Dodaj ogłoszenie o pracy


Nowa moda w rekrutacji – praca z polecenia przez SMS-a

Rekruterzy w poszukiwaniu kandydatów do pracy łapią się każdej metody. Ostatnio bardzo modne stały się polecenie przez SMS-y. Specjalny moduł do wysyłki takich wiadomości stworzyła firma ShareHire, zajmująca się outsourcingiem programów poleceń rekrutacyjnych.


Dzięki nowemu modułowi polecający i kandydaci mogą w intuicyjny i efektywny sposób komunikować się ze sobą oraz z firmą w temacie oferty pracy. Mechanizm jest prosty. Polecający przekazuje kandydatowi zaproszenie do udziału w rekrutacji – może to zrobić przez bramkę SMS, a nawet za pomocą ulotki, broszury czy specjalnej wizytówki. Niektóre firmy posługują również ogólnodostępnymi w miejscu pracy tabletami ze specjalnie zainstalowaną aplikacją do obsługi poleceń przez SMS. Ważne jednak, aby zaproszenie było spersonalizowane – trzeba tam zamieścić dane, które pozwolą zidentyfikować osobę jako autora rekomendacji – np. numer pracownika, specjalny numer do poleceń albo służbowy mail. Kandydat wysyła SMS-a na numer telefonu podany w materiale promocyjnym, w treści wpisując np. numer przekazany mu przez polecającego. Dzięki temu system automatycznie łączy fakt spłynięcia aplikacji z dokonanym poleceniem. Następnie, jeżeli zarekomendowany kandydat zostanie zatrudniony, polecający otrzymuje nagrodę. Co istotne, o każdej istotnej decyzji, jak np. zatrudnienie albo odrzucenie kandydatury, polecający jest informowany przez SMS-a.

Największe zalety komunikacji SMS w ramach programu poleceń rekrutacyjnych to dostęp do narzędzia w każdej chwili i z każdego miejsca (nawet bez dostępu do Internetu), prostota obsługi oraz szybkość polecenia – kilkanaście sekund, bez żadnych formularzy. Ta opcja sprawdzi się najlepiej w firmach zatrudniających pracowników nie spędzających czasu pracy przed komputerem. Przykładem mogą być sieci dyskontowe czy zakłady produkcyjne. Podobnie, polecenia SMS warto rozważyć w miejscach, w których zatrudnieni dużo podróżują. To właśnie oni nie rozstają się ze swoim smartfonem, na który spoglądają dużo częściej niż na laptopa.
Komunikacja SMS w ramach programu poleceń rekrutacyjnych, to ze względu na możliwe do zdobycia nagrody, doskonale uzupełniający element polityki benefitowej firmy.

Dobrze zakomunikowane wartości wynikające z zaangażowania się w życie firmy mogą przełożyć się na zatrudnianie najlepszych kandydatów, ale też budowanie wizerunku pracodawcy w oczach zaangażowanych osób, w tym pracowników. Nagradzanie pracowników za skuteczne polecenia jest naturalną formą podziękowania za ich aktywność na rzecz firmy. Najczęstsze formy nagradzania to gratyfikacja finansowa oraz nagrody rzeczowe – np. bilety do kina, vouchery na podróże, gadżety technologiczne.
Polecenia SMS w rekrutacji, to obok rozsyłania linków z ofertami pracy przez portale internetowe, drugi najczęściej wybierany sposób komunikacji w ramach programu poleceń rekrutacyjnych.

(red.)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.