Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracownicy fizyczni o przełożonych – jakich szefów cenią najbardziej?

Pracownicy fizyczni, np. magazynierzy to jedna z grup kandydatów, które są najbardziej poszukiwane przez pracodawców. Jakich szefów cenią ci fachowcy? O ten problem zapytał w swoim badaniu „Specjaliści 2018” portal Pracuj.pl, a wnioski opisał w raporcie pt. „Szacunek, szefie! – pracownicy fizyczni o przełożonych”.

Jak wynika z badań Ministerstw Pracy w grupie zawodów fizycznych, najbardziej poszukiwani na rynku pracy są obecnie fachowcy z branży budowlanej, produkcyjnej oraz transportowej / magazynowej. Według raportu Pracuj.pl „Na tropie dobrej pracy”, jednym z głównych powodów zadowolenia pracowników fizycznych z obecnych miejsc zatrudnienia są właśnie dobre relacje z przełożonym, tak wskazało 43 proc. Ważniejszymi powodami zadowolenia z pracy były tylko dobra atmosfera w zespole oraz bliskość pracy do domu. Co ciekawe, 4 na 10 badanych mówiło, że zadowala ich w pracy brak nadmiernej kontroli ze strony przełożonego. Do zmiany pracy zachęca ich nie tylko lepsze wynagrodzenie ale też i bardziej sprzyjające otoczenie. Tym, na co najczęściej narzekają w pracy, są niskie zarobki (42 proc.), ciężkie warunki pracy (34 proc.) i monotonia obowiązków (28 proc.). Wypowiedzi badanych pokazują jednak, że dobry szef potrafi być istotnym czynnikiem, łagodzącym pracownikom niezadowolenie z innych obszarów pracy.

Jak wygląda obraz szefów, jaki tworzą pracownicy fizyczni?
Ocena przełożonych wypada pozytywnie, choć liczba zadowolonych spada, gdy zapytano ich o bardziej wymierne wyrazy wsparcia od szefów, niż dobre słowo czy okazywany szacunek. 60 proc. badanych pracowników fizycznych twierdzi, ze szefowie szanują ich zdanie i traktują po partnersku. Więcej niż połowa potwierdza, że są chwaleni przez przełożonych. Jednocześnie jednak tylko nieco ponad co trzeci jest doceniany za pomocą wymiernych narzędzi, np. dodatkowych wynagrodzeń. Sami szefowie są więc postrzegani przeważnie pozytywnie, ale gorsze wrażenie robią praktyczne warunki zatrudnienia, które oferują. Jaki jest tego efekt? Aż 77 proc. z badanych przyjęłoby ofertę, która gwarantowałaby wyższe zarobki.
Pracownicy fizyczni zwracają szczególną uwagę na relacje społeczne w pracy. Ponad 40 proc. fachowców, zapytanych o powód nieszukania nowej pracy odpowiada, że w obecnej firmie trzyma ich zgrany zespół i dobre stosunki z przełożonym. A satysfakcja z pracy zwiększa się, gdy pracownik traktowany jest przez przełożonego po partnersku. Z punktu widzenia marki pracodawcy, jednym z kluczowych czynników kontaktu z kandydatami jest zrozumienie ich potrzeb. Charakter pracy pracowników fizycznych ma wpływ na ich oczekiwania wobec pracodawców – trudne warunki, powtarzalność zadań czy fakt, że praca jest ciężka fizycznie. Pracodawca już podczas rekrutacji powinien w jasny sposób pokazywać, na czym polegać będzie ich praca i jak będzie wyglądało otoczenie. A szefowie powinni gwarantować z jednej strony wsparcie i pozytywną atmosferę w zespole, a z drugiej – być strażnikami obietnic, jakie firma złożyła wobec kandydata podczas rekrutacji.

(źr. Pracuj.pl)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.