Dodaj ogłoszenie o pracy


Sytuacja na rynku pracy w dobie koronawirusa - kogo zwalniają a kogo zatrudniają firmy?

Ostatnie tygodnie to nerwowy okres na rynku pracy. Wiele firm zdecydowało się zawiesić swoją działalność czy to w wyniku rządowych regulacji, czy również z obawy o bezpieczeństwo własnych pracowników. Wydaje się, że wraz z potencjalnym spadkiem zamówień płynących z Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych, przedsiębiorstwa produkcyjne w Polsce również będą musiały częściowo zredukować załogę.

Już w tej chwili część zakładów produkcyjnych zawiesiła produkcję, choć w chwili obecnej bardziej spowodowane jest to troską o bezpieczeństwo ludzi i dostosowanie się do rozporządzeń Ministra Zdrowia, niż realnym spadkiem zamówień. Może się również zdarzyć, że podobnie jak podczas spowolnienia gospodarczego w 2009 roku, pierwszą z grup pracowników, która może utracić zatrudnienie – przynajmniej na jakiś okres – to pracownicy tymczasowi. Szacuje się, że w Polsce ok. 1.1% osób zawodowo czynnych pracuje na zasadach pracy tymczasowej, co stanowi ok. 180 000 osób w skali całego kraju. Co ciekawe, liczba ta systematycznie zmniejszała się od roku 2018, kiedy to pracodawcy, korzystając z dobrej koniunktury, chętniej decydowali się na wiązanie się z pracownikiem umową o pracę na dłuższy czas, dzięki czemu bezrobocie w grudniu 2019 osiągnęło tylko 5,2%.
Należy jednak mieć nadzieję, że podobnie jak w roku 2009, kiedy to pracownicy tymczasowi tracili pracę jako pierwsi, to jednak również jako pierwsi pracę tę odzyskiwali. Firmy niepewne jeszcze sytuacji rynkowej korzystały z formuły pracy czasowej, aby systematycznie zasilać swoje zasoby kadrowe.

Są jednak branże, w których niedobór wysoce wykwalifikowanych specjalistów był tak głęboki, że nie obserwujemy tam spowolnienia rekrutacji nowych osób, a wręcz w niektórych przypadkach widzimy wzrost zainteresowania nowymi osobami. Jest to oczywiście szeroko pojęta branża IT, w której bardzo pozytywnie wyróżniają się firmy tworzące gry komputerowe. Polscy specjaliści „od gier” znani i cenieni są w całej Europie, popyt na ich usługi rośnie wraz z przedłużającym się czasem kwarantanny domowej. Co więcej, większość z ich pracy wykonana była i jest w modelu pracy zdalnej. Rekrutują również firmy sprzedające swoje produkty wysyłkowo. Potrzeba tam zarówno osób z branży IT, które wspomagają proces składania i realizacji zamówień, jak i osób zajmujących się stricte sprzedażą. Z naszych obserwacji wynika, że nie zwalnia również sektor telekomunikacyjny, zwłaszcza w zakresie oferowania zdalnych połączeń internetowych w formie tele- i wideokonferencji.

Ostatnim z ciekawych sektorów, który również nie planuje spowolnić swoich inwestycji, to sektor energii odnawialnej. Trwają budowy farm fotowoltaicznych, co jest bardzo dobrym sygnałem, gdyż korzystanie z energii słonecznej pozwala przedsiębiorstwom wygenerować oszczędności tak bardzo potrzebne podczas spowolnienia gospodarczego, które z uwagi na obecną sytuację wydaje się być nieuniknione.

(źr. opr. Marek Wróbel, Partner zarządzający, Optiveum)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.