Dodaj ogłoszenie o pracy


ABC zawodów TSL - specjalista ds. specyfikacji materiałowych (Methods)

Specjalista ds. specyfikacji materiałowych (Methods)

Logistyka to nie tylko transport, spedycja i magazynowanie. Pojęcie to zawiera o wiele więcej obszarów działalności i pracy, w których każdy może znaleźć coś dla siebie. W moim przypadku jest to stanowisko specjalisty ds. specyfikacji materiałowej tzw. Methods, w firmie produkującej tuby do kosmetyków ALBEA w Łodzi. Nazwa Methods z ang. oznacza sposób, rodzaj, metodę, która najlepiej odzwierciedla charakter tej pracy.   Na czym polega praca Methods? Na sprawdzaniu, czy produkt, który chce klient, możemy zrobić w naszej łódzkiej fabryce. Jeśli tak, to dla każdego wyrobu, który będzie u nas produkowany, trzeba wyszczególnić po kolei, z czego się składa i jakie jest zużycie poszczególnych materiałów na wyprodukowanie 1000 sztuk wyrobu, czyli założyć „bom – bill of material”. System przemnaża dane z bomu i dane z zamówienia na dany wyrób, tak by osoby, które zajmują się zaopatrzeniem, wiedziały ile, jakiego komponentu pod konkretne zamówienie jest potrzebne. Specjalista ds. specyfikacji materiałowej sprawdza również, na których liniach dany wyrób może być produkowany i zakłada marszruty. Ułatwia to pracę planiście, który wie, na jakich liniach może planować. Każdy wyrób trzeba też spakować, to jest dobrać odpowiedni karton, wieko, paletę, maksymalną wysokość palety uwzględniając indywidualnie potrzeby każdego klienta oraz możliwości maszyn na danej linii. Na końcu trzeba przeliczyć ile warstw kartonów wchodzi na jedną paletę, tak by dział „dispatch” (spedycja) wiedział, jaki transport zamówić.

Cechy Methods Praca na tym stanowisku daje poczucie odpowiedzialności, ponieważ każda zła decyzja może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami jak np. reklamacje, utrata zamówień oraz może narazić firmę na koszty. Ważne jest to, że przy tej pracy wykorzystuje się swoje mocne strony, takie jak: zdolność analitycznego myślenia, dobra pamięć, umiejętność przyswajania wiedzy w zakresie możliwości technologicznych naszej firmy (tych wciąż przybywa) oraz znajomość języków obcych. Jest to praca dynamiczna, tak jak dynamiczni są nasi klienci i ich potrzeby, którym nasza firma stara się sprostać a nawet wychodzić im na przeciw. Nie jest to praca trudna, choć bywa stresująca.

Kreatywność jest nagradzana W tej pracy, która wymaga precyzji i dokładności jest też miejsce na bycie kreatywnym. Firma stwarza możliwości wykazania się pomysłowością, ogłaszając raz w roku konkurs na innowacyjność pracowników, którego miałam przyjemność – wraz z innymi 400 osobami z całej organizacji, zostać uczestniczką, a pomysł mojego zespołu zdobył nagrodę za najlepszą „Nową Możliwość Rynkową”.  W tej chwili pracujemy już nad kolejnym pomysłem, który zgłosimy w kolejnej edycji konkursu.

(opr. Joanna Nowak specjalista ds. materiałowych w Grupie ALBEA) 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.