Dodaj ogłoszenie o pracy


To najlepszy moment, by pomyśleć o rozwoju zawodowym!

Niski poziom bezrobocia i mnogość ofert pracy, wśród których kandydaci mogą przebierać – tak wygląda aktualna sytuacja pracowników na polskim rynku pracy. Eksperci Randstad Polska są jednak przekonani, że sytuacja pracownika może wyglądać jeszcze lepiej i że to najlepszy moment na rozwój zawodowy.

Według najnowszej edycji badania Randstad - Monitor Rynku Pracy, 69 proc. polskich pracowników ma sprecyzowane plany swojej kariery zawodowej, ale jedynie w najbliższej perspektywie. Tymczasem rynek pracy podlega dynamicznym zmianom, a wpływ na jego kondycję mają liczne czynniki zupełnie niezależne od pracowników, w tym rozwój technologii.

Rekordowo niska stopa bezrobocia na Śląsku wynosząca 3,3 proc. (wg wyliczeń katowickiego biura Randstad), powoduje że na każdego zgłaszającego się kandydata przypada od 5 do 7 ofert pracy. Ich dostępność to z pewnością powód do radości dla pracowników. Rynek przyzwyczaił nas jednak do zmiennej koniunktury. Dlatego specjaliści Randstad przekonują, że warto wykorzystać ten moment, gdy znalezienie pracy nie nastręcza większych trudności i pomyśleć o swojej sytuacji zawodowej w nieco dłuższej perspektywie. – Nasze działania zaczynamy od Śląska z kilku ważnych powodów. To wciąż rynek bardzo atrakcyjny, dynamiczny i obfitujący w nowe inwestycje. Rynek pracy  w regionie jest niezwykle zróżnicowany i jednocześnie mierzy się ze specyficznymi wyzwaniami - od demografii, przez wskaźniki bezrobocia zmierzające w kierunku 2-3 proc., po największe zapotrzebowanie pracowników. Dodatkowo połowa mieszkańców południowych województw Polski jest zdania, że w ciągu dwóch lat prawdopodobnie zmieni zawód lub branże, w której pracuje. To wymaga wsparcia specjalistów, którzy z jednej strony doskonale znają lokalny rynek, z drugiej – z chęcią podzielą się z kandydatami wiedzą i nie tylko zaproponują konkretne oferty, ale też podpowiedzą, jak długofalowo zapewnić sobie jeszcze bardziej atrakcyjne propozycje zatrudnienia  – wyjaśnia Agnieszka Kolanowska, menedżer regionu Randstad Polska w Katowicach.

Nadążać za zmianami
W dłuższej perspektywie wyzwaniem dla pracowników może być nadążanie za tymi zmianami, aby w przyszłości nie zmniejszać swoich szans na satysfakcjonujące zatrudnienie. W krótszej – wyzwaniem staje się natomiast świadomy wybór oferty pracy, która pozwala na wyższe wynagrodzenie lub bardziej komfortowe warunki. Nie trudno się w tym zagubić. Tymczasem 72 proc. Polaków jest zdana wyłącznie na samodzielne działania w tym zakresie, a potrzebę profesjonalnego wsparcia sygnalizuje ponad 2/3 uczestników badania Monitor Rynku Pracy. Analiza badań potwierdza, że w tej kwestii kandydaci potrzebują przestrzeni, w których uzyskają fachową pomoc, wsparcie w planowaniu kariery, podpowiedzi w zakresie sposobów podnoszenia swoich kompetencji i wartości na rynku pracy.

Wsparcie w budowaniu kariery
Tak, jak ofert pracy kandydaci poszukują dziś głównie w Internecie, często w swoich smartfonach, 24 godziny na dobę, niejednokrotnie bez wychodzenia z domu, tak wsparcie zawodowej kariery powinno być dostępne na podobnych zasadach. Dlatego uruchamiany na Śląsku projekt nie oznacza wyłącznie nowego podejścia do spotkań z kandydatami w biurach, ale też otwartość na ich zwyczaje. Wszystko po to, by rozmowa o zawodowej przyszłości przebiegała w komfortowych dla kandydatów warunkach.
Dzięki technologicznym rozwiązaniom takich opcji jest wiele – od kontaktu telefonicznego, przez mailowy, aż po komunikację wideo, a na spotkania w jednym z naszych biur na Śląsku, w Katowicach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Tychach lub Częstochowie, kandydaci mogą umówić się w aplikacji on-line.

Większe kwalifikacje pracowników w interesie pracodawców
Wpływ technologii na rynek pracy odczuwają też pracodawcy. Przede wszystkim może dla nich oznaczać większe zapotrzebowanie na pracowników o szerszych kwalifikacjach. Dlatego wsparcie rozwoju zawodowego Polaków leży także w interesie pracodawców. Przeprowadzone przez Randstad badanie dotyczące spełnienia zawodowego Polaków pokazuje, że blisko połowa Polaków nie ma takiego poczucia, a jednocześnie za ważny element w swoim życiu określa je blisko 9 na 10 respondentów. Rozwijanie faktycznego potencjału pracowników staje się więc kluczem do wspierania zawodowego spełniania, które wpływa bezpośrednio na budowanie jego lojalności, efektywność pracy i zaangażowanie oraz motywowanie współpracowników.

(źr. Randstad Polska)

Interesuje cię praca / rozwój kariery w branży transport - spedycja - logistyka (TSL), przyjdź na

Ogólnopolskie Targi Pracy Branży TSL - TransLogistica Jobs'2018

które odbędą się od 6 do 8 listopada 2018 r. - Warszawa, Centrum Expo XXI

wstęp bezpłatny, zarejestruj się teraz na www.targipracytsl.pl

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.