Konto pracodawcy


80 proc. pracowników nie wyraża zainteresowania zmianą pracy

Liczba spływających do firm CV drastycznie spada, pracodawcy mają problemy ze znalezieniem wysoko wykwalifikowanych specjalistów, szczególnie na stanowiska techniczne - wynika z raportu Deloitte. Aż 80 proc. pracowników największych firm na świecie w ciągu najbliższego roku nie zamierza zmieniać pracy. Rok temu było to 35 proc. Nie oznacza to jednak, że są zadowoleni ze swojej kariery zawodowej.

 

By zatrzymać tych, z których są zadowoleni, firmy muszą umiejętnie rozwijać ich talenty, dbać o liderów i kulturę organizacyjną -  to najważniejsze wnioski z globalnego badania „Talent Edge 2020: Surveying the talent paradox from the employee perspective” opublikowanego przez firmę Deloitte oraz Forbes Insights.

Obecnie aż 80 proc. pracowników nie planuje zmieniać swojej pracy w ciągu najbliższego roku, a jeszcze rok temu odsetek ten sięgał 35 proc. Tegoroczne badanie pokazuje jednak, że dla 46 proc. badanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaszły istotne zmiany odnośnie ścieżki zawodowej: 9 proc. zmieniło firmę, 22 proc. awansowało, a dla 15 proc. zmienił się zakres ich obowiązków u obecnego pracodawcy. Wszystkie te czynniki powodują, że te osoby prawdopodobnie w najbliższym czasie nie będą dążyły do znalezienia nowego zatrudnienia. Paradoksalnie, równocześnie prawie jedna trzecia badanych (31 proc.) przyznaje, że obecna praca ich nie satysfakcjonuje.

 

- Cztery piąte badanych nie zamierza szukać nowej pracy, a jednocześnie duża część z nich nie jest zadowolona z wykonywanego zajęcia. Z czego wynika ten paradoks i odwrócenie proporcji na rynku pracy? Z pogarszającej się sytuacji gospodarczej, która powoduje mniejszą skłonność do ryzyka, a przez to wstrzymanie się z podejmowaniem kluczowych decyzji o odejściu z dotychczasowej firmy – wyjaśnia Aneta Woźny, starszy konsultant z działu konsultingu Deloitte. - Jednak rosnące bezrobocie nie powinno usypiać czujności pracodawców, którzy mogą mieć złudne przekonanie, że nie stracą najlepszych i najbardziej utalentowanych osób. Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że zaniedbywany i niezadowolony pracownik wcześniej czy później będzie dążył do zmian w swojej karierze – ostrzega Aneta Woźny.

 

Co w związku z tym powinien zrobić pracodawca, któremu zależy na rozwoju i satysfakcji swoich podwładnych i który nie chce ich tracić na rzecz konkurencji? Eksperci Deloitte wskazują na trzy główne elementy:
- Powierzyć pracownikom odpowiedzialne zadania. Ludzie bardziej cenią wyzwania, które się im stawia, niż inicjatywy związane z zatrzymaniem ich w organizacji. Wśród osób, które myślą o zmianie pracy, aż 42 proc. uważa, że w obecnym miejscu pracy ich zdolności nie są w pełni wykorzystywane, 37 proc. skarży się na brak perspektyw rozwoju swojej kariery, a 27 proc. na brak nowych wyzwań.
- Skupić swoją uwagę na obszarach, w których występuje największa rotacja pracowników. Ci którzy najczęściej myślą o zmianie pracy mają w niej staż mniejszy niż dwa lata (34 proc.) lub są młodzi (26 proc.). Chodzi szczególnie o osoby z tzw. pokolenia milenijnego, czyli mające poniżej 31 roku życia, które według badań są bardziej skoncentrowane na szybszym osiąganiu poszczególnych szczebli kariery niż na przykład ludzie z generacji X (pomiędzy 32 a 47 rokiem życia) .
- Zadbać o przywództwo, które jest ważnym czynnikiem zatrzymującym pracowników. 62 proc. osób, które planują zostać w swoim dotychczasowym miejscu pracy deklaruje wysokie zaufanie do swoich szefów. Dla porównania, wśród tych, którzy chcą odejść tylko 27 proc. ufa swoim przełożonym. Badanie Deloitte wskazuje, że zatrzymanie pracowników w firmie nie jest zadaniem dla działów HR, ale dla bezpośrednich przełożonych tych osób.

 

Branżami, które są najbardziej zagrożone dużą fluktuacją pracowników są finanse (jedna czwarta badanych z tego sektora jest niezadowolona ze swojej pracy), następnie po 23 proc. sektor TMT (Technologie-Media-Telekomunikacja) oraz sektor ochrony zdrowia i farmaceutyczny (Life Sciences and Health Care). Najbardziej zadowoleni byli respondenci pracujący w firmach z branży energetyka i zasoby naturalne (59 proc.).

Pracodawcy z uwagą powinni śledzić trendy na rynku pracy i nieustannie motywować swoich podwładnych, a szczególnie tych, których nie chcą stracić. Aby pomóc szefom w zatrzymaniu tych najbardziej utalentowanych firma Deloitte zaleca skoncentrowanie się na wykorzystaniu i rozwijaniu umiejętności pracowników, dobre wynagradzanie prawdziwych liderów (którzy pomimo trudnej sytuacji gospodarczej na rynku potrafią „popychać’ swą organizację do przodu) oraz dbanie o przejrzystą komunikację wewnątrz firmy.

- Nasze badanie pokazało, że spośród tych, którzy ufają swoim przełożonym aż 95 proc. deklaruje, że są dobrze poinformowani o bieżących i dalszych planach firmy. To potwierdza, jak ważne jest dbanie o dobre relacje na linii szef – podwładny  – podsumowuje Aneta Woźny.

 

Informacje o badaniu
Raport „Talent Edge 2020: Surveying the talent paradox from the employee perspective” został opublikowany we wrześniu br. i jest czwartym z kolei raportem z globalnego cyklu „Talent Edge 2020” dotyczącym zagadnienia wykorzystania i rozwijania talentów pracowników. Cykl stanowi kontynuację serii opracowań „Managing talent in a turbulent economy”. Raport został przeprowadzony we współpracy z Forbes Insights. Badaniem objęto 560 pracowników największych spółek (84 proc. badanych pracowało w firmie z roczną sprzedażą powyżej 1 miliarda $) z obu Ameryk, Azji i Pacyfiku, Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki działających w najważniejszych branżach gospodarki.

 

(źr. Deloitte, więcej informacji: www.deloitte.com/talent2020 oraz www.deloitte.com/pl)

 

kobiety w logistyce
50 proc. kobiet w składzie nowego zarząd DB Cargo
Kobieca załoga w Emirates SkyCargo
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Projekt rozporządzenia KE dla transportu drogowego w czasach pandemii
Zwolnienia grupowe w dobie pandemii - kiedy pracownikom należą się odprawy?
Wyroby medyczne czyli zamieszanie z procentami
Tarcza antykryzsowa - pułapki kryterium przychodowego. Będzie strata, ale ZUS płac ...
Jak korzystać z tarczy antykryzysowej - koronawirus a transport
Osoby fizyczne mają złożyć PIT do 30 kwietnia, odroczenia płatności dla pracoda ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Rozwój transportu drogowego po koronawirusie
Jak wygląda handel po wybuchu pandemii?
Nadal nie zlikwidowano barier w rozwoju transportu intermodalnego – alarmuje NIK
Cena ropy naftowej… poniżej zera – co dalej?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
ID Logistics - dynamiczny I kwartał, wzrost sprzedaży o 9,6 proc.
Ponad 100 proc. więcej wydali kupujący na kwietniowych e-zakupach
11,3 mln ton przeładowanych w I kwartale 2020 w Porcie Gdańsk
CEVA Logistics dzięki robotyzacji zwiększa wydajność magazynów o 400%
Grupa Raben ponownie Marką Godną Zaufania
Agility realizuje kontrakty dla brytyjskiego Ministerstwa Obrony
GLS Poland rozpoczyna współpracę z BLIKIEM
Darmowa platforma Clicktrans dla transportu przesyłek pomocowych dla szpitali
Fracht FWO realizuje kolejne dostawy z Polski do USA dla elektrowni wiatrowych
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC