Dodaj ogłoszenie o pracy


Colliers podsumowuje III kwartał 2022 r. na polskim rynku magazynowym

Od początku lipca do końca września 2022 r. polski rynek magazynowy powiększył się o 1,2 mln mkw. – jest to wartość zbliżona do wolumenu nowej podaży odnotowanej w poprzednich kwartałach tego roku. W związku z tym zasoby w sektorze nieruchomości magazynowych osiągnęły około 27 mln mkw. Równocześnie – mimo wzrostu stawek czynszów – obserwujemy niesłabnące zainteresowanie najemców tego typu obiektami, a na popularności coraz bardziej zyskują „zielone” budynki.

Wśród największych inwestycji oddanych do użytku w III kwartale tego roku można wskazać m.in. Panattoni Park Sosnowiec III (82 tys. mkw.), obiekt BTS zrealizowany dla firmy Żabka przez 7R SA w okolicach Radzymina (67,5 tys. mkw.), budynek wznoszony dla firmy LPP w ramach Panattoni Park Rzeszów North (67 tys. mkw.) oraz pierwszy etap Panattoni Park Bydgoszcz IV (62 tys. mkw.), którego głównym najemcą jest firma Aldi. Eksperci przewidują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży wciąż będzie wysoki.

Rynek magazynowy atrakcyjny dla najemców mimo rosnących czynszów
W analizowanym okresie łącznie wynajęto około 1,5 mln mkw. powierzchni magazynowych, co pokazuje, że zainteresowanie najemców tym rynkiem wciąż jest bardzo wysokie.
- Mimo wzrostu stawek czynszów o około 20–40% w stosunku do zeszłego roku, zarówno najemcy, jak i właściciele dostosowują się do nowej rzeczywistości. Warto również zauważyć, że uwzględniając ceny za powierzchnię magazynową Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem na tle Europy Zachodniej, przez co wciąż będzie się cieszyć zainteresowaniem najemców – mówi Dominika Jędrak, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

,,Zielone" obiekty coraz bardziej popularne
W obliczu wzrastających cen energii oraz trendu związanego z wdrażaniem przez organizacje strategii ESG najemcy oraz deweloperzy coraz częściej inwestują w ekologiczne rozwiązania w swoich budynkach.
- Pierwszym z zielonych rozwiązań, o które pytają najemcy, jest obecnie fotowoltaika. Za nią plasują się odzysk ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych (osobowych i vanów) oraz gospodarowanie wodą. To one w dużej mierze stanowią dziś realną odpowiedź na zaostrzanie unijnej polityki dekarbonizacji Europy oraz sposób na oszczędzanie – wyjaśnia Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers.

Mniej powierzchni w budowie
W ostatnich dwóch kwartałach zauważono zmniejszenie wolumenu powierzchni w budowie – na koniec III kwartału w realizacji znajdowało się około 4 mln mkw. Ten spadek był spowodowany m.in. brakiem dostępności materiałów budowlanych, ich ceną oraz trudnościami związanymi z finansowaniem budów obiektów logistycznych i przemysłowych.
- Jeszcze rok temu banki finansujące koszty budowy nieruchomości magazynowych oczekiwały od deweloperów poziomu przednajmu wynoszącego około 20%. Dziś jest to nawet 50%. I mimo że deweloperzy, motywowani wysokim popytem na powierzchnie, są chętni do budowania obiektów spekulacyjnych, to większość z nich nie decyduje się na finansowanie własne. Skutkuje to spadkiem wolumenu powierzchni w budowie. W kolejnych kwartałach ten trend może się utrzymywać, chociaż spodziewamy się, że liczba mkw. w budowie nadal pozostanie na relatywnie wysokim poziomie – prognozuje Maciej Chmielewski.

Rynek w dobrej kondycji mimo wzrostu stopy pustostanów
Od III kwartału 2020 r. współczynnik powierzchni niewynajętej znajdował się w trendzie spadkowym, a w I kwartale 2022 r. osiągnął najniższą wartość w historii rynku, czyli 3,1%. W porównaniu do początku roku w analizowanym okresie wskaźnik ten wzrósł o 1,0 p.p. do poziomu 4,1%.
- Ten skok jest spowodowany głównie przez wysoki wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku w III kwartale, która jest wynajęta tylko w około 65%. Nie świadczy to jednak o gorszej kondycji rynku. Aby rynek stał się bardziej konkurencyjny, stopa pustostanów powinna wzrosnąć o kilka kolejnych punktów procentowych – mówi Antoni Szwech, Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

(źr. Colliers)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.