Pod takim hasłem odbyło się coroczne seminarium o najnowszych trendach na rynku pracy, które organizuje portal Pracujwlogistyce.pl jako jedno ze spotkań branżowych w trakcie Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki Transpoland / TransLogistica w Warszawie. Spotkanie odbyło się 9 listopada 2017 r. i zgromadziło kilkadziesiąt osób.
Gościem specjalnym seminarium pt. Zrozumieć przyszłość rynku pracy – bądź gotowy do następnego kroku” był prof. Krzysztof Stencel z Uniwersytetu Warszawskiego, szef zespołu budującego oprogramowanie do analizy zachowań kandydatów, monitorujący aktywność specjalistów m.in. w mediach społecznościowych i na forach branżowych. Ten polski naukowiec wraz ze swoim zespołem opracował algorytm, który zbiera automatycznie dane w internecie nt. zachowań kandydatów do pracy i typuje tych którzy są chętni do zmiany pracy. Ta nowatorska metoda jest już na końcowym etapie testów, ale już wzbudza wiele emocji. Prawdopodobnie to pierwsze na świecie tego typu narzędzie rekrutacyjne. Jednakże jak podkreślał nasz gość, do powszechnego jego zastosowania potrzeba jeszcze czasu, a wszystko rozbija się o możliwość dotarcia i zidentyfikowania odpowiednich źródeł danych w zależności od branży. Na razie wdrożenie będzie dotyczyć rekrutacji pracowników IT, chociaż nasuwa się pytanie – czy na pewno jesteśmy na to gotowi?
Wiele ciekawych i nowych informacji, uczestnicy seminarium mogli też usłyszeć od Adama Wąsika, członka zarządu GoldenLine (na zdj. grupowym powyżej) – jednego z największych portali społecznościowych o charakterze zawodowym. Zapoznał on uczestników z najnowszymi danymi i trendami w zakresie cyfryzacji procesu rekrutacyjnego. Między innymi mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób specjaliści szukają pracy, ile trwa proces rekrutacji (w 87 proc. przypadków powyżej 4 tygodni), dlaczego firmom tak trudno znaleźć jest pracowników i na co zwrócić uwagę konstruując ogłoszenie. Ciekawostką było to, że analiza średniej liczby otrzymywanych ofert pracy przez specjalistów w poszczególnych obszarach zawodowych wskazuje, że najwięcej ofert otrzymują pracownicy branży logistycznej (średnio 8 w roku) zaraz po specjalistach z obszaru IT (którzy otrzymują średnio 18 ofert w roku). Czy wiedziałeś o tym?
Inspirujące wystąpienie miała Anna Glib, dyrektor HR w DHL Global Forwarding, która omówiła możliwości globalnego pracodawcy na rynku lokalnym. Jak radzi sobie jeden z największych graczy na rynku logistycznym mogli dowiedzieć się uczestnicy seminarium bezpośrednio u źródła. Warto dodać, że w najnowszym rankingu Forbesa firma DHL znalazła się w pierwszej piętnastce „Najlepszych miejsc pracy na świecie”, a spółka DHL Global Forwarding zdobyła tytuł Przyjaznego Pracodawcy TSL 2017. I chyba nie są to przechwałki, bo systemy motywacyjne, rozwojowe i możliwości kariery jakie oferuje ten pracodawca są na bardzo wysokim poziomie i podnoszą wysoko poprzeczkę firmom z branży TSL, ale też mogą być inspiracją dla innych firm w budowaniu skutecznych rozwiązań. Na pewno konkurować z takim pracodawcą jest trudno, ale warto czerpać z jego doświadczeń!
Braki kadrowe w dobie rynku kandydata dają się we znaki już coraz mocniej w niektórych obszarach działalności firm TSL (np. w transporcie drogowym, w logistyce magazynowej). Nawet duża liczba pracowników z Ukrainy, którzy zasilili i tak w dużej mierze zespoły pracowników w naszej branży mogą nie wystarczyć, aby zaspokoić wszystkie potrzeby pracodawców. Czy pracownicy z Białorusi mogą być realnym wsparciem dla przedsiębiorstw z branży TSL? Mówił o tym Grzegorz Szenejko, prezes Optimum Go, firmy rekrutacyjnej specjalizującej się w zatrudnianiu pracowników z Białorusi. Zrekrutowanie pracownika z Białorusi zajmuje ok. 4 tygodni, czyli proces rekrutacji trwa nawet krócej niż średnio w Polsce. Jak przekonywał Grzegorz Szenejko, nie jest to proces łatwy i wymaga znajomości tamtejszego rynku pracy, ale zasoby pracowników chętnych do pracy w naszym kraju są spore i warto zapraszać Białorusinów do polskich firm, gdyż możemy pozyskać wdzięcznych i dobrze zmotywowanych pracowników. Barierą, na którą trzeba zwrócić uwagę decydując się na pracownika z Białorusi jest różnica w mentalności, wynikająca z innej kultury pracy, kultury narodowej itp., co trzeba po prostu zrozumieć. Jak podkreślał Grzegorz Szenejko rozwiązaniem części naszych problemów na rynku pracy może być właśnie spojrzenie w stronę rynku białoruskiego, tylko trzeba zrobić ten krok.
W trakcie seminarium, Beata Trochymiak podsumowała też wyniki Plebiscytu „Przyjazny Pracodawca TSL 2017” – omawiając zestawienie ankiet jako raport, który wskazuje na trendy w najważniejszych obszarach dotyczących zarządzania kadrami.
Spotkanie zakończyło się dyskusją, w trakcie której wszyscy uczestnicy zadawali pytania zaproszonym ekspertom i wymieniali się doświadczeniami.
Organizatorem spotkania był portal Pracujwlogsityce.pl, a Partnerami firmy: DHL Global Forwarding i Optimum Go.
Naszym Partnerom, Ekspertom i wszystkim Uczestnikom dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję, że chociaż odrobinę umożliwiliśmy zrozumienie przyszłości rynku pracy.
Opr. Beata Trochymiak, Pracujwlogistyce.pl