniczeniem. Dodatkowo zachęca do zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami, dla których świadczenie pracy w biurze było sporym wyzwaniem - dodaje ekspertka Manpower.

W stosunku do okresu od lipca do września zapotrzebowanie na pracowników najbardziej wzrośnie w regionie centralnym, gdzie prognoza rekrutacyjna firm jest wyższa o 19 punktów procentowych. Więcej ofert pracy będzie też na północy i południu (wzrost o 16 pp.). Jedynym regionem, gdzie firmy będą poszukiwać mniejszej liczby pracowników jest wschód (spadek o 3 pp.).

(źr. ManpowerGroup)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.