Dodaj ogłoszenie o pracy


Pierwsza praca - 88% Polaków zaczęło pracować przed 25. urodzinami

Z raportu Tikrow „Pierwsza praca Polaka” wynika, że Polacy bardzo wcześnie wchodzą na rynek pracy. 88% z nas zdobyło pierwszą pracę przed 25. rokiem życia. Pierwsze doświadczenia zawodowe uczą odpowiedzialności, pozwalają zrozumieć wartość pieniądza i otwierają na współpracę. Ale nie tylko. W opinii aż 77% zapytanych wejście na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej. Eksperci agencji pracy Tikrow również doradzają łączenie pracy z edukacją, aby jak najszybciej poznać reguły rządzące rynkiem i rozwijaniem kariery.

– Większość z nas docenia wczesne rozpoczęcie kariery i wskazuje, że ma ono dobry wpływ na jej przebieg w przyszłości. Poznające uroki pierwszej pracy pokolenie Z, czyli ci, którzy wychowali się w świecie nieograniczonego dostępu do internetu, tanich lotów i powszechnej znajomości angielskiego, rzucają wyzwanie pracodawcom. Oczekują elastycznej pracy, minimum biurokracji i okazują mniejsze przywiązanie do jednej firmy. W naszej bazie partnerów każdego dnia rejestrują się setki studentów gotowych wejść na rynek w modelu smart workingu. Zajęci nauką, rozwijaniem pasji i treningami muszą godzić obowiązki z pracą. Są gotowi do wykonywania nowych zadań nawet z dnia na dzień od przyjęcia zlecenia, szybko się uczą i chętnie wracają do najlepszych pracodawców. A firmy doceniają ich za kreatywność, zdolność adaptacji i otwartość – podkreśla Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Aż dwie trzecie respondentów zaczęło swą pierwszą pracę między 18. a 24. rokiem życia (66%), wynika z badania „Pierwsza praca Polaka” zrealizowanego na panelu Ariadna na zlecenie agencji pracy natychmiastowej Tikrow. Częściej w tym wieku swoją pierwszą pracę podejmują panie (69%) niż panowie (61%). Prawie co piąty badany (17%) zdobył pierwsze doświadczenie zawodowe wcześniej, bo między 16. a 17. rokiem życia, zaś 5% jeszcze przed 15. urodzinami. Tylko co dziesiąty Polak wkroczył na rynek pracy w wieku 25-30 lat.
Wiek wejścia na rynek pracy zmniejsza się z pokolenia na pokolenie. Pracę po osiemnastce rozpoczęło 73% dzisiejszych 55-latków lub osób starszych. Wśród Polaków od 18. do 24. roku życia taką odpowiedź wskazało 55% respondentów, a 35% z nich pierwsze doświadczenia z pracą zarobkową miało już między 15. a 17. rokiem życia. W grupie 55+ odsetek ten wyniósł tylko 11%.

Pracowity jak (młody) Polak
Aż 77% ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy wejście na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej. Z tego 33% Polaków uważa, że to „zdecydowanie dobrze”, by rozpocząć pracę jak najwcześniej. Entuzjastami pracy za młodu są częściej panowie (80%) niż panie (75%). Do pracy rozpoczętej już w trakcie nauki przekonani są bardziej mieszkańcy dużych miast (82%) niż badani, którzy pochodzą z miast do 20 tys. mieszkańców (71%). To czy jesteśmy pozytywnie nastawieni do wczesnego wejścia na rynek pracy idzie w parze z wysokością dochodów. W grupie najskromniej sytuowanych (dochód netto gospodarstwa na poziomie od 1001 do 2000 zł miesięcznie) 65% ankietowanych uważa, że warto pracować od najmłodszych lat. W gronie gospodarstw domowych dysponujących największym miesięcznym budżetem (powyżej 10000 zł), odsetek ten wyniósł 85%.

Czego uczy pierwsza praca? Najwięcej ankietowanych w badaniu Tikrow „Pierwsza praca Polaka” – 38% – wskazało na odpowiedzialność. 33% Polaków uważa, że pierwsze zawodowe doświadczenia pozwalają poznać wartość pieniądza, a 29%, że dają możliwość nauczenia się współpracy w zespole. Polacy wysoko wskazują również na zorganizowanie (23%) i zaradność (19%) jako wartości płynące z pracy za młodu.
– Większość z nas wie, że wcześnie rozpoczęta kariera pozwala na lepszą adaptację w środowisku biznesowym w starszym wieku. Pierwsza praca uczy odpowiedzialności i pozwala nabrać liczne kompetencje przydatne w sprawnym poruszaniu się po rynku. Otwarci na świat i gospodarkę polscy studenci coraz chętniej korzystają przy tym z pracy natychmiastowej. Podejmują się nowych obowiązków, poznają specyfikę różnych branż. To pozwala im na podejmowanie bardziej świadomych decyzji odnośnie dalszego życia zawodowego w przyszłości – podkreśla Krzysztof Trębski z Tikrow.

Badanie „Pierwsza praca Polaka” zostało przeprowadzone na zlecenie Tikrow na panelu Ariadna w dniach 28-31 października 2022 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1058 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

(źr. Tikrow)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.