Choć miniony kwartał był dla branży transportu, logistyki & motoryzacji mniej optymistyczny, wygląda na to, że pracodawcy planują ponowne wzmacnianie zespołów. Od początku lipca do końca września 40% polskich pracodawców tego obszaru zapowiada chęć zatrudnienia nowych pracowników, a 46% nie przewiduje żadnych zmian kadrowych. Jedynie 13% ankietowanych firm wskazuje na konieczność redukcji zatrudnienia. Tak wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” przedstawiający plany rekrutacyjne firm na III kwartał tego roku.
Dane zaprezentowane w raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wskazują na to, że w najbliższym czasie najwięcej organizacji z sektora transportu, logistyki & motoryzacji chce pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie (46%). Prognoza netto zatrudnienia, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wyniosła +27%. Jest to wzrost o 32 punkty procentowe względem II kwartału 2024 roku, wskaźnik ten jest także większy o 30 punktów procentowych porównując dane badania w ujęciu rocznym.
– Dane wskazują na czas rozwoju sektora logistyki, transportu i motoryzacji oraz wzrost optymizmu wśród pracodawców – mówi Bartłomiej Deleżyński, ekspert rynku pracy, manager rozwoju biznesu w Manpower. – Na rynku przewiduje się zwiększoną liczbę dostępnych miejsc pracy, co może prowadzić do poprawy wskaźnika poziomu bezrobocia oraz zwiększenia konkurencji wśród pracodawców o wykwalifikowanych pracowników. Firmy coraz chętniej inwestują w rozwój infrastruktury logistycznej, automatyzacji magazynowej, czy floty pojazdów, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe oraz logistyczne. Mowa tutaj zarówno o rynku krajowym, jak i międzynarodowym – dodaje ekspert i podkreśla, że w obliczu rosnącego zapotrzebowania na usługi tego sektora, organizacje poszukują przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem w logistyce, zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz obsłudze nowoczesnych technologii. – Najbardziej pożądane umiejętności to te związane z zarządzaniem, optymalizacją procesów, ale też nowymi technologiami i automatyzacją. Wzrost zastosowania tego typu rozwiązań w logistyce wymaga pracowników potrafiących działać z systemami zarządzania magazynem, ERP. Dodatkowo nie należy zapominać o zapotrzebowaniu na pracowników magazynów, operatorów wózków widłowych, kierowców ciężarówek i dostawcach, którzy także odgrywają niezwykle ważną rolę dla całego sektora – podsumowuje Bartłomiej Deleżyński.
Dane zebrane przez ManpowerGroup prezentują także plany rekrutacyjne organizacji w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). W III kwartale pracodawcy branży transportu, logistyki & motoryzacji tego obszaru deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +23%. Nowe rekrutacje planuje 44% organizacji, 21% liczy się z koniecznością redukcji etatów, a 1% firm nie zna planów rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. 34% pracodawców branży transportu, logistyki & motoryzacji w EMEA chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie.
(źr. ManpowerGroup)