Dodaj ogłoszenie o pracy


Rośnie popyt na przestrzeń magazynową

Rośnie popyt na powierzchnię magazynową w Polsce. Po dwóch rekordowych latach 2021-2022 i znacznych spadkach w minionym roku wraca zainteresowanie wynajmem magazynów w Polsce. Dane popytowe za I półrocze 2024 wskazują na wzrost o 24 proc. w skali roku. Stabilizuje się podaż nowej powierzchni magazynowej, której obecnie na rynku jest ponad 32,8 mln mkw., a więc o 9 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu.

– Rynek magazynowy po okresie boomu w minionych latach i spadku w ubiegłym roku, powoli zaczyna wracać do tendencji zwyżkowej. Bardzo pozytywnym sygnałem jest duży wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni przez najemców, porównując rok do roku jest to wzrost aż o 24 proc. W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Głównymi motorami tego popytu były firmy z sektorów 3PL i produkcyjne, choć e-commerce też nie daje o sobie zapomnieć. W najbliższym czasie spodziewamy się powrotu do wzrostu zainteresowania tego typu przestrzeniami ze strony najemców oraz większej stabilizacji na rynku – mówi Michał Śniadała, dyrektor i szef działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE.

Obecnie w Polsce powstaje 2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej. Jednak coraz częściej deweloperzy decydują się na wstrzymanie procesu budowy nowych obiektów na zasadzie spekulacyjnej, tzn. bez zabezpieczenia inwestycji odpowiednią liczbą umów najmu. Nowa podaż w I półroczu 2024 roku wyniosła 1,6 mln mkw. i jest o 36 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Niemniej całkowita podaż powierzchni magazynowej wciąż rośnie w umiarkowanym tempie i obecnie wynosi 32,8 mln mkw.

W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln mkw. powierzchni magazynowej, to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Największym zainteresowaniem cieszył się region Wrocławia, Katowic, Łodzi oraz Bydgoszczy i Torunia.
Jednak w niektórych regionach Polski zaczęło występować zjawisko nadpodaży powierzchni, co wpływa na wstrzymanie poziomu nowych inwestycji. Obecnie w głównych regionach wskaźnik powierzchni niewynajętej oscyluje w przedziale 6-10 proc., a średni wskaźnik pustostanów w Polsce wynosi 8,3 proc.
Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest stabilizacja poziomu czynszów na rynku, po szybkim i dość znaczącym wzroście w 2022 roku, czynsze bazowe w 2023 roku ustabilizowały się i w najbliższych miesiącach utrzymają się na stabilnym poziomie.

(źr. opr. CBRE)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.