Dodaj ogłoszenie o pracy


80 proc. zawodowych kierowców cierpi na nadwagę i otyłość

Z przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach akcji profilaktycznych przez Fundację Truckers Life podczas mobilnych badań  Truckers Lab, wynika że stan zdrowia kierowców zawodowych znacząco się pogarsza, o czym przeczytać można w Raporcie na temat stanu odżywienia i sposobu żywienia kierowców samochodów ciężarowych. Dane zgromadzone zostały opracowane i przeanalizowane przez Koło Naukowe Dietetyków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyniki są alarmujące!

Analiza danych wykazała, że ponad 80 proc. badanych cierpi na nadwagę i otyłość, a u ponad 60 proc.   stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Optymizmem nie napawają również wyniki ciśnienia krwi. Wskazane nieprawidłowości wiążą się bezpośrednio z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Tym samym mogą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy też innych schorzeń skutkujących nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przede wszystkim sposób żywienia. Zatem w trakcie spotkań z kierowcami zbadano również stan wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania i dziennego zapotrzebowania na niezbędne wartości odżywcze.

W tym obszarze okazało się, że większość kierowców wykazuje się dostatecznie dobrą wiedzą, która niestety nie idzie w parze z nawykami żywieniowymi w życiu codziennym, a szczególnie w trasie. Najczęściej wskazywane potrawy spożywane przynajmniej kilka razy w tygodniu przez to kiełbasy, parówki, wędliny, potrawy smażone, produkty z białej mąki, słodzone i gazowane napoje. Niepokojący jest fakt  niedostatecznego spożycia owoców i warzyw jak również nadmierne spożywanie produktów niekorzystnie wpływających na zdrowie takich jak: fast foody czy napoje energetyczne.
Nieprawidłowo zbilansowana dieta, siedzący tryb pracy i ruch ograniczający się często do załadunku i rozładunku ma niewątpliwie duży wpływ na samopoczucie kierowców. W rezultacie pojawia się senność, uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją co przy wykonywaniu tego typu pracy może stanowić niebezpieczeństwo na drodze.
W odpowiedzi na alarmujące dane jeszcze tego lata rusza kolejna edycji kampanii Truckers Lab. Pod hasłem „ Weź się na warsztat” kolejni kierowcy będą mieli możliwość sprawdzenia stanu swojego zdrowia, co może stać się przyczynkiem do zmian na polu dbałości o swoje życie i zdrowie.

Więcej informacji o kampanii na stronie www.truckerslife.eu

Fundacja Truckers Life od 2013 roku działa na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa kierowców zawodowych. Organizacja bada kierowców, analizuje ich stan zdrowia, edukuje i dostarcza narzędzia służące poprawie kondycji zdrowotnej. Fundacja jest inicjatorem projektu budowy przyparkingowych siłowni dla kierowców. Wybudowała już ponad 100 takich obiektów w Europie.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.