Dodaj ogłoszenie o pracy


W raporcie GS1 Polska o kierunkach cross-border e-commerce

Raport GS1 Polska “Kierunek: cross-border e-commerce” to przewodnik dla małych i średnich sprzedawców internetowych. Powstał po badaniu niemal 900 polskich firm i ma służyć wskazówkami podmiotom, które stoją w obliczu rosnącej inflacji i szukają możliwości ekspansji na zagraniczne rynki.

Raport „Kierunek: cross-border e-commerce”, wydany przez GS1 Polska, jest źródłem danych i praktycznych porad dla sprzedawców internetowych: działających na marketplace’ach i prowadzących własne sklepy internetowe. Opiera się na wynikach badań przeprowadzonych wśród producentów i właścicieli marek - Uczestnikach Systemu GS1 w Polsce , którzy prowadzą sprzedaż zarówno w kraju, jak i za granicą. E-book został przygotowany we współpracy z ekspertami branżowymi, którzy są autorami opracowań i wskazówek z obszarów prawa i finansów, logistyki, obsługi klienta i marketingu.
Wyniki pokazują, że 39% respondentów handluje na zagranicznych rynkach. Pozostały odsetek stanowią firmy, które zajmują się sprzedażą online tylko w Polsce. Polscy sprzedawcy cross border e-commerce najchętniej wybierają sprzedaż w Europie (głównie Niemcy, Czechy i Francja). Na zagraniczne rynki sprzedają przede wszystkim doświadczeni gracze: ci, których staż w sprzedaży internetowej wynosi 1-5 lat lub więcej. "Widzimy, że wejście na nowe rynki może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli biznes e-commerce to dla firmy nowość. Nasze badania pokazały, że wielu przedsiębiorców nieobecnych na rynkach zagranicznych, często nie jest
w stanie określić, jakie są ich główne bariery. To sugeruje, że istnieje potrzeba dostarczenia wiedzy i praktycznych wskazówek polskim firmom " - przekonuje Magdalena Krasoń-Wałęsiak z GS1 Polska.

W całej grupie badawczej, większość firm (61,1%) otrzymuje ze sprzedaży cross-border mniej niż 25% przychodów. Jednak rekordziści (10,8% respondentów) zyskują ponad 75%. Przedstawione w raporcie firmy różnią się wielkością, skalą działania i asortymentem, ale łączy je jedno: z powodzeniem zdobywają nowych klientów na zagranicznych rynkach.

Jak pokazują wyniki – niemal połowa firm, które działają na rynkach zagranicznych, łączy sprzedaż w sklepie internetowym oraz na marketplace. Tylko 31% korzysta wyłącznie z marketplace’ów. W GS1 Polska jesteśmy przekonani, że nasz podstawowy standard - numer GTIN (kod EAN) umożliwia firmom rozwój i daje mandat do wychodzenia na zewnętrzne rynki, szczególnie na marketplace’ach. Numer GTIN jest przepustką do największych platform w Europie i na świecie - Amazon, eBay, Kaufland, Cdiscount i inne wymagają stosowania GTIN jako obowiązkowego parametru produktu – dodaje Magdalena Krasoń-Wałęsiak.

Raport “Kierunek: cross-border e-commerce” wydany przez GS1 Polska jest unikalny na rynku ze względu na swoją kompleksowość i wyjątkowo duży zakres badanej róby. Dostarcza też przekrojowych informacji, które są niezbędne dla sprzedawców internetowych planujących ekspansję na rynki zagraniczne. W raporcie znalazły się wskazówki od branżowych ekspertów na temat kluczowych obszarów handlu cross-border przez internet: prawo i finanse, logistyka, obsługa klienta, zwroty i marketing.

Raport podkreśla znaczenie skupienia się na podstawowych potrzebach konsumentów, identyfikacji najbardziej wartościowych klientów, poznania swoich produktów premium, zebrania wykwalifikowanego zespołu, postawienia na omnichannel i inwestowania w technologię. Marki i sprzedawcy detaliczni muszą wiedzieć, jak gromadzić, wyodrębniać i analizować dane o konsumentach. Wnioski z tej analizy pozwolą im podejmować lepsze decyzje biznesowe, np. zoptymalizować swój asortyment, czy rozwiązać problem braków magazynowych.
- Nasza publikacja jest nie tylko unikalnym źródłem informacji na temat cross border e-commerce, ale także punktem wyjścia dla nowego programu edukacyjnego GS1 Polska. Chcemy wesprzeć polskich sprzedawców e-commerce na rynkach zagranicznych, dzieląc się z nimi dobrymi praktykami uczestników Systemu GS1 Polska - dodaje Katarzyna Nowacka, współautorka raportu z GS1 Polska.
Dlatego GS1 Polska uruchamia nową sekcję w ramach Akademii Cyfryzacji - programu edukacyjnego skierowanego do sprzedawców internetowych. Jego celem jest dostarczenie niezbędnej wiedzy, która pomoże firmom odnieść sukces w e-commerce.

Raport można pobrać tu: https://cutt.ly/FwZDj0Hy

(źr. GS1 Polska)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.