Dodaj ogłoszenie o pracy


Czynsze rynkowe w Polsce – raport Prologis to the Point

Dlatego Dział Prologis Research przygotował raport Prologis to the Point, który obrazuje rzeczywistość światowego, europejskiego i polskiego rynku deweloperów powierzchni magazynowych.

Cała branża w Europie rośnie – rośnie popyt, rosną koszty budowlane, wartość gruntów i nieruchomości oraz rosną czynsze. Jak pokazano w naszym najnowszym Indeksie czynszów, w 2021 czynsze efektywne netto (czynsze bazowe minus zachęty) w Europie wzrosły o 7.2%, rok do roku, co stanowi rekord wszechczasów. Jedynym krajem, w którym wartość czynszu zmalała jest Polska – wysokość czynszu spadła o 0.5%, rok do roku. Analizując czynsze realne (czynsze nominalne minus inflacja) różnica między innymi krajami a Polską staje się jeszcze wyraźniejsza. Czynsze realne w Polsce są o ponad 30% niższe niż w 2007 r. i przy przewidywanym wysokim poziomie inflacji w najbliższym czasie ta przepaść jeszcze się zwiększy. Najwyższe czynsze efektywne odnotowane na głównych rynkach w Polsce wynoszą średnio 32 EUR za metr kwadratowy, o wiele mniej niż średnia kontynentalna wynosząca 57 EUR za metr kwadratowy.

- Dzieje się to głównie ze względu na brak przejrzystości w strukturze czynszów. Powszechnie stosowane są umowy towarzyszące głównej umowie najmu. W praktyce oznacza to, że klienci wynajmują magazyn za określoną stawkę, ale poza tym otrzymują zachęty finansowe nieujęte w głównej umowie najmu – powiedział Paweł Sapek, senior vice president, Regional Head Prologis w Europie Centralnej.

Rzeczoznawcy i inwestorzy traktują finansowe zachęty z umów towarzyszących jako jednorazowe, co jest mylące. Nieprzejrzysta struktura umowy najmu często stanowi zaskoczenie, gdy rozpoczynają się dyskusje na temat jej przedłużenia. Wszelkie zachęty finansowe nieujawnione w umowie najmu prowadzą do ryzyka sztucznie zawyżonych czynszów bazowych i nierealnych wycen projektów.

Więcej na temat raportu czytaj na stronie: https://www.prologisce.eu/pl/logistics-industry-research/prologis-point-ujawniamy-polskie-czynsze 

(źr. Prologis)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.