Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis o wynikach za rok 2017 - 15 nowych budynków i rekordowy poziom zajętości

Prologis podsumował swoją działalność w 2017 roku w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie developer wynajął 1,6 miliona m.kw. powierzchni magazynowej. Nowe umowy najmu dotyczyły ponad 500 tys. m.kw., a przedłużone umowy na ponad 1 milion m.kw. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Prologis zanotował też rekordowy wskaźnik zajętości portfolio w Europie Środkowo-Wschodniej na poziomie 97,4 procent.

Na koniec 2017 roku, operacyjne portfolio Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej wynosiło 4,4 milionów m.kw. Kluczowe nowe umowy najmu podpisano:
• 45,1 tys. m.kw. z Grupą Empik w Sochaczewie w Polsce;
• 21,2 tys. m.kw. z firmą INTUON w Bratysławie na Słowacji;
• 19,6 tys. m.kw. z czołowym detalistą zajmującym się sprzedażą odzieży i artykułów gospodarstwa;domowego w Budapest-Gyal na Węgrzech;
• 13,2 tys. m.kw. z firmą PST CLC w Prague-Uzice w Czechach.
Wśród przedłużonych umów najmu  developer wymienił:
• 37,5 tys. m.kw. z Auchan w Budapest-Ullo na Węgrzech;
• 36,9 tys. m.kw. z firmą Moto-Profil w Chorzowie w Polsce;
• 27,6 tys. m.kw. z firmą NAY w Bratysławie na Słowacji;
• 13,7 tys. m.kw. z firmą L’Oreal w Prague East w Czechach.

- Dwudziestolecie działalności Prologis w Europie zbiegło się z kolejnym rekordowym rokiem, jakim był 2017 – powiedział Martin Polak, senior vice president i szef regionalny Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią. - Poziom zajętości portfolio wyniósł rekordowe 97,4 procent, a przedłużone umowy najmu o 11 procent przekroczyły 1 milion metrów kwadratowych – to wyraźny znak, że nasi klienci cenią wysoką jakość naszych obiektów wspieraną przez usługi zarządzania nieruchomościami na najwyższym poziomie.

Nowe inwestycje
W 2017 roku Prologis rozpoczął budowę dziewięciu budynków o łącznej powierzchni 170,2 tys. m.kw. – 32 proc. z nich stanowiły obiekty typu build-to-suit, a 68 proc. budynki spekulacyjne. Firma kontynuowała realizację swojej strategii selektywnego rozwoju na kluczowych rynkach, charakteryzujących się wysokim popytem przy jednoczesnym niskim poziomie pustostanów. W ubiegłym roku developer oddał do użytku 15 budynków o łącznej powierzchni 275 tys. m.kw., a budowę trzech z nich rozpoczął i zakończył w tym samym roku. Wszystkie zakończone inwestycje są w 95 procentach wynajęte. Ukończone inwestycje to m.in.
42,2 tys. m.kw. - BTS dla firmy Agata w Prologis Park Piotrków II, 18,1 tys. m.kw. - BTS dla firmy Arvato Polska w Prologis Park Stryków.
Prologis nabył też grunt o powierzchni 81,59 hektarów w Prologis Park Bratislava oraz 12,75 hektarów dla nowego centrum logistycznego Prologis Park Nitra na Słowacji. Firma sprzedała 10 obiektów o łącznej powierzchni 365,4 tys.. m.kw. oraz grunty o powierzchni 25,86 hektarów w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Wszystkie budynki z certyfikacją BREEM
Budynek 18 w Prologis Park Prague-Rudna, zbudowany dla Sportisimo, czeskiego sprzedawcy artykułów sportowych, otrzymał najwyższą ocenę według systemu akredytacji BREEAM -„wybitny” (outstanding), jako pierwszy obiekt dystrybucyjny w Czechach i drugi w Europie Środkowo-Wschodniej. Prologis zamierza poddawać certyfikacji BREMM wszystkie nowo powstające budynki magazynowe.

Prologis w Polsce
W 2017 roku spółka wynajęła w Polsce rekordową liczbę 940,8 tys. m.kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Firma oddała do użytku pięć inwestycji o łącznej powierzchni 93 tys. m.kw. oraz rozpoczęła budowę obiektu typu BTS o łącznej powierzchni 8,2 tys. m.kw. Współczynnik zajętości polskiego portfolio był najwyższy w historii i wyniósł 96,2 procent. - Rok 2018 będzie intensywny dla Prologis w Polsce – powiedział Paweł Sapek, senior vice president & country manager, Prologis w Polsce. - Planujemy otwarcie trzech nowych lokalizacji na kluczowych magazynowych rynkach oraz zakończenie implementacji Singu FM – elektronicznego systemu do zarządzania i obsługi technicznej naszych obiektów magazynowych w całej Polsce. Te przedsięwzięcia znacząco wzmocnią portfel naszych nieruchomości i ugruntują naszą pozycję lidera na polskim rynku.

Działając w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej z portfolio operacyjnym o łącznej powierzchni 4,4 milionów metrów kwadratowych, Prologis pozostaje wiodącym dostawcą powierzchni logistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

(red./źr. Prologis)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.