Dodaj ogłoszenie o pracy


European Payment Report 2022

Dwa lata funkcjonowania w pandemicznej rzeczywistości odcisnęło piętno na europejskich gospodarkach. Powrót do „normalności” nastąpił jednak szybciej, niż myślano, nawet na południu Europy, która, jak pokazują statystyki, najbardziej ucierpiała w pandemii. Europejskie biznesy ledwo podniosły się po korona-kryzysie, a na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie – inflacja, szalejąca na całym starym kontynencie. W Polsce przekroczyła już 12 proc.. Coraz głośniej mówi się również o gospodarczych konsekwencjach wojny w Ukrainie i sankcjach nałożonych na Rosję – ważny rynek, chociażby ze względu na surowce – które dopiero mają nadejść. Wydaje się jednak, że tym razem firmy są mądre przed szkodą i starają się przygotować na kolejną falę recesji. Sięgają po różne rozwiązania, jednak jak pokazuje nadchodzący raport Intrum ”European Payment Report 2022”, w tym przypadku kluczowe znaczenie dla ich dalszego rozwoju ma walka zatorami płatniczymi i to, aby klienci dokonywali terminowych płatności.

Szybsze płatności gwarantują zrównoważony rozwój
Nieterminowe płatności były jednym z głównych wyzwań firm w całej Europie na długo przed wybuchem pandemii. Korona-kryzys z oczywistych względów jeszcze pogłębił ten problem. Nic dziwnego więc, że terminowe dokonywanie płatności przez klientów jest kluczowe dla dalszego funkcjonowania europejskich biznesów.

7 na 10 respondentów (70 proc.) badania Intrum, czyli europejskich przedsiębiorców przyznało, że dzięki szybszemu dokonywaniu płatności przez klientów i kontrahentów, mogliby terminowo płacić swoim dostawcom. Tego samego jest 62 proc. ankietowanych z Polski. Płacenie na czas dostawcom jest traktowane jako warunek utrzymywania zaufania i zdrowych relacji z partnerami biznesowymi (67 proc. Europa vs. 66 proc. Polska). Zmniejszenie luki płatniczej i szybsze płatności są również warunkiem zrównoważonego rozwoju firmy – tak uważa 67% europejskich i 65 polskich przedsiębiorców.

Na liście najważniejszych „korzyści” płynących z otrzymywania terminowej zapłaty za oferowane produkty i usługi u pytanych z Polski znalazła się jeszcze możliwość rozszerzenia gamy oferowanych produktów i usług (63 proc.). Dla europejskich firm ważna jest również możliwość zatrudniania nowych pracowników (48 proc.).
– Wyniki tegorocznego badania Intrum analizującego aktualną sytuację finansową przedsiębiorstw w całej Europie, także w Polsce, pokazują jasno – firmy wyszły już z najgorszej covidowej zapaści i już nie myślą „tylko” o przetrwaniu. Przyszedł czas na myślenie o planach. Stawiają na zrównoważonych rozwój, bo ten model gwarantuje „bezpieczne”, „zdrowe” funkcjonowanie, zdobywanie kolejnych klientów, podbijanie kolejnych rynków. Przedsiębiorcy jednak doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że to wszystko będzie możliwe, gdy ich klienci będą dokonywać terminowych płatności. Firmy, które przetrwały korona-kryzys (niektóre dużym kosztem), nie mogą teraz pozwolić sobie na nową falę zatorów płatniczych – komentuje Krzysztof Krauze, Prezes Intrum w Polsce.

Terminowe płatności obowiązkiem moralnym firm?
Nie tylko konsumenci są nierzetelnymi płatnikami. Dłużnikami są również firmy, a zatory płatnicze funkcjonujące między podmiotami w sektorze B2B to narastający problem, szczególnie po pandemii. Zauważają go także respondenci badania Intrum. 7 na 10 europejskich przedsiębiorców (71 proc.) uważa, że duże biznesy mają obowiązek terminowego regulowania płatności wobec mniejszych dostawców, partnerów biznesowych, itp. Wśród polskich ankietowanych ten odsetek jest nawet wyższy – 73 proc.

– Terminowe płatności są ważne dla firm aż do tego stopnia, że większość, bo 62 proc. przedsiębiorstw w Europie i 63 proc. polskich biznesów jest zdania, że powinny one stanowić część wymaganej sprawozdawczości firm w zakresie zrównoważonego rozwoju, czyli być działaniem czy zachowaniem, z którego podmioty B2B są rozliczane na szerszą skalę. Paradoksalnie można więc uznać, że kryzys wywołany pandemią Covid-19 ma także swoje pozytywne strony – zauważa Krzysztof Krauze, Prezes Intrum w Polsce.

(źr. Intrum)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.