Dodaj ogłoszenie o pracy


KURIER

 

 

KURIER

 

Praca kuriera nie jest "ciepłą posadką" kierowcy w ładnym uniformie firmowym. To zawód dla osób przedsiębiorczych, nie bojących się samozatrudnienia i ciężkiej pracy. - Każdy z kurierów prowadzi własną działalność, ale mamy stałe umowy o współpracy z DHL Express Poland, dla której jesteśmy podwykonawcami w zakresie dostaw przesyłek - wyjaśnia Jacek Saraczewski, kurier w DHL Express Poland.

 

Dzień pracy kuriera zaczyna się zazwyczaj o 6.00 rano. Przyjeżdżając rano do magazynu, każdy kurier ma już przesyłki przygotowane na rampie i musi je sprawdzić, czy nie doszło do pomyłki np. rejonu, który dany kurier obsługuje. Skanujemy przesyłki i ładujemy na auta. Następnie w systemie jeszcze raz sprawdzamy czy wszystko zostało odnotowane i czy informacja została wprowadzona prawidłowo. Jeśli system potwierdzi, że wszystko się zgadza, kurier może jechać do pracy. Kurierzy nie pracują sami, nasza praca jest tak zorganizowana, aby można było dostarczać klientom przesyłki, również w godzinach wieczornych. Godziny naszej pracy są dostosowane do oczekiwań klientów - opowiada o pracy kuriera Jacek Saraczewski.

 

Zawód kuriera może wykonywać każdy, kto ma do tego predyspozycje, spełnia określone warunki i lubi pracę z ludźmi. W tym zawodzie można spotkać osoby z różnym wykształceniem i w bardzo rozpiętym przedziale wiekowym –20-latków i osoby w wieku 60 lat, ale to ciężka praca, wymagająca odpowiednich umiejętności, w tym również interpersonalnych. To praca z klientem i dla klienta. Trzeba umieć dopasować się do jego potrzeb, np. firmy działają zazwyczaj do godz. 17.00, wobec tego kurier musi tak rozplanować trasę, aby dostarczyć wszystkie przesyłki do tej godziny. Z kolei klienci prywatni dostępni są w domach zazwyczaj po 17.00, a więc trzeba też dopasować swój czas pracy do ich rozkładu dnia, aby dowieźć paczki w wyznaczonym dniu dostawy.

- Trzeba mieć podejście do klienta, bez względu na jego nastrój należy odpowiednio się zachować. Moją dewizą jest uśmiech, który zawsze pomaga. Nawet w sytuacjach kryzysowych, kiedy mam jakieś opóźnienie, a klient z tego powodu denerwuje się, to uśmiech potrafi załagodzić nawet bardzo zły humor. Kurier musi być elastyczny i wyrozumiały dla klienta - mówi Jacek Saraczewski.

 

Ciężką pracę kurierowi rekompensuje to, że jest ona ciekawa. - Codziennie poznaję wielu ludzi i nawiązuję nowe kontakty. Czasami mamy okazję spotkać bardzo znane i ciekawe osoby, którym dostarczamy przesyłki. Jeżdżąc w jednym rejonie, klienci z czasem rozpoznają swojego kuriera i pozdrawiają go na ulicy - to jest bardzo sympatyczne, człowiek czuje się wtedy tak jak w domu - dodaje Jacek Saraczewski.

Dlatego ważne w tej pracy jest dokładne poznanie rejonu i orientacja w terenie. Oczywiście niezbędne jest prawo jazdy i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów dostawczych. Do tego chęć nauki, gdyż trzeba nauczyć się obsługi różnego rodzaju dokumentów towarzyszących przesyłce. Jest to praca wykonywana pod presją czasu i umiejętność podejmowania szybko decyzji też jest istotna. Kurier to przedstawiciel firmy, a więc kultura osobista i otwarcie na Klienta to podstawa w tym zawodzie.

 

(Opr. Beata Trochymiak, na podst. inf. DHL Express Poland)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.