Dodaj ogłoszenie o pracy


GS1 nagrodzone za projekt Paperless

Jury plebiscytu Logistics Awards Poland doceniło Paperless wg GS1, model wymiany elektronicznych komunikatów bazujący na standardach GS1. 12 września 2022 roku nagrodzono model w kategorii „Rozwiązania wspomagające proces digitalizacji łańcucha dostaw”.

Wyróżniony w konkursie Logistic Awards Poland model Paperless obejmuje wymianę powiązanych ze sobą szeregu cyfrowych komunikatów EDI oraz zastosowanie etykiety logistycznej GS1 w łańcuchach dostaw. - Pilotażowe wdrożenie w firmach JMP, Lactalis i Fresh Logistics pokazało liczne korzyści z wdrożenia, które poprawiło sprawność przyjęcia dostawy we Fresh Logistics o 44% w przeliczeniu na jednego dostawcę. Główną korzyścią okazało się skrócenie czasu realizacji przyjęcia dostaw. Poprawność dokumentacji poprawiła się o około 5 %, a liczba nieterminowych dostaw spadła z ok. 8% do ok. 3%. Z kolei dzięki automatyzacji przyjęć koszty obsługi dostaw po stronie odbiorcy spadły o 38% – komentuje Dariusz Jadczak, menedżer ds. retaiL w GS1 Polska, odpowiedzialny za projekt.

Model Paperless pozwala całkowicie zastąpić papierowe dokumenty w całym łańcuchu dostaw ich wersją cyfrową. Oprócz usprawnienia dostawy i zminimalizowania ryzyka wspomaga realizację celów zrównoważonego rozwoju. Naszą misją jest wsparcie digitalizacji łańcuchów dostaw przedsiębiorstw działających na polskim rynku. Nagroda za model Paperless, który został wypracowany wspólnie z firmami, jest dowodem na to, że efektywnie wspieramy lokalne przedsiębiorstwa na ich drodze transformacji cyfrowej – podsumowuje dr inż. Elżbieta Hałas, Członkini Zarządu GS1 Polska.

GS1 Polska promuje model Paperless wśród sieci handlowych i producentów oraz ich partnerów - operatorów logistycznych, a także firm spedycyjnych. Uwzględnia dwa modele dystrybucyjne: spedycyjno-transportowy oraz logistykę kontraktową. Model Paperless obejmuje cały obieg dokumentów towarzyszących dostawie, ze szczególnym uwzględnieniem procesu przyjęcia towarów. Standardy komunikacyjne i identyfikacyjne GS1 są powiązane z obiegiem takich dokumentów jak: zamówienie, faktura, list przewozowy, WZ. Docelowo model zakłada wdrożenie elektronicznego dokumentu eCMR.

Plebiscyt Logistics Awards Poland organizuje czasopismo „Logistics Manager” – największe pismo branżowe skierowane do kadry zarządzającej logistyką. To nowa inicjatywa, stworzona w 2022 roku z myślą o zorganizowaniu platformy wymiany opinii. Jest ona skierowana do menedżerów łańcucha dostaw, dając im możliwość śledzenia produktów i usług dla branży logistycznej.

(ź. GS1 Polska)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.