Konto pracodawcy


Branża TSL obniża prognozy zatrudnienia na III kwartał 2012

Barometr zatrudnienia ManpowerGroup wskazuje na utrzymującą się ostrożną tendencję w zatrudnianiu na polskim rynku w III kwartale tego roku. Najwyższe prognozy zatrudnienia odnotowano dla sektorów Restauracje/ Hotele, Budownictwo i Produkcja przemysłowa. Największy spadek prognozy odnotowano w sektorach Budownictwo a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja.

 

Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w naszym kraju są umiarkowanie ostrożni jeśli chodzi o plany tworzenia nowych etatów w III kwartale 2012 r. Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +6 proc.; wynik w ujęciu kwartalnym nie zmienia się i spada nieznacznie w porównaniu rok do roku - wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower. Tylko 17 proc. firm spośród 750 badanych pracodawców, przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, a 7 proc. planuje redukcję etatów, zaś 70 proc. brak zmian personalnych.

 

- Mniejsza deklarowana aktywność pracodawców to efekt alarmujących sygnałów ze strefy Euro, które wpływają na niepewność  firm, co do najbliższej przyszłości. Następuje wstrzymywanie niektórych procesów rekrutacyjnych, rośnie natomiast zainteresowanie firm elastycznymi formami zatrudnienia, które są odpowiedzią na zmienną sytuację gospodarczą. Przewidujemy, że utrzymywać będzie się duże zapotrzebowanie na inżynierów, specjalistów i wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Firmy będą inwestować w kadry o kluczowych dla ich rozwoju kompetencjach – mówi Iwona Janas dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

 

Pocieszające jest to, że w III kwartale 2012 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia, co oznacza, że więcej pracodawców przewiduje zwiększenie zatrudnienia niż redukcję liczby etatów. Największy optymizm widoczny jest w sektorach Restauracje/ Hotele (+14 proc.) a także Budownictwo (+13 proc.). Umiarkowanie optymistyczne plany zatrudnienia mają pracodawcy z sektorów Produkcja przemysłowa (+8 proc.) i Instytucje sektora publicznego (+7 proc.). Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-8 proc.) a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (-6 proc.). Prognoza dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+3 proc.) spada regularnie od czterech kwartałów i aktualnie osiąga wynik najniższy od II kwartału 2008 r., czyli od czasu, gdy badanie zostało wprowadzone do Polski.

 

Natomiast w ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest mniejszy w siedmiu z 10 badanych sektorach. Największy spadek prognozy odnotowano w sektorach Budownictwo a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Wzrost prognozy nastąpił w trzech sektorach: Produkcja przemysłowa, Instytucje sektora publicznego a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo.

 

W zestawieniu z wynikami dla III kwartału 2011 r. prognozy są niższe w ośmiu z 10 badanych sektorach. Największy spadek, odnotowano w sektorach Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi a także Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Umiarkowany obniżenie prognozy widać w sektorze Budownictwo i w sektorze Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo. Większy niż przed rokiem optymizm wykazują pracodawcy z sektorów Restauracje/ Hotele i Handel detaliczny i hurtowy. 

Po uwzględnieniu korekty sezonowej we wszystkich sześciu badanych regionach Polski więcej jest pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w III kwartale 2012 r., niż tych planujących redukcję. Najwięcej pozytywnych deklaracji uzyskano od pracodawców z regionów Południowo-Zachodniego i Południowego. Najniższy wynik odnotowano w regionie Północno-Zachodnim.
 
W porównaniu z II kwartałem 2012 r. prognoza zatrudnienia wzrosła w dwóch badanych regionach: Centralnym i Południowym. Na tym samym poziomie pozostają plany pracodawców w ujęciu kwartalnym w regionach Północnym i Wschodnim. Najbardziej wyraźny spadek optymizmu pracodawców odnotowano w regionie Północno-Zachodnim.

 

W ujęciu rocznym spadek optymizmu wśród ankietowanych firm odnotowano we wszystkich sześciu regionach. Najbardziej prognoza obniżyła się w regionie Centralnym, zaś najmniej w regionie Północno-Zachodnim. W zestawieniu globalnym wyniki raportu ManpowerGroup wskazują na spadek tempa zatrudnienia w większości badanych krajach i terytoriach, w najbliższych trzech miesiącach, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia zwraca uwagę na kilka wyraźnych czynników na rynku pracy, które wpływają na pracodawców i ich politykę zatrudnienia, będącą próbą adaptacji do aktualnych warunków gospodarczych, które panują zarówno w danym kraju jak i poza jego granicami. Pomimo negatywnych zjawisk gospodarczych i wciąż niepewnej sytuacji na światowych rynkach, w 33 spośród 41 badanych krajach w najbliższym kwartale przeważają pracodawcy planujący zwiększanie zatrudnienia, chociaż poziom ich optymizmu jest bardzo zróżnicowany.

Najbardziej optymistyczni są pracodawcy w Indiach (+50 proc.), na Tajwanie (+37 proc.), w Brazylii (+31 proc.)
i w Turcji (+27 proc.), zaś najmniej optymistyczne plany zatrudnienia zadeklarowali pracodawcy w Grecji (-13 proc.), w Irlandii i Hiszpanii (-6 proc. dla obu), na Węgrzech i we Włoszech (-2 proc. dla obu) a także w Czechach i Holandii (-1 proc. dla obu); są to równocześnie jedyne ujemne prognozy wśród 41 badanych krajów.

Na podstawie deklaracji pracodawców z 32 krajów ustalono, że pozytywne prognozy pozostają na podobnym poziomie lub wzrastają w stosunku do II kwartału 2012 r. W zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku plany dot. zatrudnienia uległy pogorszeniu w 26 badanych krajach.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest bezpłatny i ogólnodostępny na stronie www.manpowergroup.pl. Kolejny raport z prognozami dla IV kwartału 2012 r. będzie opublikowany w dniu 11 września 2012 r.

(źr. ManpowerGroup)

 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile na pakiecie mobilności straci Polska?
Nadal rządzą diesle - transport drogowy w Europie musi się zmienić
Polski rynek inwestycyjny w świetnej kondycji
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Dzień Maszynisty - Koleje Mazowieckie wyszkoliły prawie 500 maszynistów
PCC ogłasza nowe połączenie kolejowe na trasie Azja - Europa
Dachser otworzył oddział w Rzeszowie
W M3 wdrożono chmurowe zarządzanie transportem - osiągnięto 35 proc. oszczędnoś ...
InPost Mansalu 2019 – do zdobycia dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku, czy ...
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC