Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracownik sortowni

Pracownik sortowni (magazynier)

 

Charakter pracy w magazynie firmy kurierskiej znacząco różni się od pracy w typowym magazynie składowania i przechowywania towarów. Przykładem jest DHL Express (Poland), firma świadcząca międzynarodowe i krajowe usługi kurierskie, która nie posiada tzw. modelowych magazynów.

 

Na terenie całego kraju zlokalizowane są sortownie (HUB-y) DHL, w których dokonuje się segregacji przesyłek, skąd już posegregowane wysyłane są do odbiorców. Operacje odbywające się w sortowni przesyłek kurierskich są trudne i bardzo dynamiczne. Tutaj działa się pod presją czasu, najważniejsze są więc: odporność na stres, koncentracja i umiejętność szybkiego nauczenia się obsługi narzędzi, które wspierają procesy magazynowe. - To na pewno nie jest praca dla melancholika ani dla indywidualisty. Trzeba posiadać umiejętność pracy w zespole i radzić sobie z presją czasu - mówi Zbigniew Wetzlich, lider procesu sortowania w DHL Express (Poland) Sp. z o.o.

Każdy dzień pracy, sortownik zaczyna od identyfikacji kartą imienną oraz od zalogowania się do systemów informatycznych obsługujących sortownię. Każdy z pracowników posiada swoje hasło do systemu, dzięki czemu wszystkie operacje, które wykonuje są rejestrowane i przypisywane danemu pracownikowi. Jego podstawowym narzędziem pracy jest skaner, za pomocą którego wprowadza kody przesyłek przychodzących i wychodzących, a tym samym potwierdza w systemie poszczególne operacje, których dokonał. Praca każdego sortownika jest nadzorowana przez system, który z kolei obsługują i nadzorują przełożeni. Upraszczając, sortownik zajmuje się obsługą przesyłek, które trafiają do sortowni oraz przygotowaniem ich do wysyłki i przekazaniem właściwemu kurierowi.

 

W sortowni firmy kurierskiej każdy pracownik ma przydzielony zakres obowiązków w określonym obszarze usług, takich jak: przesyłki międzynarodowe, krajowe przesyłki ekspresowe, czy też drobnicowe. - Moim zadaniem jest przyjmowanie przesyłek od kurierów i posortowanie ich do wysyłki według rejonów. Następnie wydanie tych przesyłek odpowiedniemu kurierowi. To odpowiedzialna praca, wymagająca skupienia, bo jakość naszej pracy wpływa na to czy odpowiednia przesyłka trafi do odpowiedniego kuriera, a na końcu do Klienta. W naszej pracy wykorzystujemy systemy informatyczne, które wspierają proces operacyjny - wyjaśnia Zbigniew Wetzlich.

 

Aby wykonywać ten zawód wymagane jest wykształcenie średnie. To praca zarówno dla absolwenta jak i osoby z doświadczeniem. Przygotowanie kandydata na pracownika sortowni wymaga szkoleń, które firma DHL Express oferuje w ramach zatrudnienia. Aby stać się w pełni samodzielnym sortownikiem trzeba nauczyć się wielu rzeczy, chociażby obsługi urządzeń, systemów czy harmonogramów. Na pełną naukę i przysposobienie do tego zawodu potrzeba od 3 do 6 miesięcy.

- Zawód, który wykonuję jest satysfakcjonujący i z przyjemnością przychodzę do DHL, polecam go osobom, które nie boją się wyzwań i dynamicznej pracy - podsumowuje Zbigniew Wetzlich.

(Opr. BT, na podst. informacji DHL Express Poland)

 

Sprawdź oferty pracy: www.pracujwlogistyce.pl/oferty

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.