Niski poziom bezrobocia i mnogość ofert pracy, wśród których kandydaci mogą przebierać – tak wygląda aktualna sytuacja pracowników na polskim rynku pracy. Eksperci Randstad Polska są jednak przekonani, że sytuacja pracownika może wyglądać jeszcze lepiej i że to najlepszy moment na rozwój zawodowy.
Według najnowszej edycji badania Randstad - Monitor Rynku Pracy, 69 proc. polskich pracowników ma sprecyzowane plany swojej kariery zawodowej, ale jedynie w najbliższej perspektywie. Tymczasem rynek pracy podlega dynamicznym zmianom, a wpływ na jego kondycję mają liczne czynniki zupełnie niezależne od pracowników, w tym rozwój technologii.
Rekordowo niska stopa bezrobocia na Śląsku wynosząca 3,3 proc. (wg wyliczeń katowickiego biura Randstad), powoduje że na każdego zgłaszającego się kandydata przypada od 5 do 7 ofert pracy. Ich dostępność to z pewnością powód do radości dla pracowników. Rynek przyzwyczaił nas jednak do zmiennej koniunktury. Dlatego specjaliści Randstad przekonują, że warto wykorzystać ten moment, gdy znalezienie pracy nie nastręcza większych trudności i pomyśleć o swojej sytuacji zawodowej w nieco dłuższej perspektywie. – Nasze działania zaczynamy od Śląska z kilku ważnych powodów. To wciąż rynek bardzo atrakcyjny, dynamiczny i obfitujący w nowe inwestycje. Rynek pracy w regionie jest niezwykle zróżnicowany i jednocześnie mierzy się ze specyficznymi wyzwaniami - od demografii, przez wskaźniki bezrobocia zmierzające w kierunku 2-3 proc., po największe zapotrzebowanie pracowników. Dodatkowo połowa mieszkańców południowych województw Polski jest zdania, że w ciągu dwóch lat prawdopodobnie zmieni zawód lub branże, w której pracuje. To wymaga wsparcia specjalistów, którzy z jednej strony doskonale znają lokalny rynek, z drugiej – z chęcią podzielą się z kandydatami wiedzą i nie tylko zaproponują konkretne oferty, ale też podpowiedzą, jak długofalowo zapewnić sobie jeszcze bardziej atrakcyjne propozycje zatrudnienia – wyjaśnia Agnieszka Kolanowska, menedżer regionu Randstad Polska w Katowicach.
Nadążać za zmianami
W dłuższej perspektywie wyzwaniem dla pracowników może być nadążanie za tymi zmianami, aby w przyszłości nie zmniejszać swoich szans na satysfakcjonujące zatrudnienie. W krótszej – wyzwaniem staje się natomiast świadomy wybór oferty pracy, która pozwala na wyższe wynagrodzenie lub bardziej komfortowe warunki. Nie trudno się w tym zagubić. Tymczasem 72 proc. Polaków jest zdana wyłącznie na samodzielne działania w tym zakresie, a potrzebę profesjonalnego wsparcia sygnalizuje ponad 2/3 uczestników badania Monitor Rynku Pracy. Analiza badań potwierdza, że w tej kwestii kandydaci potrzebują przestrzeni, w których uzyskają fachową pomoc, wsparcie w planowaniu kariery, podpowiedzi w zakresie sposobów podnoszenia swoich kompetencji i wartości na rynku pracy.
Wsparcie w budowaniu kariery
Tak, jak ofert pracy kandydaci poszukują dziś głównie w Internecie, często w swoich smartfonach, 24 godziny na dobę, niejednokrotnie bez wychodzenia z domu, tak wsparcie zawodowej kariery powinno być dostępne na podobnych zasadach. Dlatego uruchamiany na Śląsku projekt nie oznacza wyłącznie nowego podejścia do spotkań z kandydatami w biurach, ale też otwartość na ich zwyczaje. Wszystko po to, by rozmowa o zawodowej przyszłości przebiegała w komfortowych dla kandydatów warunkach.
Dzięki technologicznym rozwiązaniom takich opcji jest wiele – od kontaktu telefonicznego, przez mailowy, aż po komunikację wideo, a na spotkania w jednym z naszych biur na Śląsku, w Katowicach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Tychach lub Częstochowie, kandydaci mogą umówić się w aplikacji on-line.
Większe kwalifikacje pracowników w interesie pracodawców
Wpływ technologii na rynek pracy odczuwają też pracodawcy. Przede wszystkim może dla nich oznaczać większe zapotrzebowanie na pracowników o szerszych kwalifikacjach. Dlatego wsparcie rozwoju zawodowego Polaków leży także w interesie pracodawców. Przeprowadzone przez Randstad badanie dotyczące spełnienia zawodowego Polaków pokazuje, że blisko połowa Polaków nie ma takiego poczucia, a jednocześnie za ważny element w swoim życiu określa je blisko 9 na 10 respondentów. Rozwijanie faktycznego potencjału pracowników staje się więc kluczem do wspierania zawodowego spełniania, które wpływa bezpośrednio na budowanie jego lojalności, efektywność pracy i zaangażowanie oraz motywowanie współpracowników.
(źr. Randstad Polska)
Interesuje cię praca / rozwój kariery w branży transport - spedycja - logistyka (TSL), przyjdź na
Ogólnopolskie Targi Pracy Branży TSL - TransLogistica Jobs'2018
które odbędą się od 6 do 8 listopada 2018 r. - Warszawa, Centrum Expo XXI
wstęp bezpłatny, zarejestruj się teraz na www.targipracytsl.pl