Konto pracodawcy


Branża TSL obniża prognozy zatrudnienia na III kwartał 2012

Barometr zatrudnienia ManpowerGroup wskazuje na utrzymującą się ostrożną tendencję w zatrudnianiu na polskim rynku w III kwartale tego roku. Najwyższe prognozy zatrudnienia odnotowano dla sektorów Restauracje/ Hotele, Budownictwo i Produkcja przemysłowa. Największy spadek prognozy odnotowano w sektorach Budownictwo a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja.

 

Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w naszym kraju są umiarkowanie ostrożni jeśli chodzi o plany tworzenia nowych etatów w III kwartale 2012 r. Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +6 proc.; wynik w ujęciu kwartalnym nie zmienia się i spada nieznacznie w porównaniu rok do roku - wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower. Tylko 17 proc. firm spośród 750 badanych pracodawców, przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, a 7 proc. planuje redukcję etatów, zaś 70 proc. brak zmian personalnych.

 

- Mniejsza deklarowana aktywność pracodawców to efekt alarmujących sygnałów ze strefy Euro, które wpływają na niepewność  firm, co do najbliższej przyszłości. Następuje wstrzymywanie niektórych procesów rekrutacyjnych, rośnie natomiast zainteresowanie firm elastycznymi formami zatrudnienia, które są odpowiedzią na zmienną sytuację gospodarczą. Przewidujemy, że utrzymywać będzie się duże zapotrzebowanie na inżynierów, specjalistów i wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Firmy będą inwestować w kadry o kluczowych dla ich rozwoju kompetencjach – mówi Iwona Janas dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

 

Pocieszające jest to, że w III kwartale 2012 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia, co oznacza, że więcej pracodawców przewiduje zwiększenie zatrudnienia niż redukcję liczby etatów. Największy optymizm widoczny jest w sektorach Restauracje/ Hotele (+14 proc.) a także Budownictwo (+13 proc.). Umiarkowanie optymistyczne plany zatrudnienia mają pracodawcy z sektorów Produkcja przemysłowa (+8 proc.) i Instytucje sektora publicznego (+7 proc.). Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-8 proc.) a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (-6 proc.). Prognoza dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+3 proc.) spada regularnie od czterech kwartałów i aktualnie osiąga wynik najniższy od II kwartału 2008 r., czyli od czasu, gdy badanie zostało wprowadzone do Polski.

 

Natomiast w ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest mniejszy w siedmiu z 10 badanych sektorach. Największy spadek prognozy odnotowano w sektorach Budownictwo a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Wzrost prognozy nastąpił w trzech sektorach: Produkcja przemysłowa, Instytucje sektora publicznego a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo.

 

W zestawieniu z wynikami dla III kwartału 2011 r. prognozy są niższe w ośmiu z 10 badanych sektorach. Największy spadek, odnotowano w sektorach Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi a także Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Umiarkowany obniżenie prognozy widać w sektorze Budownictwo i w sektorze Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo. Większy niż przed rokiem optymizm wykazują pracodawcy z sektorów Restauracje/ Hotele i Handel detaliczny i hurtowy. 

Po uwzględnieniu korekty sezonowej we wszystkich sześciu badanych regionach Polski więcej jest pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w III kwartale 2012 r., niż tych planujących redukcję. Najwięcej pozytywnych deklaracji uzyskano od pracodawców z regionów Południowo-Zachodniego i Południowego. Najniższy wynik odnotowano w regionie Północno-Zachodnim.
 
W porównaniu z II kwartałem 2012 r. prognoza zatrudnienia wzrosła w dwóch badanych regionach: Centralnym i Południowym. Na tym samym poziomie pozostają plany pracodawców w ujęciu kwartalnym w regionach Północnym i Wschodnim. Najbardziej wyraźny spadek optymizmu pracodawców odnotowano w regionie Północno-Zachodnim.

 

W ujęciu rocznym spadek optymizmu wśród ankietowanych firm odnotowano we wszystkich sześciu regionach. Najbardziej prognoza obniżyła się w regionie Centralnym, zaś najmniej w regionie Północno-Zachodnim. W zestawieniu globalnym wyniki raportu ManpowerGroup wskazują na spadek tempa zatrudnienia w większości badanych krajach i terytoriach, w najbliższych trzech miesiącach, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia zwraca uwagę na kilka wyraźnych czynników na rynku pracy, które wpływają na pracodawców i ich politykę zatrudnienia, będącą próbą adaptacji do aktualnych warunków gospodarczych, które panują zarówno w danym kraju jak i poza jego granicami. Pomimo negatywnych zjawisk gospodarczych i wciąż niepewnej sytuacji na światowych rynkach, w 33 spośród 41 badanych krajach w najbliższym kwartale przeważają pracodawcy planujący zwiększanie zatrudnienia, chociaż poziom ich optymizmu jest bardzo zróżnicowany.

Najbardziej optymistyczni są pracodawcy w Indiach (+50 proc.), na Tajwanie (+37 proc.), w Brazylii (+31 proc.)
i w Turcji (+27 proc.), zaś najmniej optymistyczne plany zatrudnienia zadeklarowali pracodawcy w Grecji (-13 proc.), w Irlandii i Hiszpanii (-6 proc. dla obu), na Węgrzech i we Włoszech (-2 proc. dla obu) a także w Czechach i Holandii (-1 proc. dla obu); są to równocześnie jedyne ujemne prognozy wśród 41 badanych krajów.

Na podstawie deklaracji pracodawców z 32 krajów ustalono, że pozytywne prognozy pozostają na podobnym poziomie lub wzrastają w stosunku do II kwartału 2012 r. W zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku plany dot. zatrudnienia uległy pogorszeniu w 26 badanych krajach.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest bezpłatny i ogólnodostępny na stronie www.manpowergroup.pl. Kolejny raport z prognozami dla IV kwartału 2012 r. będzie opublikowany w dniu 11 września 2012 r.

(źr. ManpowerGroup)

 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
Ryzyko cybernetyczne największym zagrożeniem dla firm
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
DHL partnerem logistycznym 25. filmu o Jamesie Bondzie „Nie czas umierać”
PEKAES otworzył 20. Oddział sieci drobnicowej
CEVA Logistics wzmacnia organizację i zapowiada dynamiczny rozwój w 2020 roku
Loconi inwestuje w innowacyjne systemy – tworzy platformy rezerwacyjne i listy prze ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC